| anonim_4396 a întrebat:

Va rog, ajutati-ma! Stau de aproape 2 ore pe o problema si nu-i gasesc rezolvarea! Ma tot uit in caiet la exemplele din clasa,dar nu ma ajuta cu absolut nimic. E o problema la informatica! Nu vreau sa-mi scrieti rezolvarea,o simpla explicatie mi-ai fi de mare ajutor. Fiind date trei numere a,b,c, să se calculeze maximul lor. Probabil ca incepe >asa int a,b,c; citeste a,b,c; dar mai departe nu stiu,trebuie sa introduci un "i", chiar nu stiu.Merci mult!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"trebuie sa introduci un i"... lol ai prins si tu din zbor o litera.

compari 2 dintre ele, gaseti pe cel mai mare si il compari cu al3 lea

| positivity a răspuns:

Fiind în primul meu an de liceu, la renumitul profil mate-info, informatica mi-a dat și mie bătăi de cap (sau bine, de-abia începe să-mi dea bătăi de cap). Am un profesor care crede că noi în generală am învățat informatică, pe când noi habar nu avem cu ce se mănâncă această disciplină.
Nu știu cât de mult te voi ajuta, însă voi încerca. Nu mă pricep atât de mult la informatică, pentru că nu înțeleg nimic de la profesorul meu.
Eu voi determina care dintre a, b și c este minimul și care este maximul.
int a, b, c, min, max
citește a, b, c;
dacă a

| positivity a răspuns:

Ciudat, nu s-a postat tot!
dacă a (mai mic) b atunci: min primește a iar max primește b;
altfel: min primește b iar max primește a;
dacă c (mai mare) max atunci: max primește c
dacă c (mai mic) min atunci: min primește c
scrie min, „ " max;
scrie min, a+b+c-min-max, max
STOP

| Anonim17765 a răspuns:

Crede-ma si eu am aceeasi problema! In fine, sunt mai multe probleme pe care le avem in tema printre care si una asemanatoare. Ma chinui si eu de ceva timp cu ea. Spor la treaba! big grin

| Northern a răspuns (pentru suntserios):

N-am prins din zbor nimic.happy Tot ceea ce am scris reflecta cunostintele minime pe care le am la aceasta materie.Imi cer scuze fata de cei cunoscatori.Multumesc pentru raspuns! happy

| Northern a răspuns:

Si mie mi se intampla uneori la fel.Se afiseaza doar jumatate din raspuns.Dar nu conteaza, din partea mea ai sute de multumiri!