| Pichakchiu a întrebat:

Am 18 ani și mi-am găsit și eu tatăl absent în acești 18 ani. Părinții mei au divorțat încă de când eu eram mică, bla, bla. Din cauza neînțelegerilor, dar și a soacrei, adică mamei lui. Acum, el ne-a căutat în urma hotărârii judecătorești cum că nu ne-a plătit pensia alimentara atâția ani (mai am o soră de 16 ani). L-am dat și noi în judecată cam târziu, (stăm prost cu banii) dar și el ca un,, tată,, ce e, atâta demnitate morală a avut încât să ne-o dea. Adică deloc. În fine, am început să conversez cu el de vreo două săptămâni. Eu, nefiind obișnuită cu noțiunea de tată, nu îl pot numi așa. El, e un curvar. Pe șleau. Acum, e împreună cu o individă, matracucă, de 38 de ani, care e și bunică. (Are vreo 2 fete din alte căsătorii, devenite mari cu copiii lor, un baiat tot așa de peste 25 ani). Acum ea are 3 fete dintre care 2 sunt gemene. 3 copii. Tatăl meu, spune că el nu poate sta singur. A mai avut în trecut tot așa o concubină tot cu 3 copii, ș.a.m.d. Mama mea 18 ani nu s-a recăsătorit, n-a avut pe nimeni. E un părinte adevărat. Eu acum vorbesc cu el, nu din plăcere, că mi-e lehamite, ci pentru bani. El e plecat în străinătate și vă dați seama că acolo se câștigă. Eu am nevoie de bani, vin clasa a XII-a, meditații, absolvire, știți și voi... Facultate.etc. Acum, el tot susține cu vârf și îndesat că suntem copiii lui, că nu acele fete sunt,că suntem sânge din sângele lui, că el ne-a iubit și ca n-a vrut să fie așa, dar a avut interdicții să ne vadă, bla bla.(astea sunt minciuni de-ale lui, că nu-i adevărat). Atunci dacă zice că e tatăl nostru,eu am să-i propun ceva. Banii lui, toți, se duc în fundul acelor copii care au și ei un tată care le plătește pensia alimentară, le dă chiar și în plus, pentru că de, asa face un tată adevărat. Bun, banii lui toți la ele. Excursii, vacante, distracție. Nu se gândește ca noi, poate n-avem ce mânca? Am să-i spun să se despartă de ea. Sa aleagă între noi și ea. Amândoi sunt doi curvari. Scuzați-mi cuvintele,nu ar trebuie să vorbesc așa, dar spun adevărul. Nu mă interesează pe mine de viața lui, dar dacă ne iubește, va face asta. Dacă nu, îi spun,, tată, rămâi cu ele,,
Când s-or termina banii și vin bătrânețile, vedem cine îi aduce așa mult știutul,, pahar cu apă,,.
Îi dau răgaz până marți să șteargă această individă de la prieteni și ea să șteargă pozele cu el și cu acele fete de pe Facebook. Menționez că au un an împreună. Iar această scorpie nu stă cu el degeaba, are beneficii pentru puii ei. Acum, de, le stric vacanta în Italia. Că vrea tatăl meu să facă o vizită la neamurile ei în Italia și mie-mi spune că are lucrări pe acolo.
În fine. Voi, cum ați proceda?

38 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Este o situație complicată datorită faptului că ai doar 18 ani și nimeni nu te prea ia în serios la această vârstă. În primul rând, așteaptă justiția să își facă treaba.
Apoi, trezește-te la realitate și nu mai visa că îi poți despărți.
Actuala amantă, dacă are nevoie de banii lui, va face orice să îl țină lângă el! Repet, orice!
În rest, nu te lăsa luată de valul tinereții încercând să ai ce nu se poate! Lasă mai moale războiul, cerințele financiare.
Gândește-te că el nu ar fi apărut în viața voastră acum și erați tot singure cu mama voastră!
NU te lăsa condusă de emoții și bani!

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

Buna.Nici eu nu cred ca ai vreo sansa sa ii desparti.Iar daca ii ceri bani si il santajezi eu sunt de parere ca nu o sa iti mai dea nimic nici tie nici surorii tale.Nu iti pot alege parintii dar poti alege ce persoana vrei tu sa devii.

