| z0rel a întrebat:

Spuneti-mi va rog daca ai media scazuta la purtare poti sa mai dai la liceul militar? FUNDA

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Sunt licee militare care nu specifica media. In unele locuri exista precizarea de medie la purtare de minim 8. Dar mai bine suni la secretariutul institutiei unde vrei sa mergi. Poate ca scoala respectiva are alte conditii.
Uite cate ceva despre admitere. Succes!
PROFIL MILITAR
COLEGII MILITARE LICEALE ALE MINISTERULUI APARARII NATIONALE

Ministerul Apararii Nationale organizeaza clase de liceu, in filiera vocationala, profilul militar, specializarea matematica-informatica.
I. RECRUTAREA CANDIDATILOR
Tinerii care doresc sa urmeze cursurile colegiilor militare liceale se adreseaza, pentru informare si intocmirea dosarelor de candidat, birourilor/oficiilor informare-recrutare judetene/ al municipiului Bucuresti, pe tot parcursul anului scolar.
II. SELECTIA CANDIDATILOR
Activitatea de selectie se organizeaza si se desfasoara in centrele zonale de selectie si orientare ale Ministerului Apararii Nationale, din localitatile Alba Iulia, Breaza si Campulung - Moldovenesc si consta in:
a) testarea aptitudinilor fizice
b) testare psihologica;
c) interviu de evaluare si orientare.
Probele de selectie au un caracter eliminatoriu si se apreciaza cu "ADMIS" sau "RESPINS", pe baza baremelor si standardelor stabilite de Ministerul Apararii Nationale.
III. INSCRIEREA IN COLEGIILE MILITARE LICEALE
La inscrierea in colegiile militare liceale, participa candidatii care au fost declarati "ADMIS" la selectia organizata in centrele zonale de selectie si orientare.
In perioada prevazuta in calendarul admiterii pentru probele de aptitudini, candidatii sustin o proba eliminatorie, sub forma unui test de tip "grila" de verificare a cunostintelor, la disciplinele Limba si literatura romana si Matematica, cu durata de 3 ore, conform programei valabile pentru testele nationale din anul in care se sustine admiterea.
Candidatii care au obtinut mai putin de nota 7.00 la testul de tip "grila" sunt declarati "RESPINS". Acesti candidati participa la admiterea computerizata.
Candidatii care au obtinut la testul de tip "grila" cel putin nota 7, 00 sunt declarati "ADMIS" la proba eliminatorie si sunt clasificati, in ordinea descrescatoare a mediilor de admitere, calculate conform metodologiei aprobate prin ordinul ministrului Educatiei si Cercetarii. Vor fi repartizati la colegiul militar, acei candidati care se incadreaza in numarul de locuri aprobate pentru colegiul militar liceal respectiv.
Candidatii care au obtinut la testul de tip "grila" cel putin nota 7, 00, dar nu au putut fi repartizati la colegiul militar, din lipsa de locuri, participa la repartizarea computerizata.

3 răspunsuri:
| einenebun23 a răspuns:

Nu mai poti da din pacate.

| Alexandru0007 a răspuns:

Depinde si cu cat. daca e 9 e bine din cate stiu

| z0rel explică (pentru Alexandru0007):

E 9