| MeiAnneMei a întrebat:

Trăznite-ar sau trăzni-te-ar? Călcate-ar călca-te-ar? Cineva îmi spune într.un fel şi după în alt fel, cum pn se scrie până la urmă?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Superrnova a răspuns:

Trazni-te-ar si calca-te-ar. Sunt niste expresii din popor, practic sunt prescurtarile de la "pe tine sa te calce el" sau "pe tine sa te trazneasca el"

"Trazni-" = "sa te trazneasca"

"-te-" = "pe tine"

"-ar" = "el" / "acea persoana"

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba trei profesori, vei primi patru raspunsuri... big grin

| Adry05 a răspuns:

Trazni-te-ar si calca-te-ar
Te vine de la pronumele personal tu (pe tine sa te trazneasca)
si ar vine de la conditional

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Nu-mi da mie eronat ca eu am scris ce am gasit pe google

Lovite-ar trenul fericirii,
Trasnite-ar fulgerul iuirii,
Inecate-ai intr-un lac de sanatate,
Cadeti-ar in cap un sac da bani,
SI DESIGUR "LA MULTI ANI!"

| RAY a răspuns:

Trăznite-ar si Călcate-ar

| Holiday a răspuns:

Trazni-te-ar, calca-te-ar
Provin din: (de) te-ar trazi, te-ar calca. Sau mai departe : (de) ar trazni pe tine, ar calca pe tine

| StrangeFruit a răspuns:

Trăzni-te-ar / călca-te-ar. Pe cine să trăznescă, pe cine să calce? Pe tine, te.
"Te" aici este pronume personal neaccentuat cu valoare de complement direct. Asta dacă nu greșesc. Nu am mai făcut gramatică de vreo 6 ani. laughing