| qqYYDDzzOOrree a întrebat:

Salut TPU; STITI cum sa fac un tabel in care sa indic prin simboluri localitatile unde se gasesc zacaminte de petrol,resurse naturale,carbune, uraniu etc? Sau altceva in care sa reprezint asta?
Va rog am nevoie de un raspuns concret sau cat de cat bun!

FUNDA!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Deseneaza cu un sablon harta Romaniei.Scrie numele localitatilor si sub ele deseneaza ca simbol pentru petrol o sonda.Pentru celelalte zacaminte foloseste simbolurile chimice.Pe Google ai si un portal cu harti. Tasteaza Resursele naturale ale Romaniei si inspira-te de acolo.

2 răspunsuri:
| qqYYDDzzOOrree explică (pentru mira):

Salut! Imi poti spune unde se gasesc zacaminte de petrol, resurse naturale, carbune, uraniu? In ce judete? repede

mira
| mira a răspuns:

Nu pot tine lectii pe net.Ti-am spus:Cauta pe Google "Resurse minerale ale Romaniei'. Apar acolo multe harti cu bogatiile respective si cu o legenda bogata.Tu ai cumva in biblioteca ta un atlas? Si acolo gasesti raspuns la intrebarea ta.