| Betyy78 a întrebat:

Am 15 ani, m-am certat destul de tare cu mama, ea nu a vrut sa ma lase pe afara, a zis ca ma lasă doar dacă o ajut în casa, dar a venit tati de la munca și a zis sa merg unde vreau eu ca el ma lasă pentru ca o va ajuta el pe mama.Cum mă pot înțelege cu mama mai bine? După voi credeți ca tata a făcut corect ce a făcut?

Răspuns Câştigător
| Kindofkend a răspuns:

Ai o discutie foarte serioasa, imi par niste sfaturi proaste ce-ti dau ceilalti ca ar trebui sa asculti de maica ta sau ca vai doamne lasa ca o rezolva taica tu pentru ca ei cel mai probabil nu stiu cum e sa ai probleme de genul.

In primul rand ar trebui sa discuti cu maica ta ca totusi ai 15 ani deja incepi sa vrei lucruri noi, sa vezi cum e viata.
sa-i explici ca poate sa aiba incredere in tine, ca-i poti dovedi asta si ca nu are de ce sa-si faca griji si incearca sa gasesti modalitati prin care ii poti oferii siguranta, un apel, o locatie orice ce poate sa o ajute.
Suntem in 2024 nu mai suntem pe vremuri unde parintele trebuie sa fie politistu si copilu sa fie prizonieru )), trebuie sa existe o comunicare si o intelegere.

Ca sa fim seriosi orice copil deja de la 15 ani in sus daca vrea sa faca ceva face si daca vrea masa si daca nu vrea.

9 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Ești fata lor. Poate tatăl tău o va convinge pe mama ta să te lase pe afară.

| Violleta2022 a răspuns:

Asculta in totalitate de mama ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu mama te înțelegi dacă o asculți și tu ce de cat
Nu, el nu a făcut corect. Părinții trebuie fie pe aceeași lungime de unda mi ales când e vorba de chestii de genul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cipi1212):

Asta este cel mai prost sfat posibil, care nu este niciodata recomandat parintilor, fiindca ajung la divrot, iar copilul ajunge un razgaiat sau drogat, fiindca este ascuns si ajutat de celalat parinte, care minte pentru el.

Se vede ca nu esti parinte si nu ai habar cat rau poate sa faca un asemenea sfat.
Niciodata, dar absolut niciodata un parinte nu trebuei s aminta sau sa convinga pe celalat sa cedeze in fata copilului, fiindca se duce de rapa toata educatia si copilul nu va sti niciodata ce-i bine si ce este rau.

| Kindofkend a răspuns (pentru Violleta2022):

Fara suparare dar dvs se vede ca nu intelegi ca lucrurile au evoluat, un copil mai ales in anii astia deja suntem in 2024 daca vrea sa se drogheze sau sa ajunga vai de capul lui va poate face niste probleme de nu mai stiti ce sa faceti cu el sau sa ascunda fara probleme, ca lucrurile au evoluat.
Sunt de acord ca un parinte nu ar trebui sa ameninte sau sa convinga dar consider ca daca exista o comunicare serioasa intre copil si parinte unde se ajunge la un punct comun si o intelegere din ambele parti se rezolva multe lucruri.
Pana la urma nu-i de cedat de la varsta asta sau sa crezi ca lasi garda jos pentru ca copilu ala in cativa ani ajunge un adult si nici nu-ti dai seama cum trece timpul.
Copilul respectiv va invata singur fara stirea dvs sau a oricarui parinte ce-i bine si ce-i rau la varsta aia pentru ca deja de la liceu cam 80% din tineri experimenteaza lucruri care sunt faze ale vietii pana la urma ce le au cu totii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kindofkend):

Despre ce evolutie vorbesti?
Copii de 15 anisori nu au inca discrenamant, de aceea se fac legi ca sa fie protejati.
Nu esti parinte, deci taci din gura ca nu ai habar unde pote ajunge copilul tau fara supraveghere parinteasca si ce poate patii.

| Kindofkend a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca suntem in masura sa spunem cine sa taca din gura si cine sa nu, pe un site ca nu ne cunoastem mai ales imi pare ca dvs a-ti intrat intr-o maniera defensiva inloc de a accepta alt punct de vedere, cunosc multi parinti ce sunt diferiti de dvs si v-ar contrazice in ceea ce spuneti dar nu este treaba mea sa-i aduc sa va confirme, in schimb copii de 15 anisori dupa un an raspund penal pentru faptele savarsite de catre ei, aia ce inseamna? ca au 'discrenamantul necesar' si vorbiti in necunostiinta de cauza atat legal cat si in general.
si legat de copii eu garantez ca nu aveti copii majori sau mari sa stiti despre ce vorbiti daca aveti acest tip de gandire.
si in caz ca aveti nu o sa va atac cum faceti dvs de nu puteti purta o discutie normala si sa va exprimati punctele de vedere.
Legile de care spuneti dumneavoastra se fac pentru ca exista parinti care nu stiu sa si creasca copii si atunci ajung sa pateasca ceva in schimb un copil crescut bine, nu-ti va face niciodata probleme.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kindofkend):

Ia o pauza de la intrebarile educationale, ca tu insuti esti adolescent, deci nu ai habar de cum se face educatia parentala!

| Kindofkend a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu cred ca dumneavoastra nu ati inteles esenta lucrurilor spuse de mine, din spusele dvs domnisoara ce a trimis mesajul ca vrea sa iasa afara inseamna ca vrea sa intretina un act sexual?
Cine a facut referinta la actul sexual cu un minor de 16 ani si de unde a-ti ajuns la afirmatia asta cand eu am specificat respectiv de lege ca daca faci ceva la 16 ani platesti in fata legii asa cum platiti si dvs.
Nu am batut eu campii dar cred ca nu sunteti in masura sa intelegi ce am precizat daca a-ti ajuns la asta).