| crissuthauu a întrebat:

Sunt i cls a 7a si pot sa spun k u invat neaparat asa de mult... nu tocesc scl... nu imi plc mate in niciun caz: am note fff mici si o profa pe care o urascsad
nu stiu ce sa fac ptk parintii se supara ca nu pot aduce note mari reprosandumi ca am minte dar nu o folosesc... media la mate imi strica media generala si nu o sa pot sa ma duc la un liceu iavansat. cii sa fac? poate puteti gasi o metoda sami plk mate sau cv... Mc mult de tot(daca vreti sa mi spuneti cv in particular: cristinamatei86 e messu meu.)

5 răspunsuri:
| maxy2343 a răspuns:

Poi ce pot sa spun este ca 1 la mana te rog eu... invata ca sa scrii corect romaneste si mai lasa acel limbaj de mess ca nu este bun si multi nu vor intelege ce ai scris, sau cu greu.
2 la mana sincer nimanui nu i-a placut scoala si ca si mie de asemenea mai ales matematica am fost foarte slab la ea. Dar trebuie sa incerci sa iti dai silinta, sa iti pui o mica ambitie, poate daca cineva iti va spune ca primesti un fel de premiu cat de mic daca iei note mai bune, poate ar fi un stimulent, dar sa nu te inveti cu chestia asta ca devii rasfatat. Trebuie sa ai grija cu anturajul cu care umlbi, si sa mai ai grija si de scoala ca acum nu te intereseaza dar mai incolo iti va parea rau daca nu ai o scoala cat de cat bunicica nu neaparat BUNAA! Deci trebuie sa iti pui putina ambitie, gaseste un motiv care sa te stimuleze cum ar fi de ex "daca invat mai bine, poate parintii mei ma vor felicita, oare cum e acel sentimente, ia sa incerc" Ceva de genul acesta. Sper ca te-am ajutat si te adaug si pe mess ca poate te mai pot ajuta cu un sfat happy

| Parizzianu a răspuns (pentru maxy2343):

In primul rand si eu urasc matematica si am scapat deja de mult timp de ea dar am reusit sa invat doar atat cat trebuie, nu trebuie sa te chinui sa iei 10 din prima ia si invata pentru inceput cat sa iei peste 5-6-7, cu pasi mici, eu iti spun ca aveam colegi care au terminat liceu si generala cu 10 la mate si au picat la Bac sau Capacitate si eu care nu invatam decat strictu necesar am luat 8 asa ca urmeaza-mi exemplu, incearca sa le inveti logic, e simplu! Gaseste-le o explicatie tuturor problemelor sa stii ca functioneaza la orice materie. Citeste analizeaza si apoi trage concluzii e simplu si inca nu sfat nu iti publica asa de tare adresa de messenger daca nu vrei sa te trezesti cu toti nebunii pe cap.

| Duucu a răspuns:

Tu invata Sf.Gramatica a Limbii Romane, apoi apuca-te serios de mate.

| 21Ratio a răspuns:

Fie că-ți place, fie că nu, trebuie să înveți matematica. Lucrează mai mult acasă, citește-ți lecțiile cu atenție etc.

| onasis1961 a răspuns:

Nu stai prost numai cu matematica, văd că stai forte prost şi cu limba Română!