| CaleaCeaDreapta a întrebat:

Vad multi tineri, telefoane de ultima generatie, ultima moda, toata lumea sala sa arate bine, cu cat stai mai mult in baruri cu atat mai bine.
Tot mai multi cocalari cu muzica la maxim, pitipoance pe net cat cuprinde.
Vad pe net o gramada de porcari, pozezi cu ochelari de soare in fata oglinzi, sau ce abdomen si muschi faini ai, sau pitipoancele in chiloti, sutien, isi acopera sani si apoi le posteaza pe hi5, facebook etc. sa le vada toata tara.
Cocalari care mai de care inculti, manele date la maxim, carnete de soferi luate bani, dar ei de fapt mai sunt si analfabeti.
Chiar am patit o faza cand lucram la bingo, veneau tot felul de rromi la costum cravata, cu masini bengoase.
Si ghici ce mau pus sa fac.
Sa le caut in telefon nr de telefon si sa le si completez biletele la bingo ca ei nu stiu scrie, nici nu isi stiu citi propriul lor nr de telefon din celular.
Si am scos bani frumosi dupa ei ca le-am completat biletele de bingo.
Ce sa faci asta e Romania noastra pe care multi nu o stim.
Cunosc o gramada de rromi care au soferi romani, de ce oare, ca nu is instare sa ia carnetul de soferi pentru ca sunt analfabeti multi dintre ei.
Poate nu credeti asta, da am vazut eu multe chesti de astea.
Emo generation, oameni sentimentali care asculta o muzica ca le vine sa isi taie venele, se imbraca aiurea numa in negru, machiaj extravagant, parul la fel.
Chiar am vazut acum ceva timp 2 fete emo, am ramas prost, aratau asa de penibil numa negru vedeai la ele, nu stiu ce vor sa faca sa atraga atentia prin felul lor de a fi diferiti.
Oameni buni da se poate asa ceva, incotro se indreapta generatiile de tineri ce vor urma?
Spre bine sau spre rau.

21 răspunsuri:
| Nede a răspuns:

Ce treaba eu rromi analfabeti cu generatiile de tineri?rolling on the floor
chiar crezi ca ne interesa pe noi ce ai facut tu cand lucrai la "bingo"? nu stiu de ce tu ii judeci pe altii? si cu ce drept?
eu(sau "eu" cum vad ca iti place tie sa spui) fac parte din "generatiile astea de tineri" despre care vorbesti tu.si pot sa spun ca nu se duc deloc spre rau.chiar spre foarte bine.nu poti sa cataloghezi o intreaga generatie negativa din cauza catorva pusti frustrati care, majoritatea(nu toti) devin "emo" pentru ca asa e la moda.deci iti zic eu ca generatia noastra o duce bine

| Razvan94 a răspuns:

Sa sti ca sunt multi tineri care nu sunt asa, cunosc o gramada, dar e adevarat ca sunt mult mai multe persoane "inculte", cocalare, care doresc mai mult de la viata si nu doar bani, curve, masini, alcool, tigari, manele si toate prostiile. Am vazut azi o frumusete de masina pe strada, degeaba e frumoasa masina daca in ea erau 3 bulibase cu burtile p'afara (masina decapotabila) si cu maneaua la maxim

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Foarte interesanta intrebarea ta.De cand a murit Ceausescu si pana acu generatia de copii a suferit schimbari multiple in RAU.De cand a devenit Romania o tara libera tara a cam luat-o in jos.Traim intr-o tara libera unde toata lumea face ce vrea cu ea.Generatiile de tineri li s-a urcat democratia la cap. Vorbesc vulgar in stilul lor (chestiile alea de pe mess DND BRB etc) pentru ei Dumnezeu nu exista fac ce vor distrug ce vor fara sa gandeasca macar o secunda.Cat despre rromi aceeasi poveste.Ei sunt "prosti" deoarece noua ne este lene sa ii invatam.Omul nu se naste nici destept nici prost depinde cum il educi.Manelele sunt o porcarie de muzica ar trebui sa se elaboreze o lege in care sa limiteze manelele.Cat despre fetele EMO ele sunt intruchiparea celui rau adica fac numai lucruri rele umbla sarla prin cluburi fara sa tina cont de parinti sau de educatia primita.In tara aceasta se fura tot mai mult asta este motivul crizei...Dar rromii fura de la cei drepti care muncesc pe cinstite.De aia ei au Bmw-uri sau alte masini de lux. Fura chiar si din Franta de peste tot. De aia cei de afara ne privesc urat... Pentru ca nu suntem in stare sa educam acesti rromi.

