| FunnyLoOVe a întrebat:

Vreu si eu niste exemple de reflexe conditionate.Help

Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

Reflexele conditionate sunt dobandite in cursul vietii, sunt temporare, individuale si nu au cai preformate. Arcurile lor reflexe se inchid la nivelul cortexului. Reflexele conditionate se formeaza pe baza celor neconditionate, prin coincidenta repetata in timp a doi excitanti, unul neconditionat si unul conditionat. Mecanismul formarii unui reflex conditionat consta in stabilirea unei legaturi functionale temporare intre focarele de excitatie corticala ale celor doi excitanti care coincid (neconditionat si conditionat), in situatiile in care excitantul conditionat este foarte puternic si nu este urmat de excitantul neconditionat sau este urmat la un interval mare de timp, focarul neconditionat este inhibat si reflexul nu se mai produce.

Reflexul fiziologic este reacția unui organim printr-o acțiune automată involuntară neuromusculară declanșată printr-un anumit stimul (excitație). Reflexele pot sub forma unui simplu arc reflex sau cu forme mult mai complexe. Reflexele sunt de mai multe feluri ca de exemplu:
Reflexe dobândite care apar în cursul vieții după naștere
Reflexe înnăscute sau moștenite
Care la rândul lor se împart în:
Reflexe condiționate
Reflexe necondiționate
Reflexele ajută organismele vii să reacționeze mai prompt stereotip într-um mediu constant, astfel la ajungerea maturității sexuale prin reflexele sexuale se realizează reproducția și perpetuarea speciei prin urmași.
[modificare]
Forme de reflexe

Condiția formării unui reflex este determinată de starea organismului, care este capabil de a recepționa excitantul, reflexul fiind realizat prin cooperarea organele de simț, nervilor și mușchilor.
Cu ajutorul reflexelor dobândite reușește un organism să se adapteze unor condiții anumite de mediu și această adaptare asigură supraviețuirea speciei.
Forme de reflexe;
Reflexe necondiționate sau înnăscute acestea apar sau imediat la naștere sau în cursul dezvoltării organismului după naștere până la maturitate, acestea sunt tipice fiecărei specii, care la stimuli asemănători declanșează automat reflexul, a cărui viteză și intensitate variază după individ.
Reflexe condiționate sau coordonate sunt reflexe care se formează prin învățarea lor în cursul vieții fiind numite și reflexe dobândite '.
Procesul de învățare poate apare și în cazul

reflexelor viscerale (sistemul nervos vegetativ) cu studiul lor s-a ocupat în mod deosebit

Reflexul pupilar

fiziologul rus Ivan Pavlov (1849 - 1936) a devenit renumită experiența lui cu câinele care salivează fără să primească hrană, numai la auzul clopoțelului, după formarea reflexului condiționat, pe care câinele l-a asociat în timpul experienței cu administrarea hranei.
Reflexe proprii sunt acele reflexe care la un excitant anumit într-un anumit loc declanșează întotdeauna același reflex, ca de exemplu reflexul tibio-rotulian, reflex controlat în mod frecvent de medici.
Reflexe străine când reflexul în raport cu excitantul apare într-o altă parte a corpului, ca de exemplul reflexul cornean, când un curent de aer atinge fața pleopele se închid automat.
Reflexe coordonate, reflexe mobile această categorie de reflexe se referă, la fenomenul când un exitant determină o reacție reflexă a unui mușchi sau a unei grupe de mușchi, ca reflexul suptului sau de apucare la sugari.
se mai poate aminti: reflexele primitive sau reflexe atavice cu care nu se ocupă ramura cu studiul comportamentului din cadrul fizilologiei, putând apare la copii, fiind o formă de regresie.

6 răspunsuri:
| Phantasmagoria a răspuns:

Reflexe conditionate sunt:
mersul pe bicicleta
mersul pe role
sofatul
scrisul la calculator
cititul

| showtime1 a răspuns:

Pai...mancatul, bautul, somnul, inotul

| BeLyNdA a răspuns:

Icearca pe reflexe conditionale-wikipedia pe google.

| 9gag a răspuns:

Tremuratul atunci cand ti-e frig...

| Brunchi_Elena_1998 a răspuns:

Secretia salivei, se poate urmari in cresterea copiilor, educatie.

| mustya147 a răspuns (pentru 9gag):

Ce reflex este?