| Băscuţă a întrebat:

Se poate scădea punct la purtare pentru chiul? Am plecat cu toţii de la ultimele ore ieri şi zici că am făcut omucidere.
Nu. Nu chiulim des, mai ales că nu ne înţelegem cu privire la acest aspect.
Nu cred că suntem primii liceeni care îşi prelungesc puţin weekendul!

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Daca nu ai 10 in mod normal nu. Amenintarea asta au primit-o multi dar nu am auzit pana acum de asa ceva, e mai mult o modalitate a profilor/a directoarei de a va face sa va fie frica si sa nu mai chiuliti.

| zahy a răspuns (pentru bogdan72):

Se poate sa stii acum nu prea iti scade din cauza ca este ceva voarte grav unui elev de nota 10 sa aiba nota la purtare 8, aceea persoana pierde enorm de mult exemplu pentru facultatea de drept si multe altele

18 răspunsuri:
| Băscuţă explică:

Mulţumesc foarte mult pentru răspunsuri.

| zahy a răspuns:

Lool normal ca poate hahahah si noia am facut in tinerete asa am fost bagati in consiliu si au decis 2 pucte la purtare dar... sau facut ca au uitat.

| bogdan72 a răspuns (pentru zahy):

Pai exact asta spun, am primit si eu amenintarea asta si au insistat pana la final, iar la final cand ne-au incheiat mediile aveam toti 10 la purtare. Cred ca singura posibilitate ar fi sa aiba un regulament stupid (apropo, s-au mai schimbat timpurile, nu mai e ca inainte). Ideea: se poate, dar fiind vorba de o clasa nu o vor scadea (sunt sigur 80-90%), dar, in mod normal, la 10 absente ne motivate se scade un punct la purtare.

| zahy a răspuns (pentru bogdan72):

Ai dreptate inainte noi aveam reguli nasole eu daca aveam 20 absente nemotivate puteam fi exmatriculat la 40 absente nemotivate erau obligati sa ma exmatriculeze. Dar bine nu am fost un elev model asa sa motivez absentele munceam pentru scoala la fiecare 10 absente bagam 7 zile munca laughing

| zahy a răspuns:

Mai oameni buni este un abuz cand chiulesti in grup. Nu este ca ai absentat. Chiului in grup este pedepsit, Daca chiulesti in grup si sunteti prinsi de politie se lasa nasol declarati poate si amenda.

| zahy a răspuns:

Hai sa va mai zic un mod de ce se iau astfel de masuri. Pentru ca ajunge la minister cazu vostru iar acolo incep declaratile de ce au chiulit nu este bun profesorul nu se comporta frumos, nu preda bine. Daca nu reiese ca profesorul este vinovat. Pedeapsa este scaderea notei la purtare sau un prim avertisment. Inainte sa chiuliti in grup vorbiti cu profesorii. Si aventi grija cand mergeti in grup pe strada poate sa va salte politia happy bine acum in 2012 sansele sunt mici dar au tot dreptul.

| Băscuţă explică (pentru zahy):

Am plecat cu toţii, dar fiecare s-a dus pe drumul lui. Am plecat pentru că se spunea că nu mai facem orele, iar în ultimul moment s-au răzgândit. Azi este o activitate pentru liceu, iar noi trebuie să contribuim. Am fost derutaţi şi am făcut ce e mai bine pentru noi.

| zahy a răspuns (pentru Băscuţă):

laughing da cu siguranta nu va scade nota.

| 1000bodies a răspuns:

Nu cred. Daca faci multe absente nemotivate atunci da..se poate scadea nota la purtare.

| Ţăpeşu a răspuns:

La noi lipsesc colegii destul de mutl... Şi nu au nota scăzută la purtare.

| AlinSUNT a răspuns:

Da,se scade daca vor profii de ex eu am chiulit si o trebuit sa sune parintii pe diriga ca daca nu scade nota la purtare.Da la voi nu cred ca sunteti liceeni. Funta?tongue

| Băscuţă explică (pentru AlinSUNT):

Cum adică nu crezi că suntem liceeni?

| AlinSUNT a răspuns (pentru Băscuţă):

Ba da credhappy

| Băscuţă explică (pentru AlinSUNT):

Scuze. Am înţeles greşit din răspunsul tău: "Da la voi nu cred ca sunteti liceeni.". O virgulă ar fi clarificat situaţia. Nu vă temeţi de semnele de punctuaţie că nu mănâncă pe nimeni! Mulţumesc pentru răspuns.

| Falca00 a răspuns:

Ceau Bascuta.La 10 absente nemotivate se scade nota la purtare cu 1punct dar daca ai 3 absente nemotivate cu Rosu atunci iti scade tot 1 punct deoarece is cu rosu.(ii cv mai grav...)

| Speechless a răspuns:

Nu se poate scadea un punct la purtare, e doar un mod de amenintare, cum iti zicea maicata cand erai mic: nu mai baga jucaria in gura ca e caca!

| Kozmyn96 a răspuns:

Eu sunt in clasa a 9-a, si am colegi carora, la un anumit nr de absente(e.g. 10) le-a fost scazut un punct la purtare! Si oricum, nu cred ca la 2-3 absente, faci crima! Dar trebuie sa ai grija sa nu devina un obicei! BAFTA! funda?! happy