| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Am foarte multe nelămuriri cu viitorul meu
Acum lucrez la o vopsitorie la mine în oras pe 14-15 milioane plus bonuri în valoare de 12 lei, eu am luat 20 bonuri luna asta!
Ce sa zic? Stau cu parintii si juma de bani îi dau pe dinti, carii, plombe, etc!
Acolo unde lucrez e mediu toxic si o sa imi afecteze plamanii în timp!
Nu stiu ce sa fac, ori sa ma duc la Cluj si la Brasov factori de productie unde ofera cazare, poate si mancare sau în străinătate?
In Cluj salariul ar fi de vreo 2000 si ceva cu tot cu bonuri dar e avantajos ca ofera cazare cu utilitati gratis!
M-as duce si în străinătate dar sunt ganduri, probleme!
1-Ce salariu se dă,cu cat mai raman în mână, cat costă mâncarea, hainele, adidasii?
2-Problema mea este ca nu stiu nicio limbă străină si ma gandesc cum sa cunosc si eu o fată sau prieteni cu care să ies, eu daca m-as duce în alt oras din Romania pot vorbi cu oricine, dar în altă țară nu!
3.Sunt frizeri români care tund fain si cam ce preturi sunt la tuns?
4.Trebuie sa imi pun aparat dentar, pot sa imi fac activarea în fiecare lună acolo, adica pot da de dentisti romani, cam ce preturi sunt la activare pe lună?

11 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Salut. Ce iti pot spune din exp personala.
In Olanda, lucrand in depozit, gen eMAG poti ramane dupa ce iti platesti cazare, asigurare de santate cam 800-1000 euro pe luna bani pe care ii poti folosi pentru mancare, haine etc. Preturile la mancare sunt cam la fel ca cele din Romania. Daca vrei sa stii mai multe putem vorbi in privat/telefon. Succes!

| nyoentox2002 explică (pentru dinaprilie):

Privat

| Frank51 a răspuns:

Eu n-aș sta pe un salariu mai mic de 3500 lei NET în România, și asta în primul an. Pentru că după 2-3 ani în aceeași companie așteptările mele sunt între 5000-7000 lei NET.

Încearcă să te gândești, "ce vreau eu de la viață"? Și să începi să lucrezi la răspuns.

| Anuket a răspuns:

Recomand Cluj, dar ai unde sta? La părinți nu plăteai, în Cluj îți trebuie chirie.
Mâncarea, dacă nu mai gătește mama(dacă era cazul, altfel este aproximativ aceeași cheltuială), e cât comanzi și mai cumperi din market, depinde și ce iei(eu dau mult pe mâncare și nu mănânc fructe de mare și alte chestii).
Nu m-aș grăbi să-ți zic să te muți în altă țară. Dacă aici nu te descuri, nu știu cum ai face-o în altă parte.
Dentistul mereu o să fie scump, asta e...
Baftă!

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Fiecare cu cheltuielile lui, cat de mult mananci, cat de mult consumi, cu cat ai mai mult bani iti cumperi lucruri si mai scumpe! Altii si cu 2000 lei intretine o familie!
De exemplu daca sunt singur da zicem ca as da 500-600 lei pe mancare, 200-300 lei utilitățile, chiria 500 lei daca gasesti sa o imparti cu un prieten ajungi undeva la 1200-1500 tot cu tuns, reîncărcare de cartelă, chestii pentru baie adica hartie genica etc, in orasele mari se dau cam 2500 lei tot cu bonuri si iti mai raman macar 1000 lei si mie imi sunt suficienti, am bani si de haine, mai pun si deoparte daca vreau să imi cumpar un telefon si alte lucruri!

| nyoentox2002 explică (pentru Anuket):

Pai la cluj la factori de producție ofera cazare si mancare! si ramai in manca cu 2000 lei tot cu bonuri!
Si la dentist o sa dau 80 lei activarea si 160 pana o sa o puna pe al doilea aparat

| Anuket a răspuns (pentru nyoentox2002):

Bine. Poți încerca, până la urmă nu poți ști altfel dacă este mai bine.

| Frank51 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Și eu tot atât cheltui. Diferența este că restul de bani îi pun deoparte sau îi investesc, și vorbim de 2-3000 lei.

Cu 2000 lei să întreții o familie? Nu cred că ai habar despre ce vorbești.

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Pai na depinde de cheltuieli fiecăruia!
O familie poti intretine cu 2000 lei dar nu iti ajung sa pui deoparte, si fara sa plătească chirie!

| Frank51 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai și unde stă familia? Ai mai văzut tu familie care stă la părinți? Ăia sunt vai de capul lor, nu se pot descurca singuri.

Daca ești sănătos și în putere, și tot nu ai destui bani, înseamnă că ai probleme la mansardă (zic în general, nu de tine), ori ești putoare, că altfel n-ai cum să nu faci bani mulți.

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Pai am 19 ani si de abia am terminat si eu 12 clase si regret ca le-am facut! Apoi am fost la mare vara asta apoi am venit iar acasa si din noiembrie mi-am gasit în orasul meu, vreau sa imi termin intai dantura de facut si fin primavara-vara vreau sa plec in alt oras sau altă țară!
Eu momentan stau cu părinții si sora mea de 1 an! Cand ii zic ca vreau să plec in alt oras s-au alta tara ma santajeaza emotional, ca nu stiu cate a facut pentru mine ca cine stie cand o sa ne mai vedem!
Pe mine ma mai tine lipiti sora mea aia mică de 1 anisor!