| rorororororo111 a întrebat:

Sunt la un liceu de arte, Eu personal sunt scutita de la sport pentru motive medicale, profu de mate vrea sa ia toata clasa de la ora pentru a face o ora de mate in plus, eu vreau sa merg la ateliereul de desen, unde merg deobiciei la orele de sport, poate sa imi puna absenta profu de mate desi in orar nu este ora lui?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai scutire medicala nu iti poate pune absenta, daca nu ai da.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând, profesorul de matematică comite o ilegalitate. Orarul școlar stabilit la începutul anului școlar nu se modifică fără aprobarea consiliului școlii, consiliului părinților și elevilor din acea școală și se notifică inspectoratul școlar județean.
Că părinții, elevii, școala acceptă tacit situația e una, dar legal dacă cineva face o reclamație, eu nu știu dacă directorului, profesorului îi vor conveni.

| LaviniuA a răspuns:

Asa trist e profu de mate? El nu intelege ca nu pe toata lumea pasioneaza matematica?
Cati ani are, e vreun copil batran fara viata lui?

Sper ca stie ca prezenta la acea ora de mate e optionala. Daca pune absente, trebuie vorbit cu diriga si daca si aia e sfertodocta, vorbit cu parintii, sa vina sa ii bage mintile in cap.

In plus: daca ora optionala influenteaza cursul orelor normale, e o problema. De ex: va da tema la ora optionala, pentru celalta ora care e obligatorie; va preda lucruri noi la ora optionala; va pune note in functie de ce faceti la ora optionala.
Ar putea sa va vorbeasca de ex despre viata lui Pitagora, aplicatii ale matematicii in pariuri sportive si la pacanele laughing Asta nu ar influenta in vreun fel.

Acea ora trebuie sa fie = o plimbare in parc. Daca vii bine, daca nu iar bine.

| darrio2007 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Esti elev?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, nu sunt un elev, ci un om trecut și învățat prin viață!
https://sites.google.com/......-pe-scoala
Uite aici toate cele spuse de mine, ca să observi că nu vorbesc prostii.
Sunt legi, una e din 2011, regulamente, reguli de întocmire, modificare a unui orar școlar. De asemenea, este un regulament clar în privința numărului maxim de ore la o materie pe săptămână care trebuie respectat.

| darrio2007 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Si cine crezi ca se deranjeaza de la faptul ca proful de mate vrea sa faca o ora in plus cu elevii? Nu este o crimă.
Parintii elevilor in nici un caz.
In mod sigur, doar elevii.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu îți spun decât atât!
Situația dezastruoasă în care se află învățământul românesc, supraîncărcarea elevilor cu ore, materii în plus este vina și a mentalității "merge și așa", "nu se poate face nimic", "ei și, asta e"!
Se iasă în stradă pentru salarii, dar nu am văzut profesori, părinți, elevi să iasă pentru dezastrul din învățământ!
Iar, dacă știi că nu se schimbă nimic, de ce mai întrebi despre scutire?
Vrei să știi adevărul?
Scutirea este pentru efortul fizic depus la ora de sport și nicidecum pentru a lipsi de la ora de matematică.
Deci, dacă s-au făcut modificările în orarul școlar și ora de sport s-a anulat, atunci, și scutirea medicală pentru efortul fizic e nulă! Nu te prezinți la ora de matematică primești absență.
Singurul lucru pe care îl mai poți face este să discuți cu părinții tăi să vină la școală și să îți facă transferul de la ora de matematică, la ora de la atelier.