| anonim_4396 a întrebat:

Verbul "a transcende"...Ce forma ia la modul conjunctiv? sa transceanda? sa transcendeze? confused

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dex-ul spune: "(să) transcendă".

http://dexonline.ro/definitie/transcende/paradigma

| sabin89 a răspuns (pentru NOname):

"transcénde vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. transcénd, imperf. 3 sg. transcendeá; conj. prez. 3 sg. și pl. transcénde"
Se pare ca e gresit in dex. Ei spun "transcende", cu "e" la urma. Dar corect cred ca e asa cum a zis si Roy si cum zici si tu: cu "ă".

Sursa: Ortografic (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

NOname
| NOname a răspuns (pentru sabin89):

E ciudat că au scris într-un loc corect, în altul greşit. Probabil e o greşeală de tipar sau vreun mister, ceva.

| raluk27 a răspuns:

Se poate lua prin similitudine cu verbul "a accede" (sa acceadă). Deci forma la conjunctiv prezent este "sa transceandă"

| sabin89 a răspuns (pentru raluk27):

Bine, dar ai vazut linkurile puse de Roy mai sus; si dex-ul?

| sabin89 a răspuns (pentru raluk27):

Cam confuza situatia. Primul link al lui Roy arata forma "o sa transceanda", la viitor, ceea ce se intelege ca ar fi si pentru conjunctiv. Al doilea link da pentru conjunctiv "sa transcenda", in timp ce dex-ul zice "sa transcende". confused Mi se pare buna si ideea cu luatul prin similitudine (cu a accede).