| RalucaRaluca567 a întrebat:

Acum locuiesc la părinți mei după ce mam despărțit de tatăl fetei mele am decis sa ma mut din nou la ai mei deși tata mă dat afara când aveam 16 ani mama ma primit înapoi acasă cu bratele deschise ea a zis ca sunt fată eu și ma iartă pentru orice greșeală făcută chiar dacă am devenit mama la aproape 18 ani când am născut aveam încă 17 ani mai era puțin și aveam 18 acum am 18 ani împliniți și fetița mea are 11 luni.Însa tata chiar dacă ma primit mama în casa el nu ma baga în seama deloc trece pe lângă mine mereu și nu zice nimic doar mai are uneori momente când comentează. Care e modul cel mai ok sa gestionez situația cu tata?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

O sa-i treaca daca nu-l contrazici niciodata cu nimic chiar daca tu crezi sau poate chiar ai avea dreptate.
Lasa-l pe el sa aiba dreptate in tot ce iti va spune iar tu mereu sa zici ca are dreptate si ca tu ai gresit. Poate iti va fi greu sa inghiti mereu tot ce-ti va spune dar nu te va ierta daca nu vei proceda asa. Apoi cand va reveni totul la normal adica peste ani cand totul a trecut sigur iti va mai aminti de greseala ta atunci il poti contrazice dar pana atunci sa ramai calma si rabdatoare!
Trebuie sa intelegi ca el poate sufera mai mult ca tine pentru ce ti s-a intamplat dar arata asta prin nervi si suparare.
Te iubeste prea mult si simte ca nu te-a putut proteja, simte ca a esuat cu tine si pune toata vina pe seama ta, deci ca sa-l indulcesti va trebui sa accepti tot ce-ti va spune, asta e!
Si inca ceva, daca nu vorbeste cu tine, nu-i vorbi nici tu, vorbeste doar ce este necesar si nu arata ca ai fi cumva suparata pe el ca atunci va fi mai nervos. Asteapta pana va deschide el subiectul iar atunci raspunsurile tale sa fie da, ai dreptate, am gresit, dar ce sa fac acum? o zi buna!

| ioana748 a răspuns:

Sa fiti sanatoase tu si fetita.
Si parintii tai sa fie sanatosi.
Felicitări mamei tale ca este mama, mai presus de orice.
Tatal tau nu intelege ca tu nu ai venit pe lume sa implinesti visele lui.
Se va obișnui cu ideea ca ai propria viață de trait, de bucurat si de suferit.
Trebuie sa il iei asa cum este, sa nu manifesti nici o stare, sa il faci sa inteleaga prin atitudinea ta de bun simt ca astepti un semn de pace de la el.
Daca el bombane uneori, te faci ca nu auzi, fara impertinenta, doar pur si simplu, lasi sa curga situația. Interesul tau acum, este sa iti cresti copilul intr- un oarecare echilibru si trebuie sa te concentrezi pe acest lucru, sa fii inteleapta.
❤️

| Cipi1212 a răspuns:

Tată tău este supărat că ai devenit mamă atât de tânără.

| wildthing a răspuns:

Dezamagirea pe care i-ai produs-o e iremediabila. Fii multumita ca desi nu-ti vorbeste, totusi a acceptat sa te intorci in casa, ceea ce-l face un om mult mai tolerant decat mine. Daca eram in locul lui, nu te-as mai fi primit niciodata inapoi, asa ca...eu cred ca ar trebui sa-l respecti.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti iei copilul si pleci cu chirie, traind dupa cum te taie capul, ca asa ai vrut cand ai fugit de acasa, impotriva vointei tatalui tau.