| Ramo137 a întrebat:

Stiu ca bacul il pic anul asta si vreau neaparat sa fac meditatii -mate, romana si bio, pentru urmatorul an.

La liceu la mine suntem varza toti la mate si de bio nu mai zic nimic ca nici nu facem. La romana dna isi mai da silinta.

Dau funda! Chiar am nevoie de meditatori si cat de cat mai ieftini si buni, voi plati si 3...in Bucuresti. Si daca merita sa platesc 3 meditatori?
Multimesc anticipat.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh. Dar nu poti sa vorbesti cu profesorii? Ei nu te pot ajuta? Bucurestiul este mare. Poti sa gasesti pe acolo meditatori. Sau cauta pe la alte scoli din apropiere. Daca as fi din Bucuresti as merge chiar eu sa intreb big grin

| vladutcornel a răspuns:

E Martie și tu *știi* că o să pici BAC-ul din Iunie?
În 3 luni nu ai timp să înveți măcar de 5-6 la fiecare materie, fără meditație?
Înseamnă că faci altceva care îți ocupă mai mult timp decât ar trebui.
Poate stai mult pe Facebook, Poate te ocupi prea mult de desenatori.ro (bănuiesc că ai legătură cu site-ul, dacă ți l-ai pus la profil), poate ieși în fiecare seară cu prietenii în club.
Nu zic să nu faci nimic relaxant sau distractiv, dar prioritatea ta acum ar trebui să fie să înveți, ca să treci BAC-ul și să intri la facultate. După ce intri la facultate, până la prima sesiune, poți să faci orice vrei. Atunci, la sesiune o să vezi că de fapt poți să înveți toată materia în 3 zile, nu în 3 luni.

| Ramo137 explică (pentru vladutcornel):

Aprilie in cateva zile. Se ia cu 6 bac.ul si am nevoie sa imi explice cineva... Ca sa pot invata si intelege.
Nu ni stau pe desenatori de multi ani..pe fb mai intru sa vb cu prietenii. In cluburi nu ies

| vladutcornel a răspuns (pentru Ramo137):

Dacă mă uit la calendarul corect, prima probă e oral la Română, pe care o treci dacă deschizi gura și vorbești Românește.
După o săptămână ai probă la limbă străină. If you open your mouth and speak a little bit of English, you will pass it.
Apoi o să vină săptămâna cea mai "frumoasă", cu 3 examene, care e la începutul lui Iulie, adică aproximativ 3 luni de acum în colo.
La Română zici că se descurcă profa, așa că acolo poți să treci ușor. Asta o să îți crească media.
Matematică nu știu de care faci, dacă e M1, trebuie să înveți tare, aici te înțeleg dacă faci meditații, dar dacă e M2, nu ai nevoie.
Biologie, dacă asta e proba opțională, presupun că ți se pare mai ușoară decât altele, așa că poți să înveți și la asta.

De ce trebuie să îți explice cineva? În 12 ani de școală, la teze stătea cineva să îți explice? Copiai? Sau citeai notițele de pe parcursul semestrului, manualul și altele?

Poți să înveți, așa cum au putut mulți înaintea ta.
Știu că poate e greu să renunți la unele obiceiuri, dar va trebui să o faci în următoarele 3 luni. În mintea ta trebuie să fie Matematică, Biologie și Literatură, orice altceva trebuie să blochezi.
Calculatorul îți distrage atenția? Stinge-l! Dă-ți telefonul pe silențios și deschide Facebook sau alte site-uri pe care stai și nu au legătură cu învățatul doar maxim o oră plină pe zi (nu 5 minute acum, 5 mai târziu).
Trezește-te dimineața cu gândul la derivate, fă baie/duș cu gândul la mitocondrii (sau ce o fi în subiecte la biologie, scuze cacofonia), mănâncă micul dejun cu gândul la Balada Miorița și așa mai departe, în fiecare zi.
Dacă te ajută, poți încerca să asculți și muzică în timp ce înveți, dar doar instrumental, ca să nu îți fugă mintea la versuri.

| Ramo137 explică (pentru vladutcornel):

Multumesc pentru raspuns...e mai grea situatia. O sa imi dau silinta!

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Niște materiale simple pentru subiectul III la română găsești aici: http://olx.ro/......6KqEQ.html