| VictoriaGherman a întrebat:

Salut, vreau sa merg la o universitate din Cluj-Napoca, dar nu stiu daca se poate sa te inscrii cu notele de la BAC primite in Moldova, dar imi doresc foarte tare sa studiez acea facultate... Ce pot face? Se poate cu BAC-ul luat in Moldova, sau e necesar cel din Romania? Merci anticipat :* :*

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Vei fi binevenita la studii in Romania! --- majoritatea facultatilor au locuri rezervate candidatilor din R. Moldova. Si, da, examenul de bac din R. Moldova este recunoscut in Romania.
Anual, Ministerul Educatiei din Ro. emite o Hotarare de Guvern prin care sunt stabilite numarul de locuri cu finantare totala sau partiala din bugetul ministerului pentru tinerii cu origine etnica romana si cetatenii romani cu domiciliul in strainatate.

5 răspunsuri:
| VictoriaGherman explică (pentru alessia5158):

Mersi

| alessia5158 a răspuns (pentru VictoriaGherman):

Cu placere!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, te poţi înscrie la o facultate din România chiar dacă ai luat BAC-ul în Republica Moldova :)

Vezi pag. 7 din Metodologia de la linkul :
http://www.isjiasi.ro/......4-2015.pdf

În acel caz, înscrierea se face "la sediile misiunilor diplomatice ale României din Republica Moldova, pe locurile cu bursă, respectiv pe locurile fără bursă, repartizate de MEN în acest scop.
Fiecare candidat depune un singur dosar la Consulatul General al României de la Chișinău, Bălţi sau Cahul.
În cazul în care un candidat depune mai multe dosare, acesta este eliminat din concurs."

Toate cele bune.

| VictoriaGherman explică (pentru bursuc001):

Mersi :3

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru VictoriaGherman):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.