| tonyc7 a întrebat:

Se poate spune ca India de azi e mai puternica decat orice stat european, indiferent ca e Germania, Franta sau UK? (pe Rusia nu o punem la socoteala)

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu ca se poate spune, chiar e.
E cea mai populata tara din lume cu o crestere economica enorma.

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Numarul de locuitori nu are nicio relevanta, mai ales ca traiesc in mizerie si saracie.
Economie puternica, intr+adevar are, dar degeaba daca populatia traieste in acele conditii.

| Batmanel a răspuns:

Depinde in ce domeniu... puternic populata? Da! laughing
Infrastructura sau armament? Nu.
Are potential mare, dar inca nu e superputere.

| tonyc7 explică (pentru Batmanel):

Dar in comparatie cu Germania sau Franta sau UK, poate fi considerata mai puternica? dpdv economic, militar, tehnologic, influenta globala

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Cum adică nu are relevanță? Forța de muncă... Are foarte mare relevanță

| Batmanel a răspuns (pentru tonyc7):

Nu! Ca si putere economica pe lume: 1-sua, 2-china, 3-russia, 4-Germania, 5-um, 6-franta india e undeva pe 12.
Si nu uita ca Germania e o superputere industriala globala dupa china, pana si sua e pe locul 4 undeva.
Militar nici nu mai zic, ai vazut cand au anuntat germani ca maresc bugetul armatei si pentru aparare (tinand cont de situatia cu ucraina si rusia) si deja la tremurau chiloteii la reporterii americani si din uk. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Batmanel):

Iar scrii prostii?
India e in top 5 armate ale lumii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Batmanel):

India a alocat cu 15 miliarde de dolari in plus pentru armata fata de Germania. Hahahaha. Scrii prostii.

| Batmanel a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu am scris rankul pentru personalul de armata, care inseamna aproape 0 in ziua de azi si 0 sigur pe viitor. Razboaiele se duc cu drone si rachete nu cu oameni. Deasta decimeaza israelul pe toti vecinii acolo, ei trimit rachete, inamicii carne de tun. laughing

| Batmanel a răspuns (pentru suntserios):

Europa plateste sa aduca musulmani si africani in europa, asta e main focusul lor momentan nu sa se intreaca cu sua. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Batmanel):

Au tehnologie multa indienii. Iar scrii prostii