| unknownn a răspuns:

Si nu doar rromii sunt asa, si romanii(nu toti bineinteles).
Imi vine sa ma sinucid(pentru ca sunt inconjurat de analfabeti, inculti... ce ai spus tu mai sus) si mai ales cand vad tot felul de intrebari pe TPU gen: "Cum pot sa-mi iau viata? Fundita"; "Dau fundita la al 25-lea raspunsbig grin cate unu de fiecare" intrebarile astea nu-si au rostul, poate are altcineva o problema mult mai grava si nu vede lumea intrebarea de "intrebarea" ta prosteasca pusa fara rost.

| queerkulture a răspuns:

M-am împăcat cu faptul că fac parte din generația asta și în timp am ajuns să mă gândesc la ea cu drag. Oameni cu rol de cantitate neglijabilă vor continua să existe și probabil să fie majoritari, dar atât timp cât am grija să ajung în contact cu ei cât mai rar, "totul este frumos și nimic nu doare".
P.S. nu mai judeca oamenii după aparențe.

| zalisa a răspuns:

Da,da,cum pot aia sa fie asa de diferiti? straight face poate chiar stiu sa si scrie, spre deosebire de alti analfabeti care lucreaza la bingo si citesc numere de telefon pentru t.ig/ani.lolstraight face
get a life, you asshole!

| Nede a răspuns:

Johnny dar ce raspuns "original" ai.sa inteleg ca iti place cafe deko nu?laughing apreciez ca macar incerci sa fi amuzant

Răspuns utilizator avertizat
| LostHappiness a răspuns:

Gata nene. Gaseste-ti o viata decat sa ii judeci pe altii. La partea cu rromii nu am nimic in potriva, daca ar fi dupa mine i-as omori pe toti. Dar care e problema ta cu aia emo? Stii macar ce inseamna? Daca nu, hai sa iti explic eu. Emo sunt cei EMOtivi, care din cauza ca au prea multa durere in suflet si nu suporta sa spuna cuiva, asa ca incearca sa inlocuiasca durerea sufleteasca cu durere fizica. E adevarat ca multi sunt emo doar pentru ca li se pare ca e cool. Dar nu vrei sfatul meu? Vezi-ti tu nene de viata ca si-asa noi avem mult mai mult de trait decat tine daca zici ca ai mai si lucrat la bingo. As zice sa lasi gandirea asta de mosneag zalud pe cand ai avea varsta necesara. Pana atunci mergi draguta si vinde cartofi si castraveti in piata ca sa castigi si tu ceva bani, poate iti iei niste pastilute care stimuleaza gandirea. Deci, in concluzie, vezi-ti de generatia ta si lasa tinerii in pace ca noi stim ce facem. ^_^

Răspuns utilizator avertizat
| LostHappiness a răspuns:

Dupa cum vorbesti, se pare ca esti un pic un taran aburit. Nenea', lasa tu insinuarile si chestiile astea ca nu iti merge. Crezi ca pe internet gasesti numai persoane care toata viata au petrecut-o in fata ecranului? Ei bine, intr-adevar, sunt multi. Hai sa iti spun un secret. Sunt emo. Sa nu comentezi. Nu stii nimic despre vietile altora si totusi continui sa crezi ca tanara generatie decade din ce in ce mai mult. Acum lasam deoparte cocalarii si rromii. Ma refer in special la intamplarea cu cele doua fete. Omule, nu. Oameni buni care aveti aceiasi parere ca el! Deschideti ochii mai bine si uitati-va la Romania de azi, aceasta Romanie care candva era pitoreasca a ajuns numai un gunoi. Si totusi, cred ca mai mult de 5% din populatie nu ar recunoaste ca tot vina noastra este. Cine a votat acesti mizerabili conducatori pe care ii avem? Nu tot noi, bine, voi ca noi [referindu-ma la cei sub 18, fara drept de vot] nu avem nici o vina. Revenind la faptul ca sunt emo. Am infruntat destul realitatea, tu cum crezi ca am ajuns aici? Crezi ca sunt si eu una care zice ca e "cool"? Am trecut destul prin viata ca sa imi dau seama cat de mizerabila e aici pe "plaiurile" romanesti.
Nu iti place cum a ajuns tineretul? Ai doua variante sa rezolvi problema: ori nu bagi in seama si iti vezi de viata ta, varinta care ti-o recomand cel mai mult, ori te sinucizi si nu ne mai vezi, varianta care mie personal mi-ar conveni cel mai mult. Crezi ca poti schimba lumea doar cu o simpla intrebare stupida pus pe un site in care ne ajutam unii pe altii? La cum spui tu ca ai avut destule locuri de munca, cel mai probabil la celelalte te-au concediat, cine stie cator femei le-ai oferit nopti "interzis celor sub 18 ani" prin cimitir. Te sfatuiesc din toata inima sa nu mai judeci cartile dupa coperta. Daca cineva se imbraca si se machiaza mai emo, nu inseamna neaparat ca isi taie venele toata ziua si nu invata nimic, da? Daca ai ceva banuti in pusculita, iti dau idee ce sa faci la noapte: mergi in barul din sat/comuna [se vede unde locuiesti dupa stilul in care vorbesti] si iei o sticla de tuica, whiskey... vezi tu. Si o sa vezi ce frumoasa va fi lumea. Nu mai trage concluzii pripite ca nu stii cu cine te pui.winking

Răspuns utilizator avertizat
| LostHappiness a răspuns:

Nu toti sunt asa cum crezi tu, bine? Hai, vino si ma impusca. Crezi ca vei face ceva folositor lumii? Majoritatea celor care sunt indurerati tot timpul ascund in adancul lor un potential imens. Incearca mai intai sa cunosti omul din interior, iar apoi spune ca emo sunt Satana intruchipata. [in cazul meu, destule prietene mi-au spus ca sunt fiica lui Satan.] Daca tot zici asa de Satana, inseamna ca esti un "mare" credincios si il slavesti pe Dumnezeu, nu? Iar El ce spune? Sa nu uram.

Heh, ce vorbesc... in ziua de azi nimeni nu mai respecta ceea ce spune Dumnezeu. Deci mergi tata si te culca si lasa lucrurile asa cum sunt, ca doar un babac ca tine nu face decat sa consume aerul fara folos. oh go on

greece12
| greece12 a răspuns:

Plin de putregai oriunde te uiti, asa-i.
Si toti astia vor VOTA!
Realizezi incotro ne indreptam?!?

| Dumnezău a răspuns:

Involutie.Dar aici nu poti sa bagi in aceeasi oala toti tinerii din actuala generatie.De exemplu, eu am aproape 16 ani si imi vine sa strang de gat cel putin 3 de-astia de varsta mea cand vad cat de inculti sunt, cat de bine s-a instalat prostia si obligatia de a fi cool in ei.Nu cred ca e corect sa generalizezi, mai sunt si putini din aceasta generatie care nu sunt precum 90 % din aceeasi categorie.

