| tonyc7 a întrebat:

Toata lumea stie acum ca SUA si China isi incordeaza muschii una la alta, fiind cele doua superputeri actuale ale lumii. Rusia coborand pe locul 3. Insa ce nu inteleg eu si sunt curios sa aflu... Care sunt urmatoarele state cu influenta mondiala in ordine descrescatoare? Adica cine e pe locul 4? Cine e pe locul 5? Pe 6? Astept pareri de la voi.

21 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

Pe 1 e Israel, se stie.

| tonyc7 explică (pentru Batmanel):

Pe locul 1 a fost, este si va ramane America

suntserios
| suntserios a răspuns:

In top zece pe langa cele 3 sunt India, Franta, UK, Germania, Japonia, UAE, Italia.

| MCosmy a răspuns:

Din pacate multi nu stiu despre China decat ce "ni se permite" si "televizor". China este cu peste 100 ani peste Europa si cu vreo 50 peste America. Am fost de multe ori in China, am de a face zi de zi cu sistemul informational din China. In Europa/America (si probabil si alte parti) se stie si se va stii doar ce vrea guvernul anumitei regiuni. Dar da, China este mult peste Europa si America ca si tehnologie, armament si structura.

Ca fapt divers totodata la 2 ani se face in China "targ" de armament si munitie / vehicule militare / prototipuri / aeronave militare si etc. la care ia parte fiecare natiune America, Germania, Rusia etc. Pe scurt aproape toate armele si munitia provine din acelasi loc, doar se mai "intinde" pe drum sa zic asa.

Pentru cine aveti ocazia sa mergeti in China, va recomand. (Dar sa respectati legiile locale)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MCosmy):

Bine ca sunt cu 100 ani peste Europa la tehnologie si cu 200 in urma la drepturile omului.

| MCosmy a răspuns (pentru suntserios):

Din pacate asta inseamna comunismul.dar atata timp cat iti vezi de treaba ta si respecti legiile nu are nimeni nimic cu nimeni.

Dar daca esti "smecheras de oras" (nu vreau sa sune a jignire) si mai vrei sa faci si tu o "combinatie" sau " o invarteala" faci pe propriul risc. Nu functioneaza la fel ca in Romania, Bulgaria sau alte tari ce e drept. Dar cunosc cazuri care "fenteaza" destul de mult si in China si nu au nici o problema. (nu vorbesc de cateva zile, vorbesc de ani intregi)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MCosmy):

Nu e vorba de fentat statul cu niste taxe.
E vorba de lucruri de baza cum ar fi dreptul la libera exprimare, cenzura a tot ce inseamna media, dreptul la religie si alte din astea din lumea vestica.

| MCosmy a răspuns (pentru suntserios):

Să știi că nu e chiar așa, e cenzurat in Europa si America să nu vedem noi cel mai probabil. Dar in interiorul Chinei nu e cenzurat, libertate de exprimare. crede-mă au destulă. Pentru o țară comunistă să stii ca au libertate de exprimare ca noi care suntem "EU". Crede-mă trebuie sa vezi cu ochii tăi și dupa un anumit timp, abia atunci ai să înțelegi de fapt cum sta treaba si etc.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MCosmy):

Au o duda libertate de exprimare... cand faci puscarie pentru niste cuvinte spune anti regim inseamna ca nu ai nicio libertate de expimare. Nu imi zi tu mie ca iesi pe strada in China, zici ceva la adresa partidului si maine esti liber sa mergi in liniste la munca.

| MCosmy a răspuns (pentru suntserios):

Am o recomandare pentru tine..nu te mai uita la podcasturi despre China.pur și simplu pune ceva bani de-o parte si vizitează. O sa rămâi plăcut surprins și o sa iți dai singur seama cum sta treaba de fapt.

| Holiday a răspuns (pentru MCosmy):

Dupa ce aberatii spui, pare nu doar ca nu ai fost vreodata in China, cum sustii, ci ca si pe harta o gasesti cu greutate.hee hee

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MCosmy):

Sunt absolut sigur ca nu o sa reman deloc impresionat.
Cum sunt absolut sigur ca tu nu ai calcat 1m in China

| goguPatent a răspuns (pentru MCosmy):

Cont facut acu 4 zile si azi elogiezi China? Nimic suspect aici

| goguPatent a răspuns:

Pe locul 4 clar India... si mai departe UE.

| MCosmy a răspuns (pentru goguPatent):

Păi și care e legătură? Dacă era cont de 20 ani iți schimba mentalitatea? Iti răspund tot eu..NU

| MCosmy a răspuns (pentru Holiday):

Ai dreptate.

| Batmanel a răspuns (pentru tonyc7):

America si Nato intreg stau la dispozitia Izraelului, oricand oriunde toata lumea le pupa piciorul. Nu mai crede ce vezi la tv. lol

| Batmanel a răspuns (pentru suntserios):

Prin incalcarea de drepturi din pacate se face cel mai mare progres, uite-te putin in Romania sau europa, mereu exista opozitie sa opreasca orice proiect, bun sau rau. Cand toti muncesc "catre acelasi scop" merge treaba, vezi casa poporului in Romania, nu mai reusim sa facem un amarat de pod cum trebuie apai sa mai ridicam asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Batmanel):

Da mah, fix de aia Olanda are o infrastructura impecabila de transport ca li se incalca drepturile.
Fix de aia tarile nordice au cele mai performante sisteme de educatie ca li se incarca drepturile.

| StrongHeart a răspuns:

Arabia cred

| StrongHeart a răspuns:

Iranul cred ca are o influenta puternica in momentul de fata.