| Wehrmacht a întrebat:

Vineri am teza la mate si sunt praf. Data trecuta si cred ca asa o sa fac si acum, a dat cel mai mare punctaj la geometrie dar eu sunt praf acolo.Sunt in clasa a 7-a. Dau funda celui care imi spune cum demonstrez ca un patrulater este:
-drepthunghi
-patrat
-romb
si ce mai e pe acolo...

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Trebuie sa te folosesti de proprietatile fiecaruia.
iti dau exemplul cel mai simplu : patratul
-are toate laturile paralele si egale.
-are toate unghiurile de 90°.
uite aici proprietatile fiecaruia (insa le ai si in carte):
http://referat.clopotel.ro/PATRULATERE-9840.html
mai ramane sa mai si inveti.
asa ca spor la treaba!

| corolav a răspuns:

Amice, în umbra ta şi 100 de analfabeţi s-ar putea considera savanţi.
Cît nu e încă tîrziu, ia un manual de clasa a IV-a şi te documentezi. Sau, dă-i un bilet de meci la unul de-a IV-a, mare microbist, şi te scoate ăla pe drumul cel bun. Am eu un nepot, care acum e pe-a V-a şi e stelist foc, poate îi spun de afacere. Ce zici?

| Wehrmacht explică (pentru corolav):

Ma voi intrati la diferite intrebari cu chef de cearta? Nu aveti alt lucru mai bun de facut?