Poate sa para cam aiurea, dar cred ca toata prostia asta s-a instalat in cei ce acum reprezinta tinerii in mare parte din cauza calculatorului si a tehnologiei.Cand in mai toate celelalte tari din lume aduce progres, la noi aduce regres.Mi-aduc aminte cand mi-am luat primul telefon performant, acum vreo 6 ani,si prietenii se uitau la el de ziceai ca era salvarea lumii de la pacate.Ei bine,acum, chestiile astea sunt must-uri, fara de care nu existi si nu esti cool daca nu le ai.Pentru alte tari facebook-ul, HI5-ul au fost inventate ca oamenii sa socializeze, pentru copchii romani idioti au fost inventate sa puna care mai de care poze mai cocalaresti si sa comenteze la ele: ''uyyy...she taree t-ya yesyt pozycuu...pup''. Sunt prea multe pitipoance si cocalari, asta nu se poate contesta, dar nici nu-i putem educa/reeduca.Nu poti sa schimbi un om asa usor,daca in el e bine fixata o idee(daca si aceea se poate numi asa) ca trebuie sa poarte lantoage de trei kile cu Fecioara Maria si Iisus,ca trebuie sa fie valorosi si sa aiba Mercedes,BMW,sau intr-un caz din orasul meu,un Hummer caruia daca i-ai pune senile ai putea sa-l duci direct in Irak,pentru ca e fix de marimea unui tanc,si ce e mai trist e ca il conduce un cocalar veritabil,imbogatit din clonari de carduri si alte escrocherii din Italia,ca trebuie sa porti tricou roz,sa faci duck-face,sa porti ochelari de soare care-ti atarna pana la buza chiar si noapte,ca deh, asa nu mai estii cool si de gasca si esti exclus.

Nu ai cum sa educi tinerii din ziua de azi, e foarte simplu.Nu poti sa le schimbi gandirea daca ei si-au format una,sau mai bine zis, gasca de prieteni cool le-a format una, caci nu prea as vedea auto-sugestie de orice tip si un dram de personalitate la specimenele astea.Sincer,cred ca ar trebui sa se inceapa sa omoram din ei,poate ca frica i-ar invata ceva,desi pe romani, valoro$$i cum ii stim, nici cu frica si teroarea nu-i mai poti invata.Eu,personal,n-am nicio treaba unde se indreapta tara, pentru ca oricum o sa se distruga mai devreme sau mai tarziu.Eu chiar ma gandeam cand vedeam cum sta treaba in Grecia,sa vindem Romania unei tari mai puternice, care s-o faca colonie, sa faca ce vor cu ea.Eu unul,vreau sa plec dupa terminarea facultatii in Germania sau Canada, si sa raman acolo, pentru ca Romania deja e sufocata de prostie.Si in legatura, cu ultima ta intrebare, gandeste-te ca astia vor deveni si ei parinti peste vreo 10-15-20 de ani,sau mai bine,nu te gandi! Pentru ca va fi o catastrofa totala cand speciile astea vor avea copii,pentru ca nu-i vor educa,copiii vor auzi doar manele,seminte,smecherie,valoare, mumusete sau mai stiu eu ce prostii prin casa, vor fi complet idioti.Si tot asa,pana nu o sa mai existe om care sa nu fie idiot in tara, decat daca va fi considerat un fel de paria(ceea ce deja incepe sa aiba loc).

Romania va deveni, cu timpul ceva in genul acesta:http://www.youtube.com/watch?v=BXRjmyJFzrU

| AG a răspuns:

Generatiile care vin o sa aduca sfarsitul lumii. Si aici vreau sa zic: sfarsitul lumii culte. Si eu imi pun des intrebarile pe care ti le pui tu. Dar deh, asta e Romanica noastra dragahappy

| Luvly a răspuns:

