| Fernando9Torres a întrebat:

Voi cum reușiți sa va focusati atenția doar pe un lucru?
Am început de o perioada sa învăț programare și problema e ca am și faculta pe lângă și mai și lucrez. Nu știu cum as putea încerca sa ma focusez eficient pe învățarea atât a programării cât și a materiilor pentru faculta. M-am gândit și la varianta medicamentelor dar de ultima data când am folosit mi se pare(poate e doar parerea mea) ca nu mai am aceeasi putere de concentrate ca și înainte folosiri lor

6 răspunsuri:
| Ka0ru a răspuns:

Ok deci dacă lucrezi:
Concentreaza-te bine asupra facultății în timpul săptămânii și te ocupi doar în weekend de programare. Când e cazul mai aloci un wk facultății dacă ai de învățat și cam atât. Numai bine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voi cum reușiți sa va focusati atenția doar pe un lucru?
Dacă cineva face cu tine o farsă, și fără să știi, pune la tine pe scaun un obiect fierbinte, și te așezi, ce o să faci?
Sari în sus. Concluzia. Dacă te frige, reușești.
Nu există pilulă pe lumea asta care să îți bage toceala în cap.
Dar există tolcerul de la Heidelberg. Adică o pâlnie vestită acolo la Universitatea de 1000 de ani vechime. Cu ea le toarnă știința în cap.
Știi cea mai mare universitate pe care ai absolvit-o? Limba maternă. Nu o vei uita niciodată. Știi de ce? Fiecare cuvânt învățat a fost însoțit de o emoție. E-moție. Nu învăța cu ochii și urechile. Învață cu sufletul. E-moție.
Știi ce se reține 95%? Ceea ce îi înveți pe alții. Așa că predă ceea ce înveți la bunica, pisica, un scaun, un coleg. Dar așa încât să înțeleagă și scaunul.

| Ka0ru a răspuns (pentru Ka0ru):

E mai important să te descurci ok la facultate, dacă ești la licență o să ai nevoie de medii bune ca să faci un master. Nu apela la medicamente momentan cât încă te descurci oarecum, mănâncă mai sănătos și bea multă multă apă.
Și pauzele sunt foarte importante, ai nevoie de o perioadă de cool down după muncă sau facultate. A, referitor la facultate, cum prinzi un suport de curs, cu chiu cu vai încearcă să-l citești cât mai din timp, o să te ajute super mult.

| Frank51 a răspuns:

Mă focusez doar dacă îmi place, dacă nu îmi place nu învăț decât superficial.

| Anuket a răspuns:

Și eu am pățit la fel cu medicamentele. Mi le cumpărase mama, recomandau și profesorii, nu-mi trebuia nici prof, nici medicament. Cică mă ajută, dar cu absolut nimic nu m-au ajutat.

E greu până te apuci. Eu de exemplu simt nevoia să am un film pe fundal.
Nu la facultate înveți programare? Dacă nu, poate este prea mult și mai bine înveți când ai mai mult timp și ești odihnit.

| Violleta2022 a răspuns:

Am invat singura zeci de programe, lucrand cu ele. Cand nu stiam ceva, mergeam la "help" si citeam instructiunile de folosire sau ce trebuie sa fac in acele cazuri.
Ca sa retii materia, trebuie sa ai mintea clara si creierul odihnit. Dimineata este cea mai buna perioada a zileis a inveti ecva sis a asimilezi maxim, cand esti proaspat trezit din somn.
Tot din experinta iti spun, ca eu ma trezeam la 3 dimineata si invatam. Era fantastic cum citeam 1 singura data, repetam esenta frazei sau paragrafului citit si eram gata usor-usor cu toata lectia.