| idontknow222 a întrebat:

Salut, vara asta o sa dau bacul si nu stiu cum o sa se desfasoare probele, sunt profil tehnologic, ceea ce inseamna ca o sa dau la bio, mate si romana.
Ceea ce nu inteleg eu este daca avem proba orala si la ce avem, eu sper sa nu avem rolling on the floor.
Am auzit mai multe variante si nu stiu care e cea corecta, ajutati-ma va rog rolling on the floor.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Intr-adevar s-au facut schimbari in ultimii ani dar nu chiar atat de drastice. Probele scrise/obligatorii/eliminatorii raman la fel, competentele raman la fel.
O sa dai competente:romana oral, engleza oral si scris si competente digitale. Indiferent de ce calificativ iei la competente nu afecteaza cu absolut nimic media de la bac, dar nu ai voie sa lipsesti de la ele.
Probele scrise sunt eliminatorii, trebuie sa iei peste 5 la fiecare si media lor sa fie peste 6 ca sa promovezi. Cauta pe google "calendar bac 2020" si vei afla data exacta pentru fiecare examen

3 răspunsuri:
| idontknow222 explică (pentru Furnicuta000):

Deci la bac nu o sa fie probe orale, doar la competente, am inteles bine?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru idontknow222):

Probe orale la bacul propriu-zis erau acum zeci de ani. Acum se da proba orala doar la competente, iar la competentele alea trebuie doar sa fii prezent (si sa stii si cate ceva sa nu te faci de ras) dar nu o sa te intrebe nimeni niciodata ce calificative ai luat.

| idontknow222 explică (pentru Furnicuta000):

Multumesc frumos!