| Soffiko a întrebat:

Stiti cumva ce presupune departamentul de Studii de Securitate de la Facultatea de Stiinte Politice din cadrul Universitatii Bucuresti? Adica cu ce se ocupa si ce devin dupa?

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Am fost şi eu admisă la această secţie, dar am renunţat pentru altă facultate. Desigur, ei promit foarte multe lucruri, dar practic nu devii nimic după, doar ai foarte multe posibilităţi. Însă fără un master la SRI nu ştiu cum se vor concretiza aceste posibilităţi. Teoretic, poţi lucra in ministere şi ambasade. Practic, nu ajunge nimeni acolo fără pile. Alte locuri în care ai putea lucra sunt ONG-urile, Arhivele Statului, agenţii din sistemul ONU, institute de analiză de date electorale... Toate acestea sunt promisiuni. De multe ori aceste posturi nici măcar nu sunt scoase la concurs ( când se întâmplă să existe câte unul ) pentru a fi ocupate de cine trebuie. Totuşi, e o facultate frumoasă, înveţi de plăcere ( mai ales dacă îţi place istoria ), cursurile sunt interesante... Eu ţi-o recomand ca o a doua opţiune, dar în final decizia îţi aparţine. Dacă te gândeşti la un master la SRI, e excelentă. Baftă!

3 răspunsuri:
| Soffiko explică:

Iti multumesc din suflet.Chiar eram curioasa, caci mai am anul asta si trebuie sa ma hotarasc. Apropo se intra pe baza dosarului sau trebuie sa sustin un examen? Si daca da, la ce materie.Iti multumesc mult din nou!

| Amaya a răspuns:

Se intră pe bază de dosar, mai exact doar media din 9-12. Sunt 30 de locuri, deci pentru buget ar trebui să ai o medie peste 9, 60. Multă baftă şi să iei cea mai bună decizie!

| JoulieT a răspuns (pentru Amaya):

Pentru Amaya: Hei, si eu ma gandesc sa dau la studii de securitate-Stiinte Politice. Stii cumva in ce consta admiterea de anul acesta?