In loc sa te comporti asa si sa speri la alte drame, mai bine te-ai angaja part time in vara aceasta pentru a strange niste banuti de rochie pentru banchet sau ce vrei tu.In cazul in care primiti bani si de la tata, ok, iar daca nu, tot e ok deoarece te dezvolti pe alte planuri prin faptul ca te angajezi si incepi sa iti iei treptat viata in propriile maini.

| sweetys a răspuns:

Doar tu zici ca e curvar si tot tu il vrei langa mama ta si tine Ce e mai important, banii pe care ti da daca ar fi tatal tau, sau fericirea mamei tale. Omul a ales sa isi traiasca asa viata. Crezi ca daca ii pasa de tine sau de mama ta, nu va cauta si nu se interesa de bunastarea ta? Nu prea iti vad logica. De ce te bagi in viata unui om, pe care nu il stii? Lasa adultii sa isi rezolve problemele, nu te baga tu doar din cauza ca el are grija de familia pe care o are acum si ca tine nu iti da bani. Pe tine ce te doare mai rau, ca are o facmilie sau ca nu iti da bani, ca vad ca toata povestea se invarte in jurul banilor. Sunt atatia copii care au trecut prin viata fara prea mare ajutor financiar.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Iti inteleg durerile si frustrarile.

Ai dreptate ca e dreptul vostru sa beneficiati de pensie alimentara si sa va sustina pana la incheierea studiilor voastre ori pana indepliniti varsta maxima pentru primirea pensiei care e varsta de 26.

Nu stiu daca se pot recupera bani din trecut, dar macar de acum inainte sa primiti.

Nu consider ca merita sa ii ceri sa se intoarca la voi, mai ales din moment ce el e cum e. Sa se intoarca ca sa ce? Ce veti face cu el? Dar mama ta, cum va putea accepta treaba asta? Iti dai seama cata durere a fost si e in sufletul ei din moment ce nu si-a mai refacut viata cu altcineva.

Dati-l in judecata si vedeti-va apoi de vietile voastre...Nu-l mai urmariti pe Facebook, nu mai dialogati si sper sa nu va faca probleme el sau el impreuna cu, concubina si fiicele ei... Pentru faptul ca vreti bani de la el.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Ai tot dreptul să te simți părăsită și trădată de omul care trebuia să te protejeze și iubească.
Sfatul meu este să-l uiți și să nu-i mai răspunzi NICIODATĂ la telefon. Bucurăte că nu-l cunoși și nu repeta greșeala Mamei tale. STAI DEPARTE DE EL.
Există bărbați mult mai răi decăt acest om. Unii iși traumatizează proprii copii cu bătaie, abuz pshic si uneori chiar abuz sexual.
Așa cum te-ai descurcat pănă acum in lipsa lui. te vei descurca și mai departe

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Un Tată care vrea să-și vadă copii, va face un efort să-i vadă. Nimeni nu-l poate opri.

Eu n-am ABSOLUT nimic cu omul ăsta și nu-mi pasă ce-a făcut in ultimii 18 ani. Fata asta ne-a cerut părea iar eu i-am dat-o.

| sweetys a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Asta e si ideea, din pacate sau din fericire, eu nu am avut o situatie financiara foarte buna, si daca am vrut ceva, a trebuit sa muncesc pentru lucrul ala, si nici nu astept sa imi pice din cer. Am vrut la facultate, am suportat conditiile din camin. Am vrut mai mult, m-am angajat, aveam la facultate grup de wapp si eu aveam un telefon vai mama lui, a trebuit sa ma angajez ca sa imi iau un telefon cu android. Mai era acum cateva zile un baiat care se plangea ca nu are o situatie prea buna si ca la munca se iau colegii de el, dar din ghiolbani nu ii scotea, ca el vrea sa devina doctor nu sa stea cu toti prostii. Mie mi se par ca in cazurile astea, oamenii astia se complac in situatia in care sunt si asteapta sa le pice din cer fara sa miste un deget.

| Sophieka a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Citind cuvantul curvar regasit in postare de mai multe ori, sigur ca m-a dus gandul si la faptul ca ar fi inselat-o pe mama ei.

Ca a inselat-o sau nu, oricum certurile intre ei doi, intre mama si soacra si despartirea a fost oricum suficient de dureroasa si traumatizanta. Mai departe, doar ea, mama, stie ce s-a mai intamplat.

