| Pichakchiu a întrebat:

Acum 2 nopți, iubitul meu a venit la mine cu un cadou, la poartă, un buchet de trandafiri, o brățară și niște dulciuri. În drum spre casa, ne-am certat. Eu vorbeam cu mama mea pe messenger, mă întreba pe unde suntem, iar el a crezut ca vorbesc cu altcineva. În acel moment, eu i-am spus ca vb cu mami, și el a oprit mașina, a zis că nu mă duce acasă, intrasem în panică. I-am dat și o palmă. Apoi când am ajuns acasă, la poarta mea, mă strângea tare sa nu plec, eu având impresia ca e vreun psihopat. Nici cadoul nu l-am luat. A doua zi, ne-am împăcat. Seara iar a venit. Mi-a dat cadoul, în afara de acel buchet de trandafiri. Eu l-am întrebat unde e buchetul, el a zis ca l-a lăsat acasă la bunica lui. Ok, când a ajuns acasă eu l-am pus sa îmi dea poza cu buchetul cum ca e acasă. Apoi mi-a băgat alta minciuna, zic eu, ca bunica lui a dus trandafirii la biserica, era vineri atunci. L-am pus sa se ducă la biserica sa îmi arate buchetul ca e acolo, nu a vrut. Mi-a dat-o pe mamaia lui la telefon sa mi spună dânsa ca e cum spune el. Că el nu poate sa se ducă la biserica, ca e închisă ca e biserica de pocaiti și ca are doar un om cheia. Eu evident ca nu îl cred și nu am încredere în el. Susține ca dacă mi-a zis mamaia lui ca asa e, dumneaei nu are cum sa minta, ca e pocaita. Dar și sa tina cu mine, nu cred. Eu cred că acel buchet l-o fi dat la alta fată. Voi ce credeți? Cred ca locul meu nu este în aceasta relație unde ma simt mereu în nesiguranta, unde partenerul meu mereu ma lasa în incertitudini și nici măcar nu îmi dovedește. Eu cred că dacă ma iubea, se ducea la biserica, azi, când era deschisa, și îmi arata buchetul dacă intr-adevar era acolo, și i-am zis, demonstreaza ca este asa. A zis sa am încredere în el, că nu am niciodată. Dar în ce sa am încredere? Dacă nu exista fapte care sa o susțină? Încredere oarba în zilele astea nu mai exista. Eu simt și intuiesc ca asta este o minciuna și a pus-o și pe bunica lui sa minta. Mi-a zis ca, ce o fac și pe ea mincinoasa,... nu o fac eu, dar nici ea nu tine cu mine, e normal. Voi ce credeți? Acum, nu ne vorbim, suntem despărțiți.

Răspuns Câştigător
| Gg8 a răspuns:

Nu știu dacă o să iei acest comentariu în serios și nici nu ma interesează, eu cred că tu ar trebui sa iei mai în serios ce te au sfătuit celelalte persoane în comentariile anterior, sa nu pui la suflet si sa nu iei în nume se rău ce ți-au comentat aceștia, că până la urmă tu ești cea care a venit pe TPU sa ceară părerea unor străini despre cum să îți rezolvi problemele personale, încearcă sa înțelegi mai bine ce te am sfătuit noi toți, comunicați unul cu celălalt, sa rezolvați problema asta cu gelozia. Dacă chiar îl iubești si încă mai speri sa meargă lucrurile între voi, eu, cel puțin eu cred că merită sa lupți pentru relația voastră, dar dacă se dovedește ca pe viitor, lui sa nu îi pese de relația voastră sau de tine, ia-ți adio de la el, ca nu ești proasta nimănui

60 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nenicule, nu haleste nimeni cardeala asta, tu cum evadasi din pokeball? vin de pe vremea cand pokemon se difuza la tv, fac parte din generatia celor cu cheia de gat,nu ca ar fi relevant.Dar vii cu niste povestii de domeniul S.F si nu inteleg de ce. Cat despre pocaiti,adventisti,ori alte natii, religii, culori, sau mai stiu eu ce, toti mintim mai mult sau mai putin laughing

| Pichakchiu explică (pentru Liviu):

Ce povesti, domnule? Ți se pare ca nu am ce face și îmi joaca mintea feste? Eu mi-am scris durerea.

| Gg8 a răspuns (pentru Liviu):

Ai băut lenor?

| Gg8 a răspuns (pentru Liviu):

Ai mâncat carbit? Ce dracu vorbești acolo omule

| RAY a răspuns:

