| Lolituta a întrebat:

Sunt a 11-a si vreau sa dau la medicina.ce se da la admitere?

4 răspunsuri:
| micheline19 a răspuns:

Depinde unde vrei sa dai.la cluj unde vreau si eu sa dau se da din chimie si biologie.biologie anatomie logic, din clasa a 11-a si chimie din cls a10a si a 11a. mai sunt si alte facultati la care se da si la fizica.acu nu stiu unde vrei tu sa dai, da intra pe site-ul respectivei fac si ai acolo la admitere din ce carti trebuie sa inveti.bafta

| Corina a răspuns:

La UMF Iasi testul grila se da din Biologia de cls.a XI-a (Anatomia si Fiziologia omului) sau din Chimie. Pentru cei care aleg chimia sunt doar 6 teme solocitate:
Hidrocarburi,
Derivati halogenati,
Compusi organici cu functiuni simple:
- compusi hidroxilici (alcooli si fenoli),
- compusi organici cu azot (amine),
Compusi organici cu functiuni simple:
- compusi carbonilici (aldehide si cetone),
- acizi carboxilici,
- derivati functionali de acizi,
Compusi organici cu functiuni mixte:
- aminoacizi, proteine,
- monozaharide, dizaharide si polizaharide,
Izomeria compusilor organici.
La celelalte facultati de medicina din tara (Bucuresti, Cluj, etc) testul se da si din Biologie si din Chimie. Daca te intereseaza poti intra pe site-ul fiecarei facultati de medicina si afli exact care sunt cerintele fiecareia.

| Lolituta explică:

In bucuresti

| Dana211 a răspuns (pentru Lolituta):

In Bucuresti se da din Biologie clasa a 11-a si la alegere intre chimie sau fizica
http://umf.ro/......erala.html aici ai mai multe detalii