| alexandrug165 a întrebat:

Salutare, cand se depune cererea de transfer de la o clasa la alta? (mai exact, de la mate-info la stiinte ale naturii - clasa a 11-a) Inainte de vacanta intersemestriala sau in vacanta? Un prieten mi-a spus sa merg luni, insa ma gandesc sa nu fie prea tarziu.
Si inca ceva, daca eu spre exemplu am 1 ora de chimie si 2 de bio, iar cei de la stiinte au 3-3, dau diferente si la aceste materii?

14 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te mâine, nu luni!
Vacanță intersemestrială nu mai există. A rămas doar vacanța de Crăciun (trei saptămâni), vacanța de primavară si vacanta de vară.
Iar legat de diferențe, caută-l si vorbeste cu directorul adjunct, cât mai repede, pentru a avea timp de pregătire, in caz de ceva. El iti va da toate informatiile.

| alexandrug165 explică (pentru floresdemayo):

Ideea e ca maine chiar nu pot, voi fi plecat toata ziua... Luni crezi ca va fi prea tarziu sa ma mut? (Adica daca se mai poate.)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cererea de transfer, cu schimbarea profilului, se depune, de regula, in vacanta de vara. Sunt si cateva exceptii de la aceasta regula.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| alexandrug165 explică (pentru Ioandelasal):

Deci, nu merge sa ma mut din semestrul 2 daca schimb profilul? La secretariat mi s-a spus ca se poate.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru alexandrug165):

Ti-am citat ce spune Regulamentul-cadru. Poate ai vreun motiv dintre cele prevazute la exceptii si atunci se poate. In orice caz poti depune cererea de transfer si poate se aproba, n-ai nimic de pierdut.

| alexandrug165 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Oricum, eu zic ca se poate happy. Totusi, e prea tarziu sa depun cererea de transfer luni? (Asa mi-a spus directoarea, luni pe la 8 jumate. insa secretara zisese in ultima saptamana de scoala - dar nu pot sa merg maine)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru alexandrug165):

Te poti transfera, negresit.
Dar luni, e tarziu, nu stiu daca mai gasesti pe cineva in scoala. Toti se pregatesc de Craciun. Problema ta trebuia discutata in Consiliul profesoral, care a avut loc vineri, adica azi. Iar tu ai absentat. Puteai merge la cursuri, daca stiai ca aveai un scop de atins. Era zi normala de scoala, nu de vacanta.winking
Poate poti face rost de nr de telefon al directoarei scolii si parintii tai sa stea de vorba cu ea.

| alexandrug165 explică (pentru floresdemayo):

Ideea e ca directoarea mi-a spus sa merg luni, dar secretara a spus sa merg in ultima saptamana de liceu. Voiam sa merg azi, dar, din pacate, nu am putut. Nu cred ca va fi nici o problema daca ma voi duce luni (Adica, totusi, cererile de transfer le accepta directoarea, nu?) Am 2 prieteni care s-au dus anul' trecut in ultima saptamana de vacanta laughing.

| alexandrug165 explică (pentru alexandrug165):

Si inca ceva. Nu mai este inca un consiliu profesoral inainte sa inceapa liceul? Stiu ca mai este unul in ultima vineri din vacanta (asta din cate stiu.)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru alexandrug165):

Da, dar vineri e azi. Si acum, la 16.30, nu mai gasesti pe nimeni in scoala.
Ce sa zic, incearca luni, dacă așa ti-a zis, vezi si tu daca o gasești in scoala.
Daca nu, trebuie sa astepti inceputul sem. al II-lea si te transferi atunci.

| alexandrug165 explică (pentru floresdemayo):

Ma refeream la ultima vineri din vacanta (10 ianuarie), adica stiam ca se va mai face inca 1 consiliu profesoral.
Apropo, chiar merge sa ma transfer la inceputul semestrului II?
Multumesc mult pentru raspunsuri!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru alexandrug165):

Nu se ține niciun consiliu in 10 ian. happy
În vacanțe nu se țin consilii profesorale.
Da, încerci, cred că se poate. Mai ales ca directorul scolii cunoaste deja situatia ta.
Luni, vezi pe cine gasesti la scoala. Chiar si secretara te poate ajuta. Ea poate lua legatura cu directorul scolii.

| alexandrug165 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc! Cererea trebuie sa o fac la secretariat, deci cu secretara o sa am treaba laughing. (Sper sa fie la liceu)

| alexandrug165 explică (pentru alexandrug165):

Am fost sa fac cererea, a fost o secretara pana la urma. Ideea e urmatoarea, eu am fost anul trecut la stiinte, iar anul acesta m-am mutat pe mate-info pentru ca vreau sa continui cu informatica, dar am prins o clasa cu niste profi/colegi naspa rau, nu mi-a placut deloc. Cand am fost acum sa ma mut inapoi pe stiinte, m-a pus secretara sa pun motivul urmarea facultatii de medicina (dar anul trecut am pus urmarea fac. de informatica.) E asa de important motivul transferului? (Voiam sa pun neintegrarea in colectiv, dar zis ca e mai bine asa. Imi e sa nu zica ceva diriginta actuala, pentru ca stie ca vreau sa continui cu informatica)