Întrebare recomandată | MaryaMayra a întrebat:

Ajutorrr!
Sfatuiti-ma..am aflat ca sora mea isi inseala sotul...ce fac? e bine sa ma bag sa ii zic lui avand in vedere ca ea e totusi sora mea?

Răspuns Câştigător
| IsabelaBianca a răspuns:

Better stay out...cu alte cuvinte, mai bine sa nu te bagi. Intr-adevar este damnabil ceea ce face sora ta dar trebuie sa ai in vedere mai multe lucruri. Chiar daca ii spui cumnatului, nu sti cum va reactiona, daca te va crede sau nu. Apoi, trebuie sa te gandesti la repercursiuni, ce va decurge din aceasta situatia daca tu te implici in mod direct. Trebuie sa ai in vedere nu doar faptul ca sora ta isi inseala sotul ci si motivele. De ce face ceea ce face? Este nemultumita de sot sau nefericita in casnicie...Sunt multe aspecte de luat in calcul. Si eu te sfatuiesc sa incerci sa vorbesti cu sora ta dar nu judecand-o si reprosandu-i ceea ce face ci, mai degraba, ca o prietena, incercand sa afli motivele ei. In viata, nimic nu se intampla fara un motiv.

19 răspunsuri:
| Ritsuko a răspuns:

Tu trebuie sa vorbesti cu ea, nu cu sotul ei. Daca ii spui lui va considera ca o condamni si ca nu tii la ea.

| MaryaMayra explică (pentru Ritsuko):

Ideea e ca eu chiar o condamn si asta nu pentru ca nu as tine la ea, ci pentru ca nu e corect ceea ce face! in plus, am incercat sa discut cu ea, dar fara rezultate spunandu-mi ca e viata ei si face ce vrea ea.

| Ritsuko a răspuns (pentru MaryaMayra):

Insista.Probabil si sotul ei banuieste ceva, dar ar fi bine ca voi doua sa vorbiti, sa preveniti un divort.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

NU ai de ce să vorbeşti cu soţul ei. Într-adevăr, nu e întocmai bine ceea ce face, nu e corect, dar trebuie să ţii cont de faptul că ea este şi va rămâne mereu SORA TA.
Dacă ai încercat deja să vorbeşti cu ea şi a zis că e viaţa ei, atunci în mod clar, vrea să rezolve singură chesiunea şi să ia o decizie. Tot ceea ce poţi face este să îi spui în felul următor - să facă ceea ce crede că e mai bine pentru ea, pentru amândoi, dar cât mai curând.

Toate cele bune!

| mgtow a răspuns:

Da ii poti arata niste probe cel mai bine, ca sa nu stea in dubii o viata intreaga

| Andi86 a răspuns:

Mai bine ia-i spune adevarul, altfel... s-ar traii intr-o miniciuna. Totusi sfatuiest-o tot ce e bine pentru ea.

| Ruxandra15 a răspuns:

Eu zic ca e bine sa ii zici. Acum ca sti daca nu ii vei zice o sa te condamne pentru asta.Treziti-va amandoua sunt sentimentele unui om la mijloc. Daca nu il mai iubeste sa depuna actele de divort. Daca peste un an ramane gravida cu acel barbat? Ce o sa zica sotul ei? Tu poate te scapi si ii zici ca stiai.Ce crezi ca va zice? O sa o faca curva mie din mie deci decat sa se ajunga la asa ceva si sa te simti si tu prost spune-i totusi e sorata dar trebuie sa inteleaga ca greseste foarte mult.Parintii vostri ce zic? Sunt de acord?

| anonim191 a răspuns:

Nu este treaba ta sa discuti cu sotul ei.este casa ei, familia ei.ce poti face este sa discuti cu ea si sa ii spui ceea ce simti in legatura cu asta. daca nu intelege macar tu ti-ai facut datoria.casnicia oricum se va destrama daca ea continua.

| vocea a răspuns:

Alegerea este a ta depinde ce alegi sora sau adevarul

| Atotputernicul a răspuns:

Vorbeste cu sotul ei si nu cu ea.

| AndreeLolla a răspuns:

Didcuta cu ea sau nu te baga. in nici un caz nu ii spune lui...

| PinkRose0127 a răspuns:

Eu cred ca ar trebuie totusi sa tii cu sora-ta, nu cu un necunoscut.
Daca o sa te bagi ii vei face rau surorii tale, daca nu te bagi ii faci rau sotului ei asa ca macar fii de partea cui ar trebui sa fii cu adevarat. Adica de partea fetei cu care ai stat in casa 100000 de ani.
Si eu m-as enerva la culme daca m-ar da in gat propria sora.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim191 a răspuns (pentru Atotputernicul):

Atotputernicule,nu te supara da cum de dai cele mai destepte raspunsuri la toate intrebarile? mai intai masonii care incurajeaza avorturile acum o sfatuiesti sa intre in casa si familia surorii ei de parca ar avea ea dreptul sa faca asta. dupa nume si raspunsuri as zice ori ca esti foarte plictisit ori foarte frustrat.macar daca vrei sa ajuti ganteste si tu la sfaturile care le dai ca suna de parca nu ai avea mai mult de 14 ani.

| marinaculcea a răspuns:

Nuu in nici un caz nu ii spune lui, sora ta va crede ca o tradezi. Mai bine discuta cu ea si incearca sa o convingi a vorbeasca Ea cu el

| MaryaMayra explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi...nu am putut sa ii spun cumnatului meu adevarul pentru ca in final m-am gandit ca nu eu trebuia sa fiu cea care ii zice ci chiar sora mea. e familia lor si sper sa ia ei impreuna cea mai buna decizie! sad

| BiuL a răspuns:

Nu te baga. Ea e sora ta deci ti-e mai apropiata decat el. Vorbeste cu ea, spune-i ca nu e corect fata de sot si de ce s-a ajuns aici. Daca nu mai e atrasa de sotul sau si s-a indragostit de amant poate divortul ar fi cea mai corecta solutie. Oricum vorbeste cu ea cat mai sincer si non judgemental. Lui nu ii spune!

| AlleDe a răspuns:

Nu îi spune. DAMN

| corinaaa21 a răspuns:

Eu zic sa nu te bagi, iar daca ea nu intelege e problema ei, la un moment dat isi v-a da singura seama ca a gresit!