| Gică2111 a întrebat:

În 1941 la porțile Moscovei dacă nemții, reușeau să spargă apărarea rușilor și să încercuiască orașul ocupândul Rusia capitula?
1Având în vedere că, Stalin vroia să rămână în capitală indiferent de situație
2Rusia continua războiul dincolo de munții Urali
3 Nemții pierduseră 600.000-700.000 1941-inceputu (1942) rușii 2mil soldați 4 mil civili m-ai erau capabili să continue alte batali daca Rusia nu capitula?
4Soarta războiului se putea schimba astfel încât azi toată lumea să fie vorbitoare de limba germana?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Eu zic totuși că dacă moscova ar fi fost cucerită rușii ar fi capitulat. Ar fi pierdut cele mai importante uzine, clădiri guvernamentale și probabil cei mai buni oameni ar fi fost omorâți. Dacă Hitler ar fi ieșit învingător în război probabil că noi am fi fost sclavi prin vreo mină de plumb și am fi murit încet în timp ce nemții s-ar fi lăfăit cu roadele produse de o europă înrobită. Să nu uităm că pentru Adolf doar rasa ariană este o rasă demnă, restul sunt inferiori și trebuie folosiți doar ca sclavi sau eliminați.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Gicuță mamă, istoria nu se dicută cu prefixul "dacă"

| debarasator63 a răspuns:

Nu capitulau, se retrageau in Siberia, acolo nemtii nu puteau sa ajunga never. Gandeste-te ca au dus la Stalingrad, cand au inceput ofensiva, 1.000.000 de soldati dar nimeni nu stie de unde. Nu erau trecuti in nici un act oficial. Aia au fost armata secreta a lui Stalin, siberienii. Din punctul meu de vedere nemtii au pierdut in primul rand razboiul cu iarna ruseasca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nemtii au pierdut razboiul datorita faptului ca au inaintat prea mult (prea rapid pentru ca asigurarea logistica sa mai poata face fata.), frigul deosebit de mare si asigurarea rusilor cu tehnica si armament american. Cine nu invata nimic din istorie risca sa repete greselile. N-au invatat nimic de la Napoleon care tot asa a pierdut razboiul cu rusii. Nu-i de mirare cand alegem in fruntea tarilor analfabeti functionali! Si astazi in fruntea tarii noastre sunt un presedinte si un prim-ministru agramati, un ministru al armatei care n-a facut armata si nu stie cu ce se mananca, etc.

| Gică2111 explică (pentru debarasator63):

Daca ocupau Moscova Stalin. Era capturat sau mort alaturi de Jukov cel mai mare comandat al armatei roșii care dădea ordine celorlalți generali a corpurilor de armată
Și dacă începea bătălia de la Stalingrad nu m-ai era ordinul Nr 227; nici un pas înapoi" din cauza faptului că doar Stalin putea da acel ordin, armata rusă nu m-ai aduna trupe pe flancuri fiindcă doar Jukov putea face un astfel de plan de strategie
Și ruși puteau pierde astfel războiul contra nemților

| debarasator63 a răspuns (pentru Salontanul):

Scuza-ma ca te intreb, cine i-a votat? (pe neamt cu 2 maini)

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru debarasator63):

Pai cauta pe net ca vei vedea o statistica. Eu nu sunt angajat la Biroul Electoral Permanent!

| debarasator63 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu cumva pe Facebook?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru debarasator63):

Serios? N-am stiut ca BEP are pagina de Facebook! Cauta unde vrei,

| debarasator63 a răspuns:

Nu stiu de ce o ti langa cu BEP. Nu am nici o treaba cu chestia asta, nici macar cu ce insinuezi tu. Cu asta consider subiectul inchis.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mastadont):

Cele mai importante uzine erau transferate in est, iar campurile petroliere erau in sud, in Caucaz, nu cred ca ar fi capitulat.

De ce sa fim sclavi, cand noi eram aliatii lor?

| Filip_Ion_1942 a răspuns:

Nu sunt "prea putini" de DACA? Sa fim rationali!