In orice caz, citind tot textul si vazand cu cine umbla el si vrajelile pe care i le-a spus fetei... Raman la ceea ce am specificat in comentariul adresat ei.

regis
| regis a răspuns:

Indiferent de situație, un copil nu poate judeca deciziile părinților. Nu esti tu in masura sa il lui sa aleaga intre tine si oricine, nu stabilesti tu cu cine sa convietuiasca, cu cine sa fie prieten si ce poze sa isi puna pe Facebook.
Daca vrei o relatie normala cu el, macar pe viitor, acceptal asa cum e. Daca nu, ai tot dreptul sa iti vezi de ale tale.

| iriszmatos a răspuns:

Probabil o sa il indepartezi daca ii spui sa se desparta de ea. Ai 18 ani, sa se desparta de ea ca sa faca ce? Tu te duci pe drumul tau acum.

| Pichakchiu explică (pentru ValentinMihai78):

Justiția nu își face treaba. Tocmaidin această cauză am acționat eu, influențată din spate de alte persoane, printre care și cadre didactice care se confruntă cu astfel de cazuri și nu se câștigă nimic prin,, lege,,
Cât despre bani, de ce nu? Este dreptul nostru! Să compenseze și el acum cei 18 ani de lipsă dacă spune că ne iubește, nu?

| Pichakchiu explică (pentru iriszmatos):

S-o ia pe alta, cu un copil măcar. Asta are 5!

| Pichakchiu explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Dacă,,gagicul meu,, m-ar pune să aleg între El și mami, l-aș alege pe el. Dar, n-are cum să mă poată pune să aleg. Acesta este motivul despărțirii dintre ei. Că el, tată, trebuia să aleagă între noi, familia lui și copii lui și mă-sa. Mă-sa e mărul discordiei. El e curvar pentru că a fost cu enșpe mii de femei până acum. Si-a bătut joc de ele. Să nu zică atunci că e tatăl meu!
Cât despre șantaj, am tot dreptul. Atâția ani de zile n-a știut de noi, n-a știu ca poate nu avem. N-a știut de ședințele cu părinții la care veneau bunicii. Știu varianta corecta situației pentru că l-am prins cu minciuna.
Oricine ti-e tată și nu de sânge, nu te poate iubi ca pe proprii copii! Cine te ia cu 2 copii? Ca să îi crească?! Tu crezi că el, cu asta cu care e acum, o să o țină la nesfârșit? Nu! Maxim.un an ce le mai dau. O fi fost implicată și mami, și nu spun nu, dar cum ea a putut, ar fi putut și el. A fost și mama și tata. Și te rog frumos să nu te iei de mama mea pentru că nu cunoști situația și în ce stare se află ea. Cat a muncit pentru noi!

| Pichakchiu explică (pentru dullcat):

Mulțumesc.

| Pichakchiu explică (pentru sweetys):

Banii sunt problema mea. Vreau bani de la el cât se poate de mulți. Și nu pentru ca sunt materialista, ci pentru că merit! Altfel, să nu se mai laude că sunt copilul lui, că semăn cu el, că nu sunt copilul lui, m-a crescut el cumva? Aha, veni tata după 18 ani de zile să se laude cu mine, cu un copil care de fapt nu e al lui. Că n-a participat cu nimic.

| Pichakchiu explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Nu am nevoie de banii lui... nu stau în ei adică. Dar să fie acolo. Da, un copil se creste pana la Facultate, ca de aia îl faci! Nu e ca și cum naști un copil, din tine, și îl lași sa se descurce. Trebuie inițiat în viața. Nici eu nu ma lăfăi în bani, trăiesc decent. Și profit pe urma profiturilor.

| Pichakchiu explică (pentru Sophieka):

Nu, noi nu dormim să se întoarcă la noi, doamne ferește, nu! Normal că nu l mai acceptam, mai ales mama mea. Doamne ferește asa ceva!

| Pichakchiu explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Totul e din cauza lui. N-are rost să intrăm în amănunte. Ia situația asa, ca stiu ce vorbesc. E din vina lui și a maică-si, acum nu mai contează ce a fost. Trecutul e trecut. Viitorul ma interesează. El nu s-a recăsătorit. A fost căsătorit decât o data și odată cu mama mea. Atât!

| Pichakchiu explică (pentru DeMicUnCălător):

Asa este. Mulțumesc!

| sweetys a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nici tu nu sti ce vrei, mie imi zici ca vrei multi bani de la el, si altui utilizator, ca nu stai in banii tatalui tau. Macar sti ce vrei de la viata? Daca mama ta voia, putea sa il dea in judecata si sa obtina pensie alimentara pentru tine si soara ta. Deci, doar vrei sa profiti de pe urma lui, poate, poate iti iese si tie un ban, nemuncit, ca doar nu ne stricam unghiutele cu munca, ca e pentru fraieri.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Vă va fi foarte greu, imposibil chiar, dacă actuala amantă se va opune. Chiar dumneavoastră ați spus, că financiar stați prost. Veți reuși să mergeți, poate ani prin tribunal, să vă dovediți dreptatea? Știți, e cale lungă de la a dori, la a se îndeplini!

