| PaulaPaulayt1 a întrebat:

Salut următoarea intrebare e doar pentru cunoscători. Exista mentalisti care te pot hipnotiza în public și pot vorbi cu tine in mod subliminal mai ales prin limbajul trupului? Știe cineva despre acest fenomen? Și dacă da, cum e posibil sa fac și eu asa? laughing

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Limbajul trupului este expresia necontrolata a corpului si exprima starea psihicului individului. Insa, constient, se pot simula diferite asemenea stari, ceea ce poate induce in eroare tertele persoane.
Hipnoza este o inductie bio-electrica (telepatica) intre creiere sau prin imagini. Asemenea inductii hipnotice se pot transmite doar spre cei care nu se opun (constient sau involuntar).
Mentalistii sunt acele persoane care cunosc tehnica de manipulare psihica, stapanesc una sau mai multe tehnici de influentare si control asupra perceperii (psihologice) a "pacientilor".

17 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 explică:

Știu ca exista căci am întâlnit un om care mi-a făcut exact ce am scris însă sunt curioasa dacă știu și alții despre asta.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru PaulaPaulayt1):

Nu, nu am intenții de genul. Nici nu știu ce as vrea sa fac dacă ii hipnotizez, ma gândesc aici poate, la ai face sa acționeze asa cum îmi doresc eu. Deci nu cred ca as avea intenții bune oricum. laughing Ce sa zic, ai dreptate, se pare ca numai prostii am în cap. Dar am citit câteva cărți despre asta și întâlnind aceasta persoana am rămas plăcut surprinsa de abilitățile lui.

| PaulaPaulayt1 explică:

Am raspuns la întrebarea ta dar din greșeală la comentariul meu, dacă vrei sa te uiți.

| PaulaPaulayt1 explică:

Am fost la o doamna psiholog și am rugat-o sa ma hipnotizeze și când am simțit ca ma duc în transa aia m-am speriat și am rugat-o sa nu mai facem. Îmi simțeam capul greu

| PaulaPaulayt1 explică (pentru PaulaPaulayt1):

În primul rand asta am simțit și știu ca e pe bune. Am de gând sa fac oricum o hipnoza regresiva. Sau ceva de genul și sunt câțiva specializati pe asta, dacă nu aici în alta tara.

| PaulaPaulayt1 explică:

Și oricum nu crezi în lucruri de astea decât când experimentezi pe pielea ta. Nu sunt doar fantezii inventate, sunt lucruri reale dar nu cred ca cineva care face asta și-ar împărtăși secretele cu noi.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Bula):

Cat de fain! Mulțumesc, meriți funda pe deplin.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Bula):

Când am trecut prin hipnoza asta de care vorbeam, eram în public și prietenul meu de atunci îmi zicea, tu nu vezi ca omul asta se uita la tine insistent? La care eu am răspuns ca e un om serios și nu ar face asta, eu nu observasem. Și atunci am întors capul sa vad și ochii nostri s-au intersectat într-o clipa. Brusc am simțit cum ceva ca un cordon sau nu știu cum sa îl descriu dar ceva de genul s-a dus din mijlocul frunții mele pana la a lui și s-a creat o legătură. Timpul era dilatat, încetinit și el ma întreba tot felul de lucruri ca de exemplu cine sunt eu, cine cred eu ca e Dumnezeu, ce vreau de la viata. Etc. Dar doar prin intermediul buzelor fără sa aud sunete și eram la o distanta considerabila. Mi a spus el câte ceva, nu o sa dezvălui chiar tot. Și nu eram drogata, eram cât se poate de trează la locul de munca. laughing am rămas complet uimita și nu pot uita de acel om deși au trecut aproape 5 ani.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru PaulaPaulayt1):

Cred ca zilnic ma gândesc la asta și nu pot sa uit cât de neobișnuită a fost acea experienta și as fi vrut măcar o data sa îmi spună și mie cineva cum de e posibil.

| PaulaPaulayt1 explică:

Înțeleg ce spui dar e o diferență între mentalism și iluzionism. Mentalistii nu scot iepurele din joben. Și ai explicat bine ce fac, manipulează prin puterea mintii. Și ce e realitatea decât o construcție a mintii? În fine, nu știu ce am putea face sa trezim oamenii. Ai tu vreo idee? Poate scopurile mele difera de ale tale ca suntem diferiți. Ca lumea e cruda și brutala, asa e dar asta e doar o fata a monedei. Ca nu poate exista rău fără bine. Cică asa e. Fiecare lucru în lumea asta are opusul sau, e o polaritate și nu poate exista una fără alta.

| PaulaPaulayt1 explică:

Nu înțeleg de unde ura asta fata de supranatural. Nu am sa înțeleg în veci de ce s-a interzis asta oamenilor. Adică pe de o parte știu ca se poate face mult rău prin asta. Însă cum putem sa negam niște abilități latente în noi? De ce am devenit atât de materialisti oare?

| PaulaPaulayt1 explică:

Și cum adică, "matrixul" vrea sa credem? Ce e matrixul asta? laughing

| PaulaPaulayt1 explică:

Deci tu ești anarhist, nu?

| PaulaPaulayt1 explică:

Nu cred în incantatii sau vrăji. Mai rău, dar nu îți zic ca după zici ca eu greșesc. Tu ai o perspectiva realista, eu idealista. Îți dai seama ca astea nu se vor întâlni niciodată, nu? Dar sa știi ca aproape și pe mine m-ai atras în gândirea ta și cred ca ai dreptate. Asta nu o sa ma facă totuși sa îmi schimb opinia despre supranatural dar nici nu încerc sa îmi impun credințele asupra celorlalți. Nu vreau sa creez un cult sau asa ceva. Doar ca asa cum spune tatuajul de pe mana mea, mi-as dori sa nu mai fiu sclavul mintii mele ci Maestru.

| PaulaPaulayt1 explică:

Întrebarea de mai sus era pentru tine. Nu știu de ce nu apar unde trebuie.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Da, se poate. Un spectacol de Magie, unde uimesti publicul si nimeni nu are de suferit, merge.
Dar orice manipulare a altor persoane este o incalcare a Liberului Arbitru. Exista sanctiuni pentru asta, asa ca te sfatuiesc sa nu incerci.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Daca vrei sa descoperi si sa intelegi mai multe despre tine, o poti face prin rugaciune sau meditatie. Vei primi atat cat poti duce. Cunoasterea vine in etape, in functie de cat de pregatiti suntem.
O regresie poate scoate la lumina lucruri despre Sinele tau pe care nu doresti sa le stii, pe care nu le poti gestiona. E reteta perfecta pentru nebunie.