| Iulian99e4 a întrebat:

Am 15 ani și aș vrea sa stiu ce se poate întâmpla daca plec de acasă la prietenul meu, sa ma mut la el. Ca acasă ma bat, se iau de mine, ma jignesc, îmi interzic multe lucruri și as vrea să știu ce s-ar întâmpla cu el dacă vine cu politia.

10 răspunsuri:
| daniela1107 a răspuns:

Legal trebuie sa ai vârsta minimă de 16 ani, însă acum depinde și câți ani are prietenul tau.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti pleca pana la 18 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru daniela1107):

Legal trebuie sa aiba 18 ani ca sa plece de acasa.

| darrio2007 a răspuns:

Cu prietenul nu se intampla nimic. Te vor duce inapoi acasa.
Parintii lui sunt de acord?

| SilentRain a răspuns:

Tu măcar gândești?
La 15 ani ar trebui să îți vezi de școala
Te duci acasă la iubitul tau, ăla te fu*** și te lasă gravida apoi ai sa dai fuguța la mami și tati când iubitul tau se va plictisi de tine și nu își va asuma responsabilitatea unei relații serioase
Revino la realitatea puțin, te cred că părinții tăi nu sunt ce-i mai buni din lume, chiar te cred... dar sa faci o astfel de alegere este o mare catastrofa pentru o copila ca tine
Tu nu ești capabila sa îți cumperi o cutie de absorbante, ești mult prea mică sa te întreții pe tine însuți dar mai ales sa îți asumi o asemenea situație în care o să stai cu 'iubitul " și mă-sa, sa faci mâncare și curățenie apoi sa pleci și la școală ( daca te mai duci)
Iubirea este complicata chiar și pentru adulți, tu ești mult prea mică pentru a înțelege în totalitate asta
Eu te cred și că ești îndrăgostita până peste cap, dar gândește puțin
Ce o sa faci in caz că te înșela iubitul? Sau poate ai sa descoperi că este toxic
Unde ai sa dormi și cum ai sa te întreții?
Daca ești capabila sa te întreții sigura și să mergi și la școală, atunci da du-te și stai cu iubitul
Daca nu ești capabila sa ai banii tai și chiria ta... îți spun de pe acum ai sa regreți amarnic acesta decizie
Eu zic sa nu fi una din acele fete care nu au împlinit nici 18 ani și au deja un copil iar viitorul lor este sumbru
Fă-ți un viitor apoi o familie.

| Alina0124 a răspuns:

Off, ești micuță și n-ai pe nimeni alături în perioada asta. Nu se știe dacă băiatul ăla are intenții bune cu tine, poate doar își bate joc de tine și profită de situația în care ești. Dacă zici că acasă ești bătută, cel mai sigur te va lua protecția copilului. Dacă te duci la el și părinții tăi vor anunță politia, e posibili ca el sa aiba probleme(racolare de minori) dacă el e major. Mai așteaptă, dacă ține cu adevărat la tine îți va fi alături și va avea răbdare.

| Mosotti a răspuns:

Bine nu are cum fi. Sa nu ai impresia ca te tine pe tine prietenu tau pe banii alor lui, si cand ii vine si nu te mai place unde te duci? Daca te tinea pana la 18 ani si apoi iti vedeai de viata, era altceva.
Da sigur, nici acasa nu e bine dupa cum zici.
Cu el nu se intampla nimic, cel mult te duce pe tine acasa politia, dar poti face o plangere ca parintii te persecuta si poate intervin autoritatile.

Chiar sa intrebi politia cum se face la o adica.

Daca pleci la el risti ce am zis eu. Daca faci ssex cu el trebuie macar sa te protejezi! Sa puna prezervativ neaparat, sa nu ramai gravida ca ai pus-o original, daca parintii te bat acum, dar sa auda ca ai ramas gravida e jale. Ca nu cred ca iei tu pilule ca la carte, sau ia daca ai bani si poti, insa sa urmezi instructiunile sa le iei bine.
Sa nu zici ca "s-a intamplat", ca nu mai ai scuza acum dupa ce te-am pus in tema.

Nu pune prezervativ, nu faci, si gata.
Daca nu ti cont de asta, iti asumi totul si aia e. Ala te abandoneaza poate si tot pe mana parintilor ajungi...

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Asa e dar si cu parintii aia tembeli ce draci sa faca, e nasoala situatia.
Ca daca mai sta acolo cu ai ei, nu va mai fi capabila sa-si faca nici o familie ca se duce psihic si va avea traume psihologice toata viata care-i va f viata.

Dar risca ce zici tu, asa i-am zis si eu, dar noi dam din gura aici fiind in afara situatiei de fapt.

Daca o f, pana la urma ssexul n-a omorat pe nimeni, se simte bine si ea in egala masura, am pus-o in teme cum sa se protejeze (ca si daca ii zicem sa nu faca, tot face, dar macar sa stie ce si cum), sa se protejeze neaparat sa nu ramana gravida, fara prezervativ nu discutam.
Daca nu, isi asuma tot, i-am zis, asta este.

| Violleta2022 a răspuns:

Vine Politia si te recupereaza de la pedofilul unde te-ai mutat, fiindca tu esti copil mic si barbatul cu care esti poate face puscarie, daca parintii tai depun plangere impotriva lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alina0124):

Este baiat, il cheama "iulian"