| Gabriel9998 a întrebat:

Salut,TPU! Doresc sa merg la o facultate de informatica. Locuiesc in apropiere de Constanta. As dori sa dau la Ovidius la informatica, insa doresc sa stiu cateva opinii despre aceasta facultate. Este o rampa buna de lansare in cariera, dar este si una in care se pune accent pe carte?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se pune accent pe carte, ca-i facultate, nu scoala generala, aici nemaifiind obligati profesorii sa te treaca, ca facultatea este optionala, nu obligatorie.
Evident ca se face carte serioasa, in special matematica, unde trebuei lucrat intens, zi de zi, ca sa poti stapanii formule si metode a aplicatie a lor, sa poti scrie un cod sau programa ceva.
Daca nu le ai cu matematica, orienteaza-te spre o facultate unde se toceste si se invata papagaliceste ( drept, geografie, naturiste, pedagogie, mediul inconjurator samd).

| Gabriel9998 explică (pentru Violleta2022):

Unele facultati sunt doar pentru a obtine o diploma, iar profesorii sunt abatuti. Ideea este ca doresc sa devin programator/developer si doresc o rampa buna de lansare, adica o facultate deoarece reprezinta un bilet catre viitorul loc de munca. De aceea am intrebat pe acest site despre ceva opinii in legatura cu aceasta facultate in scopul de a gasi cateva raspunsuri referitoare la aceasta facultate big grin
Nu am probleme cu matematica si informatica