| Valentina01 a întrebat:

Vreau să învăţ de jurnalistă. La ce colegiu din România mi-aţi sfătui să mă duc ca să pot să-mi fac studiile după cum doresc?

Răspuns Câştigător
| amaadina a răspuns:

In opinia mea, ar trebui sa urmezi profil Umanist cu specializare Filologie. Ai mare nevoie.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

După felul în care ai conceput aceste rânduri, n-ai nicio șansă. Ca jurnalist, trebuie să știi a scrie corect, coerent, e nevoie de acuratețe.

| Valentina01 explică (pentru floresdemayo):

Eu nu am întrebat dacă am vreo şansă, eu am întrebat unde pot să-mi fac studiile!

| Valentina01 explică (pentru amaadina):

Mulţumesc mult!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Valentina01):

În țara ta, acolo unde vorbești limba maternă, unde nu ești nevoit(ă) să te chinui a lega două cuvinte, ori să te exprimi logic, coerent. La jurnalism, orice student, fie că e din Moldova, fie că a trăit în Italia, toată viața, trebuie să vorbească fluent limba română, dacă își dorește să fie jurnalist la un ziar/ la un post național de aici.
Tu nu ai înțeles nici măcar aluzia care ți-a făcut-o altcineva, mai sus. Ai nevoie, într-adevăr, să fii absolventa unui liceu, cu specializarea Filologie, asta, doar pentru a te familiariza mai mult cu limba română. Altfel, nu era necesar. Poți fi absolventa/ul oricărui liceu, nu contează!
Vezi și o altă întrebare, referitoare la subiectul care te interesează:
http://www.tpu.ro/......-am-vazut/

| Valentina01 explică (pentru floresdemayo):

Nu e de vină ţara, şi nu judeca dacă niciodată nu ai fost în Moldova sau dacă nu ai simit ce e aia să trăieşti aici. E de vină poate faptul că aproape toată viaţa mea am vorbit în rusă şi am dus o viaţă rusească.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Valentina01):

Foarte bine. Acolo e locul tău!