| GuesYO a întrebat:

Salut, vreau si eu o parere despre Facultatea de Constructii mai exact inginerie civila si Facultatea de Mecanica mai exact ingineria autovehiculelor, ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Ingineria in constructii este destul de grea. Trebuie sa aloci timpul doar acestei facultati, fara job full time si alte chestii de genul, altfel risti sa pierzi examene sau chiar ani. In medie, in cele mai bune cazuri, doar 60-70% din cei care intra si ies licentiati din aceasta facultate, multi renuntand pe parcurs, insa am auzit de generatii al caror procent de licentiere a fost si de 40%. Daca esti ambitios si muncitor, sigur poti face fata. Daca te stii mai comod atunci incearca cealalta varianta. Succes

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru AliGab):

Efectiv, m-ai convins ca merita sa urmez facultatea asta. Iubesc matematica si imi place fizica. O intrebare, sa aleg Clujul sau Timisoara? Intreb pentru ca amandoua sunt orase dezvoltate, cu deschidere catre occident si nu stiu cum sa le pun in balanta: Clujul este cel mai bine platit oras, mai bine decat Bucurestiul si plin de mai multe internship-uri, dar si Timisoara este un oras dezvoltat, inca in dezvoltare chiar, si pot spune ca are destule internship-uri. Clujul ma gandesc ca nu se va mai dezvolta asa de mult, referindu-ma la cladiri.