Hey!
Ia ca nu pot sa ma abtin!
Am inteles ce vrei sa spui prin intrebarea ta, nici eu nu sunt cocalara sau pitipoanca!
Sunt de acord pana la faza cu EMO!
Stai putin? de ce ii critici? ii cunosti in realitate sa vezi de ce sunt asa?
E problema lor PERSONALA de ce se imbraca, se machiaza si vorbesc asa ( sa excludem injuraturile ca nici eu nu sunt de acord cu ele )
Apropo de injuraturi!
@Andreutzu007 : cuvintele BRB sau DND sunt vulgare?rolling on the floor)
Doamneee Dumnezeule laughing Asa prostie? Cand spui niste cuvinte in engleza sa inteleg ca sunt vulgari acei oameni?
Chiar nu inteleg rostul raspunsului tau, pentru funda? aha!
Nici macar nu stii ce inseamna intelesul cuvantului VULGAR, te invit sa te uiti intr-un dex apoi, comenteaza linistit!
Sa revenim la intrebare...
"Chiar am vazut acum ceva timp 2 fete emo,am ramas prost,aratau asa de penibil numa negru vedeai la ele, nu stiu ce vor sa faca sa atraga atentia prin felul lor de a fi diferiti."
Ai ramas prost?laughing
E problema lor cu ce se imbraca, nu ai dat tu banii pe imbracamintea lor!
Sunt diferite pentru ca POT fii diferite!
Tu vezizi de viata ta, atata timp cat nu ii critici pe altii.
De partea cu manelarii / pitipoancele si cocalarii nu am ce comenta! Pentru ca este adevarat!
De si ai inceput sa compari manelistii cu emo... si asta e grav!
Ca acum cativa ani aveam si eu o problema ca sa zic asa cu cei emo... desi mi-am dat seama ca am gresit enorm!
Dupa ce m-am imprietenit cu o gasca de felul acesta mi-am dat seama ca sunt de treaba, sunt persoane cu care poti comunica si nu isi taie venele cum zici tu!
Tu zici asa din ce ai citit pe net, ia du-te si imprieteneste-te cu un emo si vezi ce si cum. Apoi e parerea ta de cum sunt ei.
Ma deranjat enorm de ceea ce ai zis despre fetele alea... eu zic sa cunosti in realitate ceea ce zici tu ca sunt ele nu stiu cum!
Manelistii... am cunoscut si din pacate nu ma pot imprietenii cu ei de loc! asta o stiu din experienta si nu vorbesc altfel daca nu ii cunosc!
Am spus ce am avut de spus! Astept un raspuns pentru mine daca vrei sa-mi dai.
Pa, pa.

| Luvly a răspuns:

@BreakingMe Inteligent raspuns!
Sa stii ca ai dat argumente destule!
Din partea mea felicitari ca nu te intereseaza decat ceea ce conteaza... sa stii ca multi m-au strigat si pe mine satanista.
Si daca ai fi ce?!

| Nastia a răspuns:

Mergem inspre mai rau.Mediocritatea,prostia si indiferenta ne mananca de vi si nimeni nu face nimic.Bate vantu intr-o parte 1000 de insi fac ce se aude dintr-acolo. face unu ceva, turma dupa el.cei care sunt destepti se tem sa zica ceva. Oricine ai fi esti imediat cenzurat.
Mentalitatea romanului:e ala mai destept hai sa-i rupem capu sa ramanem noi in varf.Are talent? da-i la cap.De ce sa reuseasca cel destept sau talentat? reusesc eu ca am bani si cumpar tot.ala sa moara de foame in jeg si frig.Nu mai zic nimic.Suntem ce facem.

| BroascaCuElice a răspuns:

@Nede
dadadada;;]
e tare cafe deko

e tare

| Punct_Eu_Si_1998 a răspuns (pentru LostHappiness):

Hei imi place cum iai explic despre cei emo care sa zicem fac si eu parte din ei.fac parte din ei ca sunt niste chesti cu familia si toti isi bat joc de mine ca sunt asa si nu mai suport infine eu nu am nimic cu ei dar ei tot nu ma lasa in pace nu le zic nimic ii las in pace dar totusi nu mai rezist si am ajuns la multe concluzii.