| rumi36 a întrebat:

Salut TPU, are cineva idee cum se fac reacțiile chimice?
Spre exemplu NH3 + HCl = NH4Cl, cum s-a ajuns la NH4Cl?

4 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Au facut dragoste din care a iesit un copil care avea ce e mai bun din ambii parintihee hee

Bula
| Bula a răspuns:

Aici este simplu:
Azotul (N) este 1 atom, care intra in reactie si in final va ramane tot 1.
Clorul (Cl) este tot 1 atom, care intra in reactie si in final va ramane tot 1.
Hidrogenul (H) intra 3 + 1 in reactie, iar in final vor fi toti 4 in produsul rezultat.

| rumi36 explică (pentru Brizbriz):

Ma omori happy

| Brizbriz a răspuns (pentru rumi36):

Ca sa intelegi o reactie chimica, trebuie sa citesti multa teorie, pentru ca, la exemplul tau, practic, ce ai in stanga, ajunge egal si in dreapta, insa intr-o singura molecula

problema apare cand asta nu se intampla, si apar mai multe molecule, de exemplu cand pui hidroxid de sodiu (NaOH) peste acid clorhidric (HCl) si iese apa si sare de bucatarie H2O si NaCl

mai exact, nu se pot explica toate reactiile chimice in doua paragrafe, trebuie sa citesti, mase atomice, tipuri de substante, etc.