Daca esti idealista si crezi in fantezi, noi oameni ne cream fantezi despre alti -sigur e de incredere -nu ma va minti dar nici noi nu suntem in stare de ceea ce vrem de la alti, ai asteptari prea mari si vei fii mereu dezamagita

| Pichakchiu explică (pentru RAY):

Nu înțeleg ce vrei sa spui..cum adică am așteptări prea mari? Era atât de greu sa meargă la biserica? Omul potrivit o sa facă toate astea și fără sa i le cer.

| RAY a răspuns (pentru Pichakchiu):

Tu vrei o jucarie fata

| Pichakchiu explică (pentru RAY):

De ce? Ii dadea cineva în cap dacă spunea că l-a aruncat? Dar el mă minte

| RAY a răspuns (pentru Pichakchiu):

Eu cred ca a adus buchetul de trandafiri de unde l-a luat din cimitir

| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma ca-ti spun adevarul dur in fata, dar asta este relatie de rahat care nu va rezista mult, fiindca nu sunteti compatibili.
Amandoi aveti probleme, el mincinios si gelos, tu obsedata si manipulatoare sa stii tot, nici pic de incredere unul in altul, nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Valei, eu zis sa va lasati unul de celalalt. Strop de incredere nu aveti unul in altul.

| johnnny123 a răspuns:

Eu cred că ar fi mai bine pentru toată lumea să lăsați baltă relația asta. Oricum sunteți doi oameni complet imaturi care habar nu au ce înseamnă o relație bazată pe încredere și respect reciproc.

| Pichakchiu explică (pentru johnnny123):

El m-a mințit de nenumărate ori. Doamne, cred ca fiecare vorba a lui e o minciuna. Minciuna știută, pentru ca au ieșit la iveala.

| johnnny123 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Păi exact ce spuneam: încheiați relația și gata. De fapt nici nu cred că se poate numi "relație" circul ăla.

Și ce sens are să tot ceri sfaturi aici, dacă nu le urmezi niciodată?

| Pichakchiu explică (pentru johnnny123):

Pentru că eu l-am iubit și îl iubesc sincer, sufăr.

| johnnny123 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Păi și atunci de la noi ce vrei?

Dacă tu ții neapărat să continui "relația" cu un om care te înjură, în care nu ai deloc încredere și cu care te cerți de trei ori pe saptămână, noi cu ce te putem ajuta?

| Pichakchiu explică (pentru johnnny123):

Nu oi fi chiar atata de naiva sa continui văzând atâtea comentarii de la lume diferita.

| johnnny123 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu? Păi ai mai făcut-o de vreo cinci ori până acum.

| Pichakchiu explică (pentru johnnny123):

Ce 5?

| johnnny123 a răspuns (pentru Pichakchiu):

De câte ori te-ai mai plâns de relația asta pe TPU, ai fost sfatuită să o închei și ai ignorat sfaturile?

| Pichakchiu explică (pentru johnnny123):

Au fost cu alți tipi.

| Pichakchiu explică (pentru johnnny123):

Și în plus, am renunțat. Pentru 2 luni, după iar s-a reîntors el și eu am uitat Raul făcut în trecut. L am.acceptat din nou.

| TimberWolf a răspuns:

Ce telenovela de 2 lei, la varsta ta ar trebui sa-ti vezi de copilarie si de scoala, nici macar nu ai mintea cat de cat coapta, se vede dupa cum scrii si te exprimi.

| Pichakchiu explică (pentru TimberWolf):

Ai dreptate cu copilăria, dar dacă te ia dragostea pe nepregătite, ce vrei?

| TimberWolf a răspuns (pentru Pichakchiu):

Ala de stai tu cu el n-are minte in cap mai rau decat tine, el e ditamai handralaul si sta cu o copila...ce sa mai zici.
Cati ani ai? sti tu la varsta ta ce e dragostea?

| Pichakchiu explică (pentru TimberWolf):

19 ani.

| TimberWolf a răspuns (pentru Pichakchiu):

La 19 ani te comporti ca la 13 laughing sigur ai 19? bine atunci daca chiar ai 19 si nu ma minti imi retrag ce am spus, bafta la dragoste mai departe!

| Pichakchiu explică (pentru TimberWolf):

Nu, nu am 13 ani. Mai am 2 luni și fac 19.

| TimberWolf a răspuns (pentru Pichakchiu):

Bine, la multi ani sa fi sanatoasa!

| ioana748 a răspuns:

I ai dat si o palmalaughing
Cand esti cu cineva Intr o intalnire, indiferent de context, cand vorbesti la telefon sau pe mess, iti ceri scuze, ca trebuie sa ai acea convorbire.
Ii spuneai ca ai ceva de vorbit cu mama ta urgent si apoi are toata atentia ta.
Da, stiu. problema. Unde o fi buchetul?
rolling on the floor

| Pichakchiu explică (pentru ioana748):

Unde o fi?!

| ioana748 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Aceasta este intrebarea,
Poate stie Shakespearehappy

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu cred ca amandoi aveti probleme la mansarda. El ca ca e extrem de paranoic si gelos incat sa opreasca masina din mers si sa-ti spuna ca nu te duce acasa fiindca nu te credea ca vorbesti cu maica-ta, iar tu ca esti la fel de paranoica si geloasa incat sa ceri dovada si sa creezi o ancheta pentru un amarat de buchet de flori, care cel mai probabil, a ajuns la gunoi.

O relatie merge si se construieste pe incredere. Daca nu exista incredere, nu exista relatie, ci doar un joc de putere pe care va straduiti sa-l castigati unul de la celalalt.

| Pichakchiu explică (pentru StoicAnalysis):

Ce încredere? Am avut mereu încredere în el și s-a aflat adevărul mereu, a fost asa cum am zis eu, mereu el m-a mințit. Putea sa spună adevărul.despre acel buchet. Dacă l-a aruncat, sa mi spună chestia asta, dar nu sa ma minta. Detest acest lucru

| Pichakchiu explică (pentru StoicAnalysis):

Pai unde e buchetul? Asta e problema, ca nu vrea sa recunoască. Pentru ca mi l-a arătat cu o seara înainte și a doua seara nu a mai venit cu buchetul

| Gg8 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Sincer, as evalua raspunsul asta dar nu pot...ai tot respectul meu

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Cine are respectul? Fii mai explicit

| Gg8 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Frate, răspundeți atâția aicea ca nu mai știu cum vă cheamă, am răspuns la comentariul cu "eu cred că amandoi aveți o problema la mansardă"sper ca e destul de explicit

| Robert2526 a răspuns:

Cand ti-a spus cineva ca te-ai mai plans de relatia asta, ai zis ca era vorba de alti tipi. Apoi mai jos ai zis ca nu ai avut alta relatie in afara de el. Ori ne iei la misto si te distrezi inventand subiecte, ori ai probleme psihice, ori ambele laughing)

Care dintre ele e?

| Pichakchiu explică (pentru Robert2526):

Cred ca toate variantele sunt corecte! Mersi ca sunt atât de importanta incat ai stat să citești toată aceasta polemică.

| Robert2526 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu esti importanta, ai nimerit intr-un moment in care aveam cateva minute libere si am zis sa ma distrez putin. Nu e niciodata tarziu sa mergi la psihiatru. Spor! Eu nu te pup

| Anee1667 a răspuns:

Te-ai gândit că poate, într-un moment de furie după cele întâmplate l- a aruncat sau distrus?
Sau poate că s-a întâmplat fix cum a spus? Amândoi sunteți maxim de geloși el prin reacția lui, tu prin a ta. Ar fi bine să lucrați la asta și să vorbiți.
Lipsa de încredere e primul pas spre gelozie. Nu poți clădi nimic serios cu nimeni dacă nu ai încredere.

| Pichakchiu explică (pentru Anee1667):

Ce fel de încredere? El mereu m-a mințit și xontinua pentru că vede ca îl iert de fiecare dată. Asta cu bunica și biserica e clar o minciuna. Cum sa îl arunce? A dat 100 de lei pe el ca să îl arunce? Nu cred. Cred ca a ajuns la alta. Putea sa spună adevărul.

| Gg8 a răspuns (pentru Anee1667):

Are dreptate

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Cine are dreptate?

| Gg8 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Ăla de zicea ca la aruncat la gunoi, este posibil că dacă ținea mult la tine sa nu il fi dus alteia ci să îl fi distrus încercand sa se descarce pentru cum sa comportat,poate îi părea rău ca nu știe sa se comporte cu o fată, sau doar la aruncat, dar si tu ai dreptatea ta cum ca la dus alteia, pentru ca nu i așa de greu sa o facă dacă nu îi merge cu tine, pentru ca de ce ar mușamaliza...(nu știu dacă se potrivește cuvântul) De ce ar minți atâta pentru un amărât de buchet? dacă nu ar fi ceva important la mijloc, nu știu, zic si eu, sper doar sa nu dau apă la moară

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Mulțumesc

| Anee1667 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Să presupunem că e așa cum spui și a ajuns la altă fată. Logic vorbind. De ce nu i-a oferit tot cadoul pe care tu nu l-ai mai luat de ce ar fi dat doar buchetul? Dacă ar fi mers la o altă fată din tot: brățară, dulciuri și buchet a ales doar buchetul? Îți garantez că după o oră de stat în mașină buchetul acela nici nu mai arăta corespunzător fiind probabil parțial ofilit. Îți faci scenarii. Băiatul a găsit o altă fată în seara respectivă i-a dat doar buchetul și ulterior a venit la tine cu restul? Poate e o minciună sau poate că nu ce spune, însă părerea mea este că în cel mai rău caz băiatul a aruncat buchetul, distrus, poate că nici nu mai arăta bine dacă nu a fost pus la timp în apă și pentru a nu te supăra a inventat o altă scuză. Trebuie să recunoști că și tu ești exagerat de geloasă încercând să investighezi ceea ce s-a întâmplat cu un buchet de flori, dacă băiatul a fost în stare să își pună bunica să-ți explice, înseamnă că nu e o primă oară în care aude de tine și că probabil a făcut asta văzându-l și pe el afectat. Controlați-vă. Gelozia este o dovadă a iubirii dar excesul ei distruge. Dacă este într-adevăr iubire nu cred că enigma unui buchet de flori vă poate despărți, în schimb neîncrederea o poate face. Dacă ar fi existat o altă fată de ce ar mai fi fost atât de gelos pe un schimb de masaje? L-ai pălmuit pe băiat și totuși a venit la tine a doua zi să-ți ofere restul cadoului. Nu știți să comunicați sănătos. Lucrurile astea se vorbesc față în față cu calm. Trebuie să vă spuneți ceea ce vă deranjează, Identificați împreună cauzele pentru care apar aceste gelozii, poate fi vorba la amândoi despre niște nesiguranțe din trecut. Stabiliți niște limite clare cu privire la comportamentele voastre ce se poate accepta, ce nu. Comunicați deschis, învățați să vă ascultați, oferiți-vă transparență. Uneori trebuie doar să ai încredere fără să adâncești subiectul. Dacă cineva minte acest lucru nu va merge la nesfârșit. Un proverb spune „ Minciuna are picioare scurte". Ori aveți încredere și lăsați geloziile ori renunțați nu e sănătos.

| Pichakchiu explică (pentru Anee1667):

Acea fată nu ar fi apărut Brusc. Probabil vorbește cu ea de mai mult timp. Eu de exemplu, nu pot sta fără el. Îl iubesc. El de ce poate sa stea? Inseamnaca are alte alternative, alte opțiuni. Eu nu am. El mă ține la block de 2 zile. Ma pedepsește ca ce? Ca am inzdranit sa deschid acest subiect? Omul e imatur, nu știe sa comunice. Sunt geloasa, da, dar dacă nu asa vea motive, nu as reactiona asa. Bratara aceea, nu a fost de fapt o brățară. A fost de fapt un pandantiv din ala micuț pandora, în valoare de 300 de lei. Bratara o am eu, iar pandantivul acela se agata de ea. Deci, nu avea cum sa îl dea acelei fete, Fată aceea poate ca nu avea bratara pandora și nu avea ce face cu el. El mi-a zis ca ar fi vrut sa ii dea retur. Sa își ia banii înapoi. El a fost gelos pe acel schimb de mesaje pentru că nu știa ca sunt cu mama mea. Eu nu am mai avut nicio relație în afara lui, el da. Am vazut și poza cu el în pat cu fosta lui, și el îmi spune ca nu au făcut nimic. deci, minciuni peste minciuni, i-amacceptat atâtea și tot continua sa minta.

| Anee1667 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Atunci asta e cu totul altceva. Noi nu aveam de unde să știm aceste detalii. În acest caz pune punct fără să-ți pară rău. Timpul și sentimentele investite nu le mai poți recupera niciodată. Poză în pat cu fosta lui? Nu există! Că a făcut sau nu ceva asta e în primul rând o lipsă de respect față de tine, iubirea pe care i-o porți și e de asemenea este umilitor. Nu mai accepta așa ceva. Un cadou și o vorbă bună nu fac uitate asemenea lucruri. Lipsa de loialitate și respect nu se poate ierta. Mult noroc! Iubirea nu poate fi așa.

| Pichakchiu explică (pentru Anee1667):

Cu adică nu exista asa ceva? Am văzut da, o poza cu el.si fosta lui, nu glumesc...
Mulțumesc pentru gânduri.

| Gg8 a răspuns:

Ma întreb ce părere o să aibă "iubitul" despre fata asta după ce o sa vadă toată discuția asta deschisa special despre el, dacă ipotetic o sa se întâmple acest lucru

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Nu are de unde sa vadă

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Ai dreptate. De exemplu, de 2 zile ma tine la block după aceasta întâmplare. Nu am pe ce sa îl sun, sa ii scriu. Și asta e o forma de abuz emoțional, mă simt trista și singura. Nu știe sa comunice. Mereu a făcut asa și l-am iertat.

| Gg8 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Mi se pare o forma de manipulare emoțională..nu vreau sa sune nebunesc dar asa este, ar trebui să stabilești niște limite mai clare când o sa ai șansa sa vorbești cu el sa ii spui ca te deranjează/afectează lucrul asta, dacă el tot procedeaza astfel si te tot face sa suferi, tu de ce nu iei nicio măsură? Încearcă sa privești lucrurile dintr-o altă perspectivă, gândește-te dacă această relație îți aduce mai multă bucurie sau suferință. Merită să investești într-o relație în care te simți constant ignorată și neînțeleasă?
Dacă el tot repetă sa îți dea block/acest comportament al său persistă, ar fi necesar sa reconsideri dacă se mai merita sa te implici sau nu, fiindcă nu ai face alt-ceva decât sa îți provoci mai multă durere, discută cu el ca nu îți convine cum procedează, ori altfel taci, înghiți si suferi mai mult si nu ajungi nicăieri, adică ajungi sa realizezi că in tot acel timp puteai sa te implici în altă relație în care cineva chiar te ar fi apreciat pentru cine ești

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Ai dreptate. Pentru el poate, nu sunt o relație serioasa. Eu asa l-am considerat. Eu în toamna urmează sa merg la Facultate în București, și gândul de a avea o relație la distanță e departe și pentru el și pentru mine. Dacă nou de acum, la apropiere facem asa. îți dai seama atunci. Deci, el poate nu se gândește ca are viitor cu mine și de aceea nu ii pasa. Mi a și spus ca nu ii pasa ce simt. Eu sunt aceea care a pus suflet, dar o sa ma retrag încet încet.

| Gg8 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu te cunosc și nu știu ce este in sufletul și în inima ta,dar un lucru ți-l pot spune sigur, tu nu ești ca altele si vrei o relație serioasă ca sa te poți și căsători, ești o fată chiar cum se cade,nu este nimic greșit la tine, înafara de câteva probleme cu gelozia, si sa nu te superi pe mine ca ti o spun, pentru ca asa estehappy meriți o relație mai serioasă dar iubirea poate fi schimbătoare, nu merită sa îți mai pierzi timpul cu cineva care nu îți apreciază prezența, poate nu iti merge cu el, dar vei găsi pe cineva mai bun pe viitor, trebuie doar sa te concentrezi pe tine si restul vor veni la timpul lor

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Ai dreptate, mulțumesc mult pentru aceste vorbe, m-ai încurajat! Eu asta sunt, îmi doresc o relație serioasa, în ciuda vârstei de 19 ani, am probleme cu gelozia, și asta ai dreptate și în rest cam atât. Îmi pare rău că am crezut atât timp acest om. Încă o data mulțumesc și seara frumoasa îți doresc.

| Gg8 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Seară frumoasă si ție, mia făcut plăcere să te ajut

| Gg8 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu știu dacă o să iei acest comentariu în serios și nici nu ma interesează, eu cred că tu ar trebui sa iei mai în serios ce te au sfătuit celelalte persoane în comentariile anterior, sa nu pui la suflet si sa nu iei în nume se rău ce ți-au comentat aceștia, că până la urmă tu ești cea care a venit pe TPU sa ceară părerea unor străini despre cum să îți rezolvi problemele personale, încearcă sa înțelegi mai bine ce te am sfătuit noi toți, comunicați unul cu celălalt, sa rezolvați problema asta cu gelozia. Dacă chiar îl iubești si încă mai speri sa meargă lucrurile între voi, eu, cel puțin eu cred că merită sa lupți pentru relația voastră, dar dacă se dovedește ca pe viitor, lui sa nu îi pese de relația voastră sau de tine, ia-ți adio de la el, ca nu ești proasta nimănui