| LauraSofia456 a întrebat:

Am 21 de ani locuiesc la iubitul meu cu el și cu părinți lui eu am un frate care are doar 8 ani și e în grija mea părinți mei și ai lui au decedat mama după nașterea lui iar tata acum un an probabil știți cei care mi ați mai citit întrebările noi suntem o familie fericita iubitul meu e de acord ca îl am pe fratele meu cu mine părinți lui îl considera cum ar veni nepotul lor.Însă fratele meu mă întreabă mereu de ce el nu are părinți cum au alți copiii deși el știe ca ai noștri au decedat am mers și cu el la cimintir la mormântul lor eu vreau sa îl fac fericit.Cum să îi zic situația mai bine? El e un copil minunat mă ajută și cu treburi și la animale merge mulți spun ca e prea mic sa ajute la treaba. Credeți că e bine ca îl responsabilizeze asa de mic? Credeți ca îl ajut suficient? Ce sa fac sa îl fac sa înțeleagă situația cu părinți?

8 răspunsuri:
| xxxnonamexxx a răspuns:

Buna! Ofera-i cat mai multa afecțiune sa nu se simtă neglijat, sa te duci mereu la școală sa-i verifici situația și sa mai ai putina răbdare sa crească sa poată el înțelege situația voastră. Faptul ca te ajuta la treabă și la animale nu e ceva rău atâta timp cât îi dai sarcini ușoare pentru vârsta lui.

| DnIon a răspuns:

Parerea mea este ca intr-adevar e prea mic sa aiba raspundere pana la urma e un copil de 8 ani e prea mic... Tu ca o sora mai mare daca tii la el si il iubesti cu adevarat eu cred ca e suficient ...situatia cu parintii o va intelege el singur cand o fi un pic mai mare.

| Violleta2022 a răspuns:

Si de ce nu-i spui copilului adevarul?
este la varsta cand trebuie sa stie adevarul!

| andreierdna91 a răspuns:

E bine că îl responsabilizezi dar totuși trebuie să îi dai sarcini foarte ușoare și să nu îi ocupi timp prea mult din timpul de învățat și de joacă pentru că totuși este copil. Dar nici să nu îl lași să nu facă nimic pentru că atunci va ajunge ca majoritatea copiilor supraprotejați (snowflakes)

| Cipi1212 a răspuns:

Fratele tău să te ajute cum poate. Va trebui să îi spui că părinții voștri au murit.

| LauraSofia456 explică (pentru Violleta2022):

Știe de părinți noștri dar încă nu înțelege

| Violleta2022 a răspuns (pentru LauraSofia456):

Are vreun handicap mental?

| LauraSofia456 explică (pentru Violleta2022):

Nu doar că îi e dor de ei de tata mai mult pe mama nu a cunoscut-o ca a decedat după ce la născut pe el e încă mic are doar 8 ani totuși