| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU azi m-am gandit sa fac un topic unde fiecare dintre voi sa-si spuna punctul lui de vedere pe acest subiect. Pe TPU vad aproapre in fiecare zi intrebari tampite care aduc jigniri la adresa lui Dumnezeu si pe deasupra vad ca se incurajeaza mult satanismul. Acum vin cu niste intrebari.

1 Cum este posibil sa se intample asta si chiar si cei ce raspund la acel topic incurajeaza asta? Este normal asa ceva?

2 Pentru cei ce sunt satanisti sau incurajati satanismul.
Ce vedeti voi asa bun la cel rau si nu la Dumnezeu?
De ce ati ales aceasta cale?

Acesta este un mic sondaj vreau sa aflu de ce se intampla asa ceva? si de ce este vazut relevant in asta. As vrea sa ma informez in privire la asta poate e ceva ce va nemultumeste si atunci vedeti aceasta cale ca o cale relevanta. Iar cei crestini va rog sa raspundeti la prima intrebare vreau sa aflu si parerile voastre.

Eu sunt crestin si tin foarte mult la Dumnezeu ma ajutat tot timpul cand mi-a fost greu si m-a protejat de rele.

Răspuns Câştigător
| SmileFreedom a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si cu adevarat sunt unele intrebari pe care, sincer ar trebui sa le uram.Eu nu sunt disperata sa afirm ca Dumnezeu exista, dar consider ca daca in sufletul meu cred ca el exista nu trebuie sa zic in gura mare ca eu cred ca este acolo si ne indruma.Nu cred ca Iisus ar fi vrut sa ne certam cu asazisii 'satanisti' pentru ca si ei au fost facuti de Dumnezeu ca si noi.si cred ca in sufletul lor ei cred ca exista...Acum nu stiu dar mi se pare putin dezaprobator sa fie aduse insulte asupra Domnului...

14 răspunsuri:
| AnutzaYourLove_6678 a răspuns:

Si eu darr sincer nu-s cu satanismul dar ar trebui daca vezi asa mesaje sa le dai spam

| pedobear_1294 a răspuns:

"E mai usor sa crezi in Dumnezeu decat in tine, d-asta toti il pupa-n pla cand le merge bine"

| abernader a răspuns:

Jignirile aduse Divinitatii nu denota nici ateism,nici inteligenta ci totala lipsa de cultura si bun simt.Un utilizator spunea zilele trecute ca este ateu deoarece este o forma de viata inteligenta. Oare? Sa-nteleg ca este cu mult mai istet decat cel ce bate o cruce,doar pentru ca nu se-nchina? Ma-ndoiesc.A fi ateu nu presupune a fi mai inteligent, ci SCEPTIC.A fi ateu nu te scuteste de respectul pe care ar trebui sa-l ai fata de cei care cred in Dumnezeu! A fi ateu nu-ti da dreptul de a lua in deradere orice forma de credinta, de relige.Fireste,nici evlavia exagerata,habotnicia nu par a fi "solutiile", cel putin din punctul meu de vedere.Dar, asa cum spuneam este vorba de cultura fiecaruia.De ce sa nu traiesti in propriile-ti convingeri, oricare ar fi ele, cand poti sa epatezi cu diverse "filozofii" stupide?

| abernader a răspuns:

Si,drept confirmare la cele scrise de mine anterior acestui mesaj,este "colegul" Pedobear:inteligent,gratios,deosebit, o mandrete de raspuns, nu-i asa?

| ToKen a răspuns:

SAlut! NU sunt satanist si nici nu incurajez satanismul, Dar ce nu inteleg la tine este de ce etichetezi oamenii asa de repede. Exista oamenii de stiinta care sunt sceptici in privinta existentei Domnului si cred ca universul s-a format singur, dar nu inseamna ca ei sunt satanisti si il venereaza pe cel rau.(nu ma injura prea tare)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ToKen sunt dovezi clare care indica faptul ca Dumnezeu exista nu trebuie sa te ei dupa oamenii de stinta findca tot ei zic ca in 2012 vom muri doar nu crezi asa ceva dar in fine fiecare cu parerea si teoria lui

| pedobear_1294 a răspuns:

@alin
*sa te iei*
*stiinta*
*fiindca*
Acu fugi si roaga-te la dumnezeul tau sa-ti dea si niste semne de punctuatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pedobear vad ca incepi cu un limbaj mai iute
1 semne de punctuatie le pun cand fac un articol nu si aici findca asa imi e mult mai usor sa scriu
2 nu e numai al meu ci al tuturor daca esti de o alta origine decat cea crestina te rog incearca sa vorbesti civilizat despre acest lucru ori daca nu retragete

| mODIN a răspuns:

1.Evident ca este normal
2. Avand in vedere ca Satan se opune cuiva care a omorat o planeta intreaga pentru ca avea toane, si a salvat doar un betiv si cate doua animale, eu il consider pe "cel rau" ca fiind bun.

| NeverSayNowXD a răspuns:

Satanismul nu e venerarea "Celui Rau". E venerarea propriei persoane. Eu cred ca Dumnezeu e doar ceva care sa le dea speranta oamenilor. Ce fac oamenii cand se simt rau? Se roaga, si cred ca Dumnezeu ii va ajuta. Si asa se simt mai bine. Dar daca tot ziceti ca Dumnezeu e atat de iertator, de ce mai exista Iad? Nu inteleg... Daca ar fi iertator ar trebui sa nu existe asa ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal este ca fiecare sa-si vada de credinta lui si sa nu se bage in credintele si preocuparile altora.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru SmileFreedom):

Da, normal ca satanistii cred ca Dumnezeu exista...Ce naiba?
Atat doar ca ei aleg aceasta cale.

P.S. Diavolul e cel mai bun prieten al bisericii.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru SmileFreedom):

1.Da este normal. Foarte normal. Dar normalul nu inseamna neaparat bine sau rau.

2. Unii aleg aceasta cale pentru ca Satan e mult mai "intelegator" decat Dumnezeu, cel putin asta cred unii.
Ceea ce am vrut sa zic e ca Satanismul, cel descris in Biblia Satanica (clasic), cat si cel modern iti da mai multa libertate. Faci ce vrei.
In schimb, Iisus, care dupa descrierile multor crestini e extrem de iertator si bun, te pedepseste orice faci si nu e pentru binele celorlalti, ci pentru al tau.
Bine, chiar si satanismul are o latura in care ii poti ajuta pe altii.

Fiecare putem crede in ce vrem, sau sa nu credem deloc. Atat iti spun, tu care zici ca Dumnezeu e jignit in multe intrebari de pe aici, tocmai ai jignit satanismul. Inainte sa judeci oamenii care aleg satanismul, informeaza-te putin, citeste cate ceva si din Biblia Satanica, si apoi mai vedem cu ce argumente vi.

P.S. Asta nu a fost deloc un sondaj, avand in vedere ca ai pus ca raspuns castigator raspunsul care ti-a convenit tie cel mai mult.

| Ankhulnb a răspuns:

Vezi ce lucruri fac SATANIȘTII! Incredibil...trebuie să vezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html