| Pichakchiu explică (pentru sweetys):

Aoleu,doamne! Dar nu e dreptul meu, omule? Despre ce vorbim?! Gândește! Atat zic.

| relian a răspuns:

laughing tu o mucoasa dai ultimat lui tactu, estio tare de tot.
Poate o sa iti dea el tie ultimatum si te trimite undeva in maicata laughing
Ba dar voua oare nu va este rusine? Nu mai aveti pic de respect, rusine pentru alti oameni, va credeti nu stiu ce vedete laughing

Vai de capu tau. Una este sa-i ceri bani, alta sai impui tu lui cu cine sa stea, sau pe cine sa ia ori sa lase.
Esti cumva avocatu lui sau casa de matrimoniale sau ce? Cita nesimtire pe tine.
Tactu daca vrea sa iti dea ceva bani o sa iti dea, daca nu, va poate saluta din mers, mai ales daca mai are si alti copii cu alte femei.

Eu spun sa inveti sa te porti, sa uiti de rahatu asta cu ultimatu, tu mucea dai ultimat lu taicatu care este in alta tara laughing pffff sincer esti praf.
Deci cauta sa stai pe linga el, sa intri pe sub pielea lui, asa poate te va ajuta cu bani, altfel daca esti tare in clanta, ai putea sa te alegi in cel mai fericit caz cu o " clanta " sincer o si meriti.

Mama ta este un parinte adevrat spui tu pentru ca nu sa mai recasatorit, ca sta singura?
Cine spune ca trebuie sa ai un singur partener toata viata, ori daca te desparti de partener sau moare, tu nu mai ai voie sa ai alt partener?

Tu te auzi ce balarii spui? Mama ta sta singura probabil ca nu si-a gasit alt barbat, ori pentru ca asa vrea ea sa stea singura.

Ar fi timpul sa te intrebi de ce a lasat taicatu pe maicata, de ce s-a dus taicatu la alte femei, asa poate o sa afli si care este adeavrul.

Orice barbat care are o femeie buna la toate, iti garantez nu o va lasa pentru nimic in lume.
Pun pariu ca taicatu s-a dus la alte femei pentru ca maicata nu i-a dat ce el voia, adica nu se prea omoara maicata dupa sex, de aia a si ramas singura, iar taicatu de aia s-a dus dupa altele, s-a dus acolo unde sau cu cine se potrivea si sexual.

Asa ca nu mai judeca tu adultii, vezi-ti de cartile tale, lasa chestiile astea sa le descurce adultii.
Cum am spus esti o mucoasa care incearca sa suga ceva banuti de unde poate, pentru cas asa ati fost invatate, asta vedsetin toata ziua pe la tv, va credeti nu stiu ce vedete, ca vi se cuvin nu stiu ce, cand de fapt sinteti cam praf.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El, e un curvar. Și? Am să-i spun să se despartă de ea. Degeaba.
Îi dau răgaz până marți. Și dacă procedezi așa, crezi că rezolvi viața unui om, cu un oltimatum, ca la război? Rezultat nul.
Eu zic așa. Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău. Biblia, Exodul, 20.12. Această frază scrisă de înțelepți acum căteva mii de ani, nu a fost scrisă degeaba. Poate îți spune și ție ceva. Nu sunt pocăit când îți spun asta.

| Freya1 a răspuns:

Sa iti spun o chestie.La ani tai și fără sprijinul lui atâta vreme ar trebui sa te interesezi stric de ce îți trebuie ție și trebuie sa îți de-a ție.In rest ce face cu viata lui sa fie treaba lui.
Dar în general un părinte ce nu îți oferă nimic și se trezește după atâția ani ca are copii are el ceva nevoi sau planuri.Asa ca, ai grija ca poate ii îndeplinești dorinta. Poate vrea sa se întoarcă la mama ta și sa stea pe cârcă voastră și tu nu vei face altceva decât sa îl ajuți.
Lasa-l în plata lui unde e sa se descurce iar ție sa îți de-a ce îți datorează.

| Pichakchiu explică (pentru relian):

Praf ești tu!