| Bam64 a întrebat:

Daca treci a 12-a și după se intampla ceva cu persoana data, e vreo modalitate sa reîncepi anul și sa dai bacul peste 2 sau 3 ani?
Este posibila repetarea anului?

6 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

Nu poți repeta anul, daca nu te prezinți la bac aștepți doar sa dai din nou, anul viitor sau peste 2-3 ani.Asa se întâmplă și dacă îl pici. În ziua de azi, dacă vrei sa te angajezi, fără bac și mai ales fără facultate nu te ia nimeni în serios.

| Bam64 explică (pentru Michaeel):

Deci, ca exemplu acum trec in a 12-a.Si, am niște Planuri iar acum am înțeles ca dacă mai aștept un an s-ar putea sa nu-mi iasă.
Ca exemplu dacă plec anul asta, as putea da bacul fără a trece a 12-a sau sa repet din nou anul peste câțiva ani ca sa dau bacul?

| Michaeel a răspuns (pentru Bam64):

In primul rand, daca nu treci a 12-a nu poți întra în examen. Dacă ai corigente nici asa. Dacă nu dai bacul sau nu îl treci, nu repeți a anul, doar ca mai trebuie sa dai bacul odată. Cel mai bine lași planurile după ce dai bacul.

| Nonolita a răspuns:

Daca nu ai terminat anul, da il poti repeta. Daca l-ai terminat, nu are rost sa il repeti.
Vad in comentariul tau ca "ai niste planuri" care ar putea sa nu-ti iasa. In acest caz, mai bine amana planurile, nu scoala. Nu poti da bacalaureatul daca nu ai absolvit 12 clase.
Termina scoala, da bacalaureatul si apoi pleci liber/a unde vrei.

| Bam64 explică (pentru Nonolita):

Pai, suna destul de amuzant. Ceea ce voiam eu sa zic, dacă îmi iau documentele și apoi peste un an sau 2 sa repet clasa a 12 ca sa dau doar bacul, este posibil?

| Nonolita a răspuns (pentru Bam64):

Daca iei documentele, inseamna ca te-ai retras de la liceu. Si repeti... toti cei 4 ani.