| LanguageMaster a întrebat:

Şcolile profesionale sunt singura metodă prin care elevii pot obține diplome tehnice?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Si cei de liceele tehnice/tehnologice pot obtine diplome tehnice daca participa la concursuri sau olimpiade tehnice.

8 răspunsuri:
| MariusStefan25 a răspuns:

Unele locuri de munca, mai angajeaza si tineri fara experienta, pentru a fii invatati de cei mai batrani si a le lua locul, fiind benefic de ambele parti

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU, cand faci 18 ani si ai terminat o profesionala sau esti aproape la ajofm mai poti obtine diplome cand vei deveni somer dupa ce termini profesionala.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Mai sunt si cursuri care dau diplome avizate si recunoscute.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca prin "diplome tehnice" intelegi certificatele (diplomele) de calificare, atunci ele se pot obtine pentru diferite nivele de pregatire si experienta practica.

O scoala profesionala sau un curs postliceal (de exemplu mecanica) de 2 ani asigura si cunostinte si experienta practica mai mare decat uncurs rapid de 3 luni facut prin AJOFM.
La universitate tehnica - mecanica se invata teorie inalta, dar nu-i sigur ca absolventul va sti sa faca un surub la strung.

Insa toate cursurile de mai sus dau diplome tehnice, doar cunostintele teoretice si practice obtinute difera.

| Lioana a răspuns:

Si liceele tehnologice dau diplome de calificare pentru absolventii care sustin probele de profil.

| LanguageMaster explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Dar trebuie să ai minim 8 clase pentru a te înscrie la aceste cursuri?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Cred ca da dar, s-ar putea sa existe si exceptii.

| RAY a răspuns (pentru LanguageMaster):

Da la mai toate cursurile ai nevoie de 8 clase, info ai nevoie de 10 clase