| anonim_4396 a întrebat:

Termin clasa a-12a si inca nu m.am decis unde o sa dau mai departe dupa bac, precizez ca dau bacalaureatul la: mate, fizica si romana. Ce imi recomandaţi sa urmez?

5 răspunsuri:
| LuckADY a răspuns:

Depinde de profilul pe care ti l-ai ales la intrarea in liceu. De exemplu daca esti la mate-info poti urma facultatea de automatica si calculatoare, sau Academia de Politie unde poti deveni ofiter. Multa lume o sa-ti recomande medicina, doar ca este foarte grea si nu o sa mai ai pic de timp liber. Daca nu ai obtinut niste rezultate deosebite la invatatura poti urma scoala de agenti de politie,, Vasile Lascar " Campina, unde un salariu ajunge intre 15-16 mil lei. Totusi, daca stii engleza iti recomand sa muncesti in strainatate pentru ca un muncitor necalificat are aprox. 1600 de lire sterline, iar un IT-ist in strainatate are un salariu de aprox. 4000 de lire. Sper ca te-am ajutat!

| CristiMC a răspuns (pentru LuckADY):

Am uitat sa precizez ca sunt pe profil tehnic, iar la politie/ pompieri/ jandarmerie nu pot intra, deoarece am media generala la purtare sub 8. M-am gandut sa dau la inginerie, dar dilema e ca nu stiu la ce tip... Multumesc de raspuns!

| 98dragos98 a răspuns:

Cand mergi la facultate trebuie sa faci ceva ce iti place. Nu conteaza ce ai facut in liceu. Eu nu am facut matematica in liceu, dar am reusit sa invat in 3 luni tot ce stiau alti colegi ce au facut mate.

| LuckADY a răspuns (pentru CristiMC):

Daca vrei sa ai ceva banet in buzunar iti sugerez sa urmezi o meserie in strainatate ( iti recomand Anglia) acolo un muncitor necalificat in constructii are un salariu de 1600 de lire = 8372 lei, poti sa te faci si barman salariul este asemanator, dupa 1 sau 2 ani de munca te intorci inapoi in Romania si cu banii stransi te angajezi muncitor in depozit la Catena unde salariul este de 1400-1800 lei.

| Eva21 a răspuns:

O idee ar fi Automatizări și Calculatoare. Acolo îți cere matematică și fizică.