| TPUşiUPT1 a întrebat:

Their children drink milk
sau
Their children drinks milk
He read a newspaper
sau
He reads a newspaper
Nu pot sa inteleg cand se foloseste eats/eat read/reads drink/drinks.Dau funda cui imi explica

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S e la persoana a-3-a singular

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai bătut câmpii
Nu e absolut nimic corect din ce ai scris acolo

| Justme1997 a răspuns:

Their children drink milk e corect, fiindca children este la plural. Ca sa fie drinks: their child drinks milk.
Ambele variante read/ reads sunt corecte. Read e la trecut, reads e la prezent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-am dat răspunsul corect, absolut tot ce ai scris tu e greșit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și s-a mai dat și funda la un răspuns absolut greșit...laughing

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si i s-a zis de 2 ori ca e pe langa răspunsul

| TPUşiUPT1 explică (pentru anonim_4396):

I-am dat funda pentru ca mi s-a parut un raspuns mai complet decat al tau dar mi-am dat seama ca e gresit dupa ce am intrat pe duolingo si am vazut ca nu meege cum zice el.Si nu stiu nici cum sa retrag funda ca sa nu ii induc si eu pe altcineva in eroare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TPUşiUPT1):

Răspunsul pe care ți l-am dat eu e cel mai complet pe care-l puteai primi

| TPUşiUPT1 explică (pentru anonim_4396):

O sa sterg intrebarea ca sa nu se ia cineva dupa raspunsul cu funda, mersi de raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TPUşiUPT1):

Tot apare

| Uvox a răspuns:

Eu nu mai inteleg.
He enjoy his funda
sau
He enjoys his funda
?

| Justme1997 a răspuns (pentru Uvox):

He enjoys.
He= persoana a 3a singular, deci cu s

| Uvox a răspuns (pentru Justme1997):

? Roger!
Deci se bucură de funda nemeritată.
Ms?

| TPUşiUPT1 explică (pentru Uvox):

Nu,o sa sterg intrebarea pentru ca nu pot sa retrag funda.Astept link-ul de confirmare pentru stergere.

| Uvox a răspuns (pentru TPUşiUPT1):

Glumeam.
Imi scapa care e faza cu fundele.
Vad ca traiesc si fara happy