| NumePublicAnonim a întrebat:

Va rog! am nevoie de un raspuns rapid si corect!
Stiind ca se cunosc 109 elemente, aflati numarul de elemente ale caror atomi au stratul 3 complet ocupat.
Primul raspuns corect primeste Funda+vot! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Primul element care are stratul 3 complet ocupat (adica cu 18 electroni) este cuprul (Z = 29), adica al 29 - lea element din sistemul periodic.
Daca din 109 elemente scazi pe cele 28 de elemente care au stratul al treilea incomplet sau deloc ocupat si care au numarul de ordine mai mic decat al atomului de cupru, se obtine:
109 - 28 = 81.
Deci 81 de elemente din sistemul periodic au stratul 3 complet ocupat.
Eu asa m-am gandit, sper ca e corect, dar verifica si tu.

8 răspunsuri:
| Ucigasuldeprostie a răspuns:

De unde nu-i, nici PONEIUL nu cere.

| NumePublicAnonim explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Te-oi numi tu Ucigasuldeprostie, dar vad ca nu ucisi toti prostii, te-ai uitat pe tine.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru NumePublicAnonim):

PONEIUL nu uita nici o data!

| NumePublicAnonim explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Aoleu! nu vezi ca ai gresit intrebarea.cauta altundeva intrebarea la care sa dai raspunsul asta retardat! lasa-ma in paceee ca ma prostesti si pe mine.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru NumePublicAnonim):

Poneiul considera ca esti deja slab dotata intelectual sau in cuvinte pe care le poti percepe si tu: Proasta. O seara placuta.

| NumePublicAnonim explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Da' ce-ai cu mineee? ce ti-am facut de trebuie sa-mi raspunzi in continuu aiurea? crying

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru NumePublicAnonim):

PONEIUL te va lasa in pace. Nu reprezinti o provocare intelectuala.

| NumePublicAnonim explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Blah blah blah!