| Laura2502 a întrebat:

Voi cum v-ati "imbunatatit" vocabularul si modul de exprimare? Am probleme cu exprimatul, si sincer un vocabular cam sarac.Cand vorbeste cineva,inteleg,cunosc cuvintele...dar cand este vorba sa ma exprim eu tot ce spun este "nu stiu cum sa zic","nu imi vine in minte cuvantul acela".Nu pricep de ce, cand este vorba sa nu inteleg ceva sau asa, caut imediat sa vad ce inseamna sau intreb pe cineva.De citit, intr-adevar n-am citit eu foarte multe carti "la viata mea" (am 15 ani) dar si cand am citit, n-am observat o diferenta mare, pentru ca atunci cand trebuie...nu imi vin in minte toate expresiile care le-am mai auzit/citit. Aveti vreun sfat? Sau cititul cartilor este singura si cea mai buna solutie? Sper sa nu luati in gluma intreabrea mea, deoarece intreb la modul serios.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Încearcă să citești cărți românești de următorii autorI: Eugen Barbu, Ioan Dan, Rodica Ojog Brașoveanu, Marin Preda, Marin Sorescu, Teodor Mazilu, I.L.Caragiale,Jules Verne ( pentru bogatul conținut de date geografice), Alexandre Dumas și Walter Scott ( pentru tenta lor istorică), chiar și Eugene Sue și Paul Feval, Stendhal.
Intră pe google, caută acești autori, vezi ce cărți au scris și ...la treabă.
Și treaba cu integramele nu e chiar rea dar acolo se cer multe cunoștințe de sinonime ale cuvintelor definiție.
Exemple: crustaceu=rac, sau crab.
Pește= crap, știucă, caras, lin, plătică, păstrăv.
Fruct: măr, pară, caisă, prună, gutuie.
A scris BALTAGUL = Sadoveanu.
Chiar și careurile de cuvinte încrucișate sînt o reală posibilitate de îmbogățire a vocabularului și a bagajului de cunoștințe generale.
Succes!

8 răspunsuri:
| Liviucu a răspuns:

Cand citesti o carte din dorinta de a-ti imbunatati vocabularul, nu alege "Cartea cu trei iezi". Da, am fost ironic. Trecand de la ironie la seriozitate, citeste o carte de psihologie buna si fii cu dexul in fata. (e mai ok online, gasesti imediat cuvantul). Astfel vei fi uimit in cateva luni de noul bagaj de cunostinte... si de noul vocabular, desigur.

Curaj pustiule si succes! happy

| Laura2502 explică (pentru Liviucu):

Multumesc Liviucu pentru sfat, in afara de partea in care ai fost ironic, pentru ca nu citesc asa cevalaughing, citeam cand eram in ciclul primar. Oricum am sa incerc sa iti urmez sfatul.
P.S Sunt fata laughing, nu "pusti"

| michael5813 a răspuns:

Uite ca n-am sa iau in deradere intrebarea ta ci chiar foarte in serios pentru ca este o intrebare de bun simt! ei bine nu te poti astepta ca dupa o carte sau doua sa ai un vocabula si o exprimare extraordinara! cred ca trebuie sa citesti ceva mai mult iar ceea ce ai citit sa fie de mare calitate! poate o sa te uimeasca ce iti spun dar chiar si integramele te vor ajuta si e chiar un mod distractiv de ati imbogati vocabularul! A! sa nu uit : incearca sa conversezi mai mult cu oameni care au dobandit acesta bogatie ca sa zic asa si in timp fara sa realizezi minunea se va intampla! mult noroc iti doresc!

| Laura2502 explică (pentru michael5813):

Multumesc mult Michael, am sa incerc si integramele...doar ca presimt ca o sa imi bat mult capul cu elelaughing.

| pnker a răspuns:

Depinde la ce te referi prin "vocabular cam sarac". Nu toti au exprimare de poet, si nici nu e nevoie. Oricum, intotdeauna e loc de mai bine, asa ca e de apreciat ca doresti sa iti imbunatatesti vocabularul. Dupa cum spuneau si ceilalti, nimic nu te va ajuta mai mult decat cititul. Si nu neaparat carti ci si reviste (nu tabloide).
Eu nu iti recomand sa citesti neaparat carti de specialitate, alege pentru inceput mai bine literatura beletristica. Alege un gen care iti place si cu timpul ai sa ajungi sa apreciezi mai mult o carte buna decat un film.
Oricum, bafta si lecturare placuta!

| Liviucu a răspuns (pentru Laura2502):

Scuze, nu vazusem nick-ul. Atunci daca citeai psihologie in ciclul primar, atunci consider intrebarea ca fiind una la misto. Poate ca la 30 de ani ai sa uiti ce ai citit si o vei lua de la capat.

| Laura2502 explică (pentru Liviucu):

"Cartea cu trei iezi", cum ai scris, o citeam in ciclul primar.La asta ma refeream.Nu aveam cum sa citesc psihologie atunci ca nu e asa de usoara:-s.

| Liviucu a răspuns (pentru Laura2502):

Ah, la aia te refereai. Oricum, cititul unor carti cat mai complexe iti pot da batai mari de cap. Citeste spre exemplu cartile unor doctoranzi... sau carti de specialitate dintr-un anumit domeniu. Ajuta si acelea. happy