| Goddessss a întrebat:

Toate lucrurile se întâmplă cu un scop?

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu totul se intampla cu un scop cel putin din punctul meu de vedere... Ce scop exista in spatele copiilor cu cancer in faza terminala, saraciei la nivel global, oamenii care ucid, violeaza, agreseaza alti oameni/animale, etc? Esti o persoana religioasa?

| sierra1 a răspuns:

Nu, marea majoritate a evenimentelor, doar se intâmplă

| RAY a răspuns:

Nu,dar noi ca sa nu credem ca existam in haos gasim explicati pentru orice,lucru bun in evolutia noastra,daca auzeai un leu venind spre tine, numai te intrebai daca chiar daca e leu, fugeai, aia care au fugit au dus specia mai departe, chiar daca nu era un leu, e vorba de siguranta noastra

| StrongHeart a răspuns:

DA! DA! DA!
Chiar daca nu intelegem acum scopul si nimic nu are sens acum exista un scop mai mare.Fiecare crede ce vrea.Numai bine!

| SingleForOne a răspuns:

Da, se întâmplă. Motivele negative servesc drept ca învățătura de minte, iar cele pozitive servesc drept exemple de urmat. Asta fiind o explicație simplă și generală, poate de clasa întâi, încât oricine ar putea să o înțeleagă.

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

Nu chiar religioasa, dar nici nu neg existența unui creator

| Frank51 a răspuns:

Posibil. Din pacate sau din fericire nu stim nimic, suntem prea incapabili sa intelegem deocamdata concepte abstracte si nici nu vom putea in viitorul indepartat. Singurul lucru de care ma bucur in viata este ca m-am nascut intr-o perioada decenta, tehnologie foarte rapida, medicamente eficiente, transport rapid, inteligenta omului mult mai ridicata samd, nu as fi preferat in trecut, mai degraba in viitor, desi vor fi multe dezastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Inteleg. Eu cred mai mult in evolutionism si karma si cumva faptul ca universul lucreaza cu noi, nu pentru noi sau noi pentru el... Incerca sa te gandesti si la lucrurile pozitive in spatele scopului astuia. De exemplu ieri am ajutat o batranica care isi lasase cumparaturile in mijlocul trotuarului pentru ca nu mai putea sa le care si m-am oferit sa i le duc eu pana in fata usii, statea la etajul 3 l, femeie la 76 ani. Pentru mine nu a implicat niciun efort, dar probabil am scutit-o de ceva drumuri... Scopul a fost justificat si instinctual am vrut sa o ajut. Everything has a dual nature unless we read between the lines.

Nu. Cel puțin nu cu unul obiectiv.

Subiectiv, limita e propria ta imaginație.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In evolutie nu credem, stim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai fi surprins/a. laughing)

| AlinMrs a răspuns:

Nu, insa putem da noi un scop lucrurilor intamplate si o explicatie bazata pe capacitatea noastra de intelegere. Eu cred ca suntem capabili totusi de a proiecta o idee si de a face-o sa devina realitate daca ne dorim asta.

| Balalau95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te cam contrazici singura...
pe de o parte "nu exista scop", pe de alta, crezi in karma
eu, de exempu, cred ca D-zeu exista, dar il doare drept in cot de indivizi, si il intereseaza numai planul lui maret, indiferent cati oameni trebuie sa sufere pentru el, asa ca nici o legatura oarecare cu imbecilitatea de religie, care spune ca D-zeu e iubitor, lucru contrazis la fiecare a doua chestie (inclusv ce ai scris tu despre saracie, suferinta, ucigasi, samd)

iar, ca dovezi, incearca asta:
https://www.google.com/search?q=42+ways+to+kill+Hitler
unele dintre incercarile de asasinat au fost extrem de evident lovite de soarta, hai sa mentionez cateva: unul a vrut sa il inpuste pe strada, si cand sa ridice mana, tot tineretul din jurul lui au inceput sa ovationeze si au invadat strada, bomba pusa in cutia unei sticle de coniac, nu a explodat tot drumul de pe frontul de est pana la Berlin, geniu in ceasornicarie face un ceas care ticaie 3 zile, ca sa activeze o bomba, dar anul ala Hitler nu isi tine speech-ul de 3h, ci doar 1/2h si asta de la 7 nu de la 9, ca de obicei

iar cea mai cusuta cu ata imbecil de alba, a fost ultima, Operatiunea Valkyrie (este film cu Tom Cruise), in care respectivul trebuia sa se duca cu doua genti cu bombe, in buncarul unde era sedinta de stat major, si... CE "COINCIDENTA" in ziua aia nu s-a tinut in buncar pentru ca era prea cald, si cel cu bombele a fost presat si nu a reusit sa activeze decat una (care ar fi fost suficienta in buncar, unde presiunea exploziei ar fi distrus plamanii tututor din interior, nu conteaza daca ii loveste explozia sau nu, dar nu afara unde presiunea nu se mai aplica, nefiind spatiu inchis si securizat) iar ultima chestie ABSOLUT INCREDIBIL DE SUSPECTA e faptul ca o masa mare de lemn masiv a cazut peste Hitler si i-a salvat viata

sper ca mi-am dovedit punctul;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Balalau95):

Multumesc pentru raspuns! Da, ai dreptate in legatura cu ce ai spus, life is unfair! Nu ma contrazic singura, sau mai bine spus poate nu am specificat indeajuns de mult, cred in karma si forta universului in masura in care toate actiunile, deciziile pe care le luam au si un impact, reactiune, dar mai putin in partea reincarnarii.Nu cred ca exista o ideologie pentru credinta mea, inca... laughing