| dot4line a întrebat:

Salutare,

Cum fac o cercetare sociologica si cum aleg o tema clara ce are legatura cu comunicarea?
Am nevoie de niste repere clare, mersi!

4 răspunsuri:
| SomethingFunni a răspuns:

La ce nivel academic?
De ce nu consulti niste teze scolare, cauta pe Google Scholar pentru asta. Poti incerca sa alcatuiesti un chestionar sau interviuri interpersonale.

Cat despre "cum aleg o tema", e o intrebare mult prea abstracta, incearca sa imi explici in text cum sa dansez sau sa alerg inainte sa astepti raspunsuri serioase la ce ai spus.

| Celcestietot a răspuns:

Este pentru atestat?

Bula
| Bula a răspuns:

"cercetare sociologica" - se studiaza un fenomen in cat mai diverse medii sociale
"tema clare" - studiezi o tema bine definita
"comunicarea" - poate fi de orice fel: verbal, in scris, prin medii de socializare etc.

Fa o cercetare /lucrare, avand ca obiect "Comunicarea moderna in diferite categorii sociale. Cat este dispus sa cheltuieasca un om pentru un telefon, chiar daca pretul acestuia ii afecteaza bugetul, chiar pe termen de cativa ani?"

In aceasta lucrare poti face o statistica in care se studiaza:
1 ce model de telefon foloseste o persoana?
2 cum a fost achizitionat telefonul?
- primit cadou
- cumparat la mana a 2-a,
- cumparat nou, cu banii jos,
- cumparat cu abonament: care este suma totala pe care o plateste pentru el, pe termen de 2 ani de abonament
3 ce varsta are persoana
4 ce tip de venit are persoana
5 ce venit lunar are persoana
6 ce venit mediu are o persoana din familia lui
7 cine-i achita contravaloarea telefonului si a abonamentului

Studiul il vei face in diferite categorii sociale, de la familiile cele mai sarace pana la cele bogate, prin completarea unui scurt formular, nenominalizat. Va trebui sa faci minim 20-30 inerviuri in fiecare categorie sociala.

Vei avea rezultate surpriza, pe care va trebui sa le explici!