| LisaJulie a întrebat:

Un doctor bun sau foarte bun, trebuie sa știe și matematica, fizica și putina informatica la fel cum trebuie sa știe foarte bine biologia ( anatomia, zoologia și botanica) și chimia ( organica și anorganica)? Eu consider ca da, mai ales dacă este chirurg sau kinetoterapeut deoarece trebuie sa îi meargă bine și mintea, nu doar sa aibă o memorie bună!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Un doctor bun sau foarte bun, trebuie sa știe...e foarte bine biologia~

aici ai mareeeee dreptate!

| Mosotti a răspuns:

Foarte inteligent spus! Bravo.
Medicii buni la mate au logica ca lumea si au idei, se descurca in situatii atipice, restul de multe ori se iau dupa carte si atat, habar nu au daca cartea aia zice bine sau nu.

De ex un medic imi zicea "protocolul nou de test de toleranta la glucoza pentru diagnosticul diabetului de tip 2 nu este bun, cel vechi era", si spune si de ce.
Pe cand restul daca scrie la carte ca ala nou e, ala il aplica desi e in detrimentul pacientului.

Deci nu doar chirurg sau kinetoterapeut, la toate ramurile.

Ei fac in facultate biochimie si biofizica si asta stiu, dar mai grea e teoria decat astea.

| kalasnicov22 a răspuns:

De acord, ar trebui sa faca facultatea de matematica inainte sa dea la medicina, musai si master tot in domeniu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce ar trebui să știe matematica și informatică...

| pufulescu0o a răspuns:

Hm, da, ar trebui sa stie foarte multe stiinte si lucruri dar mai ales ar trebui sa invete sa comunice. Asta este marea lor problema, nu descoperirea problemei ci comunicarea ei catre pacient.

| ALM2000RO a răspuns:

Biologie (toate ramurile), fizică și chimie ar trebui să știe într-adevăr, dar matematică și informatică nu, nu are de ce să învețe așa ceva. + Trebuie să învețe comunicare neapărat (se pot face cursuri sau o altă facultate special pentru asta)

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Ca sa ajungi doctor ai neaparat nevoie de matematica si fizica.