| Curiosul999 a întrebat:

Sunt periculoase bateriile cu Nichel Cadnium Ni-Cd? Dar dacă sunt ruginite? Și e adevărat că brădulețul acela de pe baterii înseamnă că nu sunt toxice și că a fost introdus in 1955 că părinții să știe și să nu le cumpere pentru copii? Cineva mi-a spus aceste informații dar nu știu dacă sunt sau nu adevărate

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt baterii folosite si in comunicatii, chiar si in telefoanele vechi, cu butoane, folosite mult timp.
Nu sunt chiar periculoase, doar daca se incalzesc si explideaza.
Evident, nu sunt de mancat. happy

| Curiosul999 explică (pentru Bula):

Da logic că nu sunt de mâncat dar așa alergii roșeală pe piele senzații de arsură și voma poți avea de la ele?