| Pichakchiu a întrebat:

Am 18 ani și mi-am găsit și eu tatăl absent în acești 18 ani. Părinții mei au divorțat încă de când eu eram mică, bla, bla. Din cauza neînțelegerilor, dar și a soacrei, adică mamei lui. Acum, el ne-a căutat în urma hotărârii judecătorești cum că nu ne-a plătit pensia alimentara atâția ani (mai am o soră de 16 ani). L-am dat și noi în judecată cam târziu, (stăm prost cu banii) dar și el ca un,, tată,, ce e, atâta demnitate morală a avut încât să ne-o dea. Adică deloc. În fine, am început să conversez cu el de vreo două săptămâni. Eu, nefiind obișnuită cu noțiunea de tată, nu îl pot numi așa. El, e un curvar. Pe șleau. Acum, e împreună cu o individă, matracucă, de 38 de ani, care e și bunică. (Are vreo 2 fete din alte căsătorii, devenite mari cu copiii lor, un baiat tot așa de peste 25 ani). Acum ea are 3 fete dintre care 2 sunt gemene. 3 copii. Tatăl meu, spune că el nu poate sta singur. A mai avut în trecut tot așa o concubină tot cu 3 copii, ș.a.m.d. Mama mea 18 ani nu s-a recăsătorit, n-a avut pe nimeni. E un părinte adevărat. Eu acum vorbesc cu el, nu din plăcere, că mi-e lehamite, ci pentru bani. El e plecat în străinătate și vă dați seama că acolo se câștigă. Eu am nevoie de bani, vin clasa a XII-a, meditații, absolvire, știți și voi... Facultate.etc. Acum, el tot susține cu vârf și îndesat că suntem copiii lui, că nu acele fete sunt,că suntem sânge din sângele lui, că el ne-a iubit și ca n-a vrut să fie așa, dar a avut interdicții să ne vadă, bla bla.(astea sunt minciuni de-ale lui, că nu-i adevărat). Atunci dacă zice că e tatăl nostru,eu am să-i propun ceva. Banii lui, toți, se duc în fundul acelor copii care au și ei un tată care le plătește pensia alimentară, le dă chiar și în plus, pentru că de, asa face un tată adevărat. Bun, banii lui toți la ele. Excursii, vacante, distracție. Nu se gândește ca noi, poate n-avem ce mânca? Am să-i spun să se despartă de ea. Sa aleagă între noi și ea. Amândoi sunt doi curvari. Scuzați-mi cuvintele,nu ar trebuie să vorbesc așa, dar spun adevărul. Nu mă interesează pe mine de viața lui, dar dacă ne iubește, va face asta. Dacă nu, îi spun,, tată, rămâi cu ele,,
Când s-or termina banii și vin bătrânețile, vedem cine îi aduce așa mult știutul,, pahar cu apă,,.
Îi dau răgaz până marți să șteargă această individă de la prieteni și ea să șteargă pozele cu el și cu acele fete de pe Facebook. Menționez că au un an împreună. Iar această scorpie nu stă cu el degeaba, are beneficii pentru puii ei. Acum, de, le stric vacanta în Italia. Că vrea tatăl meu să facă o vizită la neamurile ei în Italia și mie-mi spune că are lucrări pe acolo.
În fine. Voi, cum ați proceda?

38 răspunsuri:
| Pichakchiu explică (pentru sadrian46):

Eu îi cinstesc pe ei, dar ei ( el)pe mine?

| mi25 a răspuns:

In primul rand ai scris mult si prost, iar unele fara rost.
1. Nimeni nu poate impune cuiva sa faca ceva fara vointa lui. Ceea ce faci tu este santaj.
2. Ceea ce a fost intre mama ta si tatal tau este treaba lor, nu a ta si a surorii tale. Singurul lucru pe care poti sa-l ceri tu, este sa-ti plateasca pensia de intretinere pe ultimii 3 ani. Asta deschizand actiune in instanta. Pentru sora ta actiunea trebuie depusa de mama ta.
3. Pe tine nu trebuie sa te intereseze viata tatalui tau, nu te poti amaesteca in viata lui. El traieste dupa cum crede el de cuviinta. Voi ati fost incredintate mamei voastre, deci, legal, tatal vostru nu are nici o datorie LEGALA fata de voi, in afara de plata pensiei de intretinere. Moral da, dar vezi tu, astea nu sunt obligatorii. Si daca relatia voastra este dupa cum scrii si ce limbaj folosesti, nici nu e de mirare ca nu va baga in seama.
4. Mama ta nu este un parinte adevarat. Daca era, se recasatorea si erati o familie cu venituri indestulatoare., nu sa asteptati sa va dea altcineva, care are si el familie.
Si ca sa nu pacatuiesc si eu, inchei spunandu-ti ca limbajul tau este un limbaj de mahala. Asta este educatia care ai primit-o de la mama ta? Nu ma mira.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Asta este datoria ta. Altă datorie este să nu îi judeci.

| Pichakchiu explică (pentru mi25):

Mulțumesc pentru răspuns!

| relian a răspuns (pentru Pichakchiu):

Eu am aratat de ce esti praf, tu doar bati din gura aiurea, fa bine si arata ce am spus eu nu este corect.
Nu judeci tu pe nimeni, nu ai fost tu acea persoana sa stii, deci indiferent ce se intampla nu este absolut deloc treaba ta, nu te mai amesteca tu in relatiile oamenilor a adultilor, a parintilor tai, nu ai nici un drept si nu stii tu ce s-a intamplat intre ei.

Vii tu cu muci in barba sa dai ultimaturi lui taicatu ce nu l-ai vazut in viata ta laughing oare te auzi ce spui laughing eu nu cred, de aia am spus ca esti praf, e bun sa iti vezi de scoala, asta daca esti la scoala, lasa pe altii sa isi rezolve ei problemele, asta daca au probleme.

Taucatu sigur nu are, voi sinteti cei cu problema, nu aveti bani, vreti acu sa sugeti pe altii de bani laughing
Vocabularul tau si gindirea ce o ai lasa f mult de dorit, nu te vad eu sa faci facultate ce spui pe aici, poate doar platind, aia da, face oricine.

Cum poti sa spui ca iti este lehamite de el, dar vorbesti doara in speranta ca poate il scuturi de ceva malai laughing asta arata ce caracter ai, adica de 2 lei, esti o profitoare, cam asta arata din ce spui tu, nu este parerea mea, eu doar spun ce tu vorbesti si faci.

| Pichakchiu explică (pentru relian):

Eu am cerut doar un sfat, nu jigniri. Eu sunt un copil față de tine. Vocabularul meu e în funcție de situație, iar cât despre Facultatea mea, stai liniștit, că are Dumnezeu grijă. Eu zic să mai citești și tu Biblia să vezi ce scrie pe acolo de oamenii ca tine. Și încă un sfat: citește și cartea de lb. Română, în special gramatica?
Nici nu știi tu cu cine vorbești. Așa că, n-am să continui să-ți răspund jignirilor. Continuă cu acest comportament și conștiința ta va fi lăsată în urmă.
Psalmul 1:1-6, asta dacă ai o Biblie

| relian a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu cere sfaturi in astfel de situatii, nu vorbi de rau oamenii. Acum o dai pe religie, dar parca pe acolo pe undeva la fel spune sa nu vorbeti de rau pe tactu, sau partea aia nu se pune la tine laughing

Tu iei din carti numa ce iti place tie, aia da.Nu da tu mie sfaturi, cand citeam eu biblie te incaltai cu pantofi invers laughing
Tu il jignesti pe tatal tau, dar vii si dai sfaturi altora sa nu jigneasca, esti tare de tot.
Dzeu are grija de ce anume? Asa te invata Dzeu ala sa cauti doar banii, restul nu conteaza, ori cum e cu isus, sa intorci si obrazu alantu laughing aaaa uitasem tie lehamite de taicatu, dar cauti numa banii lui, adica esti ceva gen Iuda, asta daca tot ai adus vorba de biblie.

Pune si citeste biblia, nu baga texte auzite pe mai stiu eu unde laughing esti cum am spus praf stelar.
Esti copil fata de mine, wow, poate ca is mai mic ca tine.

Ceri sfaturi jignind pe cel care te-a facut, interersanta chestie.Ala pentru tine este nimic, dar de fapt iti pui toata speranta in el sa il poti jumuli de bani, frumos, asa banui ca ai invatat la scoala si la religie.

Dar daca e sa ne luam dupa VT esti in regula laughing

| Pichakchiu explică (pentru relian):

Mars!