| Luiza567 a întrebat:

Am 17 ani e un băiat la liceu de care îmi place azi el a veni lângă mine m-a luat de mână și m-a invitat să ies cu el îmi place de el dar sunt cam timidă el îmi ia mereu apărarea în fața celorlalți băieți care râd de mine pentru ca mama a decedat.Ce pot face în legătură cu asta și cu timiditatea mea?

11 răspunsuri:
| celinemadis a răspuns:

Înainte de a te pune la somn repetați, eu nu sunt timidă, sunt confidentă, și plină de energie buna. Dimineață când te trezești fa la fel. Fă o în mod repetat până recapeți o încredere imensă în tine. O să vezi ca o să fie bine.

| annonimaaaa555 a răspuns:

Asta este felul tău de a fi
Și eu am fost și sunt foarte timida. Când iubitul meu de acum m-a invitat prima data sa iesim eram extrem de timida. Doar fii tu însuți. Sa fii timidă, nu e un lucru rău. Și cei care rad de tine ca mama ta a decedat,(condoleanțe)sunt doar niște prosti care n au creier sa gândească deoarece un om normal nu face asa ceva. Încearcă sa ii ignori. O sa fie greu, dar o sa reușești. Și eu am trecut prin asa ceva și încet încet am învățat sa nu-i bag în seamă.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai colegi care fac misto de tine pentru ca esti orfana? Sunteti la liceu, nu la gradinita!
Asta e bullying si ar trebui sa aduci la cunostinta dirigintei/dirigintelui.

| ioana748 a răspuns:

Timiditatea va trece. In timp te vei obișnui cu baiatul pe care il placi.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu stiu cat e timiditate, dar e clar ca esti timorata in mediul in care te afli. Ai nevoie de consiliere psihologica si poti cere asta de la scoala.
Iar baiatul asta, pare dragut la prima vedere.
Esti sigura ca iti place de el sau CREZI ca iti place de el pentru ca iti ia apararea? E bine sa faci distinctia a ceea ce simti.

Povestea pare foarte frumoasa.
Totusi, tine cont ca tu esti intr-o postura vulnerabila. El poate parea acum in rol de Salvator, dar de fapt sa incerce sa profite de tine. Doar tu poti sti asta, asculta-ti intuitia.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru annonimaaaa555):

"tu insăti" pentru că e fată
Scuze, dar sigur iti va fi de folos la bac

| annonimaaaa555 a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am dat deja bacul și l-am luat cu mare succes, dar exista AUTOCORECTOR.Si nu prea citesc din nou tot ceea ce scriu.

| dullcat a răspuns:

Poate iesi o relatie frumoasa, dar si eu te sfatuiesc sa fii putin retinuta, sa nu te arunci cu capul inainte (ca asa se intampla mereu la liceu si risti sa fii ranita). Peste timiditate scapi doar infruntand situatiile care te obliga sa iesi din sfera ta de confort, cum ar fi discutiile cu persoane diverse, dezbaterile, tot ce tine de socializarea zilnica si nu numai. Pana cand nu te expui si nu constati singura ca nu se intampla nimic tragic atunci cand incerci lucruri noi si cauti sa socializezi, nu se va schimba mare lucru.

E nevoie de munca destul de consistenta din partea ta, insa nu e deloc imposibil.Si eu am fost mai timida in clasele mici, iar in perioada dintre liceu si terminarea facultatii lucrurile s-au reglat in mod pozitiv deoarece pe masura ce cresti esti oricum pus ca tanar adult sa infrunti tot felul de situatii.Asta nu inseamna ca nu trebuie sa faci nimic, doar subliniez cum se intampla firesc, e un parcurs asa de maturizare prin care toti trecem.

| dullcat a răspuns:

In timpul liber poti asculta astfel de discutii, iti va prinde bine:

https://www.youtube.com/live/OwMkA6zIhAE?si=tciZelRX4OLHjtgw

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic, doar pui mana sa inveti foarte bine ca sa scapi de timiditate si de lipsa de incredere in tine.