| XHHHX a întrebat:

.Imi poate spune cineva modurile verbului. explicate de el, nu de pe site-uri ca nu le inteleg, Dau funda+Vot

Răspuns Câştigător
| ღMaryaღ a răspuns:

Are 8 moduri 4personale, 4 nepersonale. Cele personale:1)indicativ-care desigur are mai multe timpuri :a)prezent:eu mananc b)trecut care e de mai multe feluri:-imperfect :eu mancam
-perfect compus:eu am mancat, tu ai mancat
-perfect simplu(asta are forme cam nasoale ):eu mancai, tu mancasesi
-mai mult ca perfect(il recunosti dupa acei multi de ''se'')eu mancasem...s-au cu mai multi de ''se'' :eu invatasem.
si viitor:eu voi manca...(si asta e tot indicativu)
2)imperativ(cel cu ordin-decat la persoanele a 2-a plural si singular):mananca!, mancati!
3)conditional optativ (cu as, ai, ar, am, ati, ar)
a)prezent:eu as manca
b)perfect:as fi mancat
4)conjunctivul(cu conjunctia''sa''):
a)prezent:sa invat
b)perfect:sa fi mancat
Si insfarsit cele nepersonale:
1)Infinitiv(forma de dictionar):a manca
2)gerunziu (se termina cu ''-ind''):mancand
3)participiu(se termina in ''s'' sau''t''... exista cazuri la femini cu sa sau ta la sfarsit): cornul mancat, bomboana mancata a fost dulce
4)supin(cu o prepozitie in fata, ex:de pentru etc) :de mancat, pentru mancat, ma duc lamancat.
Si terminaram si noi! Ar trebui sa-mi dai funda, pentru ca TPU nu e pentru teme si pentru ca te-am ajutat! Sper ca ti-am fost de ajutor!

9 răspunsuri:
| 1234dany5 a răspuns:

Da! normal... am facut verbele anul trecul(clasa 5-a) deci uite: Modurile verbelui sunt de 2 feluri: 1.Predicative 2.nepredicative Cele predicative sunt: 1.Indicativ(arata o actiune sigura) ex: scriu, citeste, invatam, etc 2.Conjunctiv(arata o actiune posibila) ex:sa citesc, sa merg, etc 3.Conditional-optativ(arate o actiune dorita) ex: as vrea, ai canta, etc 4.Imperativ(arata o porunca, un indemn) ex: Scrie! Desenati! Stai! 5.Prezumtiv(e o forma mai veche de a vorbi si arata o actiune presupusa) ex: Tu vei fi mancand Si modurile nepredicative sunt: 1.Infinitiv ex: a iubi, a desena, a alerga, etc 2.Gerunziu ex:scriind, pictand, luand, etc 3.Participiu ex: scris, cititi, schimati 4.Supin ex: de mancat, de alergat, de ppictat, etc Funda?

| mihaelaalol a răspuns:

Modurile se impart in:1
1)moduri personale
2)moduri nepersonale

1)cele personale:
-indicativ
-conditional optativ
-imperativ
-conjuctiv

-Indicativ:Si le luam pe rand(luam verbul a canta). Idicativul are mai multe timpuri...
-prezent: cant;

-imperfect: cantam;

-perfect simplu: cantai;

-perfect compus: am cantat;

-mai mult ca perfect: cantasem;

-viitor: voi canta;

-viitor anterior: voi fi cantat.

-Conditional Optativ(care se imparte in:prezent(as canta) si perfect(as fi cantat)

-Imperativulsade o porunca, NU se foloseste la persoana 1 singular si plural) ):Canta!(tu), cantati!(voi)--afirmativul
Nu canta!(tu), Nu cantati!(voi)--negativul.

-Conjuctivul(se formeaza cu sa) si la fel ca si conditional-optativul, are 2 timpuri:prezent(sa cant) si perfect(sa fi cantat)

2)Modurile nepersonale:
-Infinitivul
-Gerunziul
-Participiu
-Supin

-Infinitivul(este foprma verbului):a canta

-Gerunziulsadse formeaza cu radacina verbului+ind/and)--cantand

-Participiu(verbul la infinitiv+t/s):---cantat.

-Supinsadde/pentru/spre +verbul format la participiu): (de/pentru/spre) cantat.

sper ca te-am ajutat!big grin

| 1234dany5 a răspuns (pentru ღMaryaღ):

Tu ai luat de pe internet tot ce ai scris? pentru ca eu Nu!

| ღMaryaღ a răspuns (pentru 1234dany5):

Nu le-am luat cap patrat eu sunt clasa a 8-a si imi place romana destul de mult si am avut un profesor extraordinar de bun!

| ღMaryaღ a răspuns (pentru 1234dany5):

Nu le-am luat cap patrat eu sunt clasa a 8-a si imi place romana destul de mult si am avut un profesor extraordinar de bun!

| ღMaryaღ a răspuns (pentru 1234dany5):

Si daca n-ai observat ale mele au si cate-o explicatie in paranteza

| ღMaryaღ a răspuns (pentru 1234dany5):

Si daca te intereseaza chiar ieri am facut recapitulare la verb pentru ca azi dau testul initial! Si voi lua 9 sau 10! Pentru ca sunt unul dintre copii buni! Anul trecut am luat premiul 2!

| 1234dany5 a răspuns (pentru ღMaryaღ):

In primul rand daca vrei sa dai raspunsul inapoi la ce te-am intrebat se scrie totul int-un singur rand(nu de 4 ori) si in al doilea rand: Nu-mi spune mie cap patrat si nu te lauda in fata mea ca ai luat locul 2. Ca si eu am luat mentiune 9.0 si oricum si eu stiam asta cu verbul foarte bine! dar numa am intrebat deoarece am vazut ca ai scris prima(in timp ce scrieai) si ai scris foarte mult deci doar am intrebat!

| XHHHX explică (pentru ღMaryaღ):

Meriti funda!