| hauik a întrebat:

Stiti daca rezultatele la bac se vor afisa la noapte pe net?

13 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

La scoala s-ar putea sa se afiseze diseara, desi sunt mici sansele, dar pe net maine intre orele 16-19

| jrockfreak a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Cum așa târziu? Pe edu.ro se presupune că ar trebui să se afișeze cel mai devreme.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru jrockfreak):

Au fost corectate in provinciehappy, din cauza asta intarzie o zi.initial au zis ca azi se afiseaza, dar dupa si-au dat seama ca sunt lenesi si au amanat pe marti

| Zaygon a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Las-o balta. notele se cunosc de ieri doar ca ministru infipt in fund vrea sa faca intai rapoartele alea cu procete si dupa le afiseaza. si acum se stipuleaza ca se afiseaza pana la ora 12 dar la cum sunt de prosti le afiseaza doar la 12 fix. in fine pe noi care am dat bacu ne intereseaza notele nu pe ei. si vezi cum folosesti termenu provincie ca nu isi are rostu aici. e vorba de corectare in alt judet.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Zaygon):

Iarta-mi impertinenta de a folosi termenul provincie.merit ars pe rug!

| Zaygon a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Iti apreciez ironia dar imi fac timp sa timp sa iti explic de ce ma deranjeaza cand se foloseste termenu de provicie. Am avut multe dispute cu persoane din sud(in special din Bucuresti) care se refera la noi provinciali(sunt din Sighisoara si sunt mandru ca sunt ardelean) ca la niste fiinte inferioare. Iar pentru mine aceste persoane valoreaza cat negru sub unghie, adica nimic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, rezultatele se afişează în 7 iulie 2015 până la ora 12 ( dar NU este "obligatoriu" )!
Probabil că, în aceeaşi zi, se vor afişa şi pe net, aşa cum s-a întâmplat şi în cazul celor de la Evaluarea Naţională 2015 :)
http://bacalaureat.edu.ro/2015/

Oricum, "Calendarul oficial" precizează că rezultatele se afişează până ( cel mai târziu ) la ora 16 - vezi "Calendarul" de la linkul OFICIAL :
http://subiecte2015.edu.ro/......5_site.pdf
Acel "Calendar" este modificat prin O.M.E.N. nr. 4265/2015 - vezi detalii la linkul :
http://lege5.ro/......ional-2015

Contestaţiile se depun în 7 iulie 2015, DOAR între orele 16-20!

Cererea pentru recorectarea lucrării/Contestaţia se completează de către elev/candidat!
Diferenţa dintre note trebuie să fie ≥ 0, 50 - altfel NU se modifică nota pe care ai avut-o.
Nota finală este nota de la RECORECTARE ( după Contestaţie )!

În general, la recorectare notele au fost mai MICI decât cele iniţiale :(
NU vă recomand să depuneţi Contestaţie decât dacă nota este sub 5, ori nu vă iasă media generală 6 ( sau în cazul în care sunteţi foarte SIGURI că meritaţi mai mult cu 2 puncte )!

Toate cele bune!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Zaygon):

Noi in Bucuresti suntem boierii, iar voi oamenii de randsurprise, cum indraznesti sa ne sfidezi?!(IRONIE)
care e diferenta dintre persoanele din Bucuresti si cele din provincie? niciuna.nu am facut aluzii la persoanele din provincie si nu inteleg de ce te-ai aprins asa.
desi in mai multe licee din provincie "nu au mers camerele de supraveghere", dar asta e alta poveste.
Nu s-a referit nimeni la provinciali ca fiind fiinte inferioare, doar tu esti complexat de acest lucru din cate se pare.

| Zaygon a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Care e diferenta? Iti zic eu. Cand vii in Bucuresti esti aratat cu degetu ca doar de, esti provincial. Si crezi ca in Bucuresti au mers toate camerele si situatia e asa de roza cum pare? Eu nu cred.
Si te poftesc sa vii in Ardeal si vezi ca daca folosesti termenu provicial aici sa nu imi zici ce injuraturi iti iei pentru ca asa ii. Poate tie ti se pare okay sa zici provincial dar aici e foarte urat termenu.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Zaygon):

E o mare diferenta in a locui la provincie si a fi provincialthinking eu m-am referit strict la zona.
Daca as folosi din greseala termenul asta "provincie" fara sa stiu ce inseamna pentru voi, iar ei in loc sa-mi explice mi-ar da injuraturi, nu i-ar face asta provinciali?

| Zaygon a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Uite, hai sa iti explic cum sta treaba altfel. Nu zice nimeni sa nu il folosesti dar suna urat si se interpreteaza. Povestea ii veche de unde a inceput tot si chiar nu are rost sa o expun. Si am exagerat putin, nu te injura dar nici nu iti mai raspund la alte intrebari.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Zaygon):

Nu voi mai folosi termenul asta, n-am stiut

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

În sfârşit, se pot accesa rezultatele parţiale/"iniţiale" - vezi linkul oficial :
http://bacalaureat.edu.ro/IndexHarta.aspx