| AndreePapush a întrebat:

Vreau să plec la un colegiu de medicină.Am posibilitatea să plec și la niște ore opționale,dar nu știu care îmi vor fi de folos mai tare la medicină. Uitați-vă, trebuie să aleg din acestea:
1 Educația ecologică
2 Educație economică și antreprenorială
3 Educație interculturală
4 Educație pentru dezvoltarea comunității
5 Educație pentru drepturile omului
6 Educație socială și financiară
7 Tehnologia informației și a comunicațiilor
Vă rog frumos cine știe?
Aceste ore se pun în atestat!
Am nevoie de o singură oră opțională, pentru că nu dovedesc la mai multe! Doar una :! Parcă nu este nimic asemănător cu medicina aicihappy
Am nevoie urgent

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De ce „să plec "?
Corect este „ să merg".
„Îmi vor fi de folos mai tare"?
Corect „îmi vor fi de folos mai mult (îndeosebi)".
Nu știi vorbi românește?
Unde ai făcut 12 clase?

| AndreePapush explică (pentru corolav):

Hai eu te rog nu mă critica și încearcă să ajuți lumea!
Și nu am 12 clase, am doar 8!
Eu am pus întrebarea ca cineva să mă ajute, nu să mă critice!
Fii mai atent te roghappy

| corolav a răspuns:

Măi, copile, îți vorbește un om care are aproape de cinci ori vîrsta ta.
Ia aminte!
Critica este un lucru pozitiv, mai ales dacă ea vine din partea cuiva care îți vrea binele.
Prin critică ți se arată unde greșești.
Plus că, ceea ce ne prezinți tu prin acea listă de opțiuni lasă impresia că te-ai afla la finele clasei a XII -a și urmează să aplici pentru intrarea la facultatea de medicină.
Repet: faci multe greșeli de gramatică, în scriere.
Medicii nu trebuie să știe și ei limba română?
Să